Tania wysyłka z USA, uchylając nieba kolekcjonerom

Wieczną zmorą osób zbierających figurki w Polsce jest ich niewielka dostępność w sklepach stacjonarnych i e-shopach. Próżno szukać figurek np. Marvel Legends, Figuarts czy innych. Z tej perspektywy prawdziwym rajem dla kolekcjonerów są Stany Zjednoczone czy Japonia (dla mangowych / anime). Zakupy na eBay nie są niczym trudnym. Analogicznie Amazon, Walmart. Główny problem, poza wysokim obecnie kursem, to tania wysyłka z USA. Korzystając z USPS czy zwykłego kuriera płaci się nierzadko niebotycznie pieniądze. Zwłaszcza, że część sklepów w USA, np. BigBadToyStore, wpisuje zawsze faktyczną wartość zakupu, co właściwie gwarantuje dodatkową opłatę w postaci VAT i cła.

Mając te same problemy, szukając drogi obejścia, obniżenia kosztów, poszukałem rozwiązania i wydaje mi się, że znalazłem naprawdę dogodne :). Firmę kurierską oferująca tanią wysyłkę z USA do Polski. Poniżej opiszę krok po kroku: jak to wszystko wygląda, ile kosztuje, co daje w zamian. A co najważniejsze – dlaczego warto :)! Sam skorzystałem i jestem bardziej niż zadowolony. Zapraszam do lektury

Reklama

Reklama
PlusExpress – co to takiego

Na ich stronę trafiłem trochę przypadkiem, chcąc wysłać od kolegi sporą paczkę, ale już nie przez USPS, które jest bardzo drogie, ale poprzez alternatywną opcję. Podpytałem amerykanos.pl (dawne ForLessThanEver), cieszący się sporą popularnością w bliskim mi kręgu kolekcjonerów, czy mógłbym za ich pośrednictwem tego dokonać. Całkiem uprzejma obsługa, trochę strzelając sobie w stopę, przekazała mi kontakt do PlusExpress.pl, z informacją, że u nich jest właśnie tania wysyłka z USA… Taka ciekawostka – oni sami z niej korzystają :)! Chcecie potwierdzenia – sprawdźcie jakąkolwiek paczkę z Amerykanos, kto widnieje jako firma spedycyjna.

Strona przewoźnika od wizualnie nie powala, ale zawiera komplet informacji pozwalających uznać ją za rzetelną: adresy, numery telefonów, godziny otwarcia. Firma oferuje różne rodzaje usług, takie jak:

 • odebranie paczki z dowolnego miasta w USA,
 • wysyłkę paczki, którą ktoś do nich przywiezie,
 • stworzenie dla nas specjalnego boksu, coś na kształt wirtualnego adresu (skrytka), pod który możemy zamawiać własne przesyłki.

Ten wpis skupi się nad tym ostatnim rozwiązaniem – z niego już sam zacząłem korzystać.

Mieć swój adres w USA

Brzmi dość fantastycznie, ale to naprawdę możliwe. Przez lata szukałem znajomych – rodziny w USA nie posiadam – którzy zbieraliby dla mnie paczki i przesyłali w większym pudle do mnie. Czasem ktoś dostawał za to jakieś pieniążki, czasem bezinteresownie. Tym niemniej, to zawsze ryzyko – nigdy nie wiemy, czy mamy do czynienia z uczciwą osobą. Mi się szczęśliwie udawało trafić zawsze na w 100% pewne osoby.

W ramach magazynu PlusExpress dzierżawimy specjalną skrytkę, pod którą możemy wysyłać co tylko chcemy. W ten sposób otrzymujemy zarejestrowany w USA adres do korespondencji, który można podać na  Amazon, eBay, Walmart, ToysRUS (R.I.P) czy jakikolwiek sklep z wysyłką do USA. Co to oznacza w praktyce?

Dostęp do morza ofert

Masa sklepów w USA nie oferuje wysyłki do Polski. Bez adresu w USA nie mamy co marzyć o zakupie. Uzyskując skrytkę sposobem opisanym wyżej, można śmiało obserwować promocje. Gdzie? Choćby w Walmarcie, Target, BBTS czy Megalopolis.toys, chcąc upolować np. najnowsze Marvel Legends itd. Listę sklepów można mnożyć :). Analogicznie ze sprzedającymi na eBay i ich ograniczeniem na domestic shipping only lub continental US only.

Reklama

Reklama
Obniżenie kosztów wysyłki

Nawet jeśli jakiś podmiot oferuje wysyłkę z USA do Polski, zwykle nie jest ona tania. Przy jednej figurce czyni to transakcję nieopłacalną. Nierzadko za wysyłkę płacimy więcej niż koszt samego przedmiotu. Kupując większy zestaw, wysyłka też zabija transakcję, a my dodatkowo wystawiamy się na opłaty importowe. W przypadku USPS jest to prawdopodobne, w DHL czy innych spedytorach właściwie pewne… a to zwykle do blisko 30% wartości transakcji (w tym licząc też koszt samej wysyłki!).

Z adresem w PlusExpress można śmiało szukać ofert z darmową wysyłką w USA (często sklepy oferują jeśli zakup to co najmniej XX USD). Wówczas jedyny koszt wysyłki to ten ze skrytki do Polski.

Zbudowanie większej paczki

To również obniżenie kosztów. W skrócie: zamiast wysyłać z USA do Polski kilka małych paczek, taniej wychodzi wysłanie jednej większej. Oczywiście wtedy czekamy odrobinę na całość zamówienia, ale chyba cechą każdego kolekcjonera jest cierpliwość :). Z doświadczenia mogę powiedzieć – to się naprawdę opłaca. Chyba, że ktoś robi nieduże zakupy i kilka figurek na krzyż, wówczas takie oczekiwanie będzie jak katorga.

Nie zapomnij o SALES TAX

Ponieważ firma mieści się w Illinois, część serwisów na podstawie tej lokalizacji doliczy z automatu 6.25% ichniejszego podatku. Także kupując coś w Walmart, BBTS czy eBayu trzeba ów koszt doliczyć do końcowej ceny.

Zakładanie i obsługa konta w praktyce

No dobra, co jest potrzebne do założenia konta. Pewnie chcą jakieś dokumenty z tożsamością, nie? No właśnie… nie :). Do założenia konta potrzebne są dane jak niżej:

tania wysyłka z usa rejestracja plusexpress

Tutaj ważna notka, o której PlusExpress mówi nam później (wg mnie zbyt późno). Imię i nazwisko wpisane tutaj będzie zarazem imieniem i nazwiskiem nadawcy paczki z USA do Polski. Oznacza to, że jeśli jako nadawcę i odbiorcę wskażecie samego siebie w Polsce, niemal gwarantowane są opłaty celne. Pisze o tym wprost sam PE. Oznacza to jedno z dwóch (czysto hipotetycznie zakładając):

 1. Zakładając skrytkę podajemy inne dane niż swoje, wówczas możemy wysłać pod swój adres.
 2. Założyć dane na siebie, ale wysyłać już do kogoś innego (mama, brat, siostra, żona itp.).

Oczywiście żadne z powyższych nie gwarantuje tego, że zawsze unikniemy dodatkowych opłat. Aczkolwiek na pewno zmniejsza ryzyko ich wystąpienia. Opłaty na 100% pojawią się, gdy nadając przesyłkę zadeklarujemy wartość wyższą niż 22 EUR dla zakupu bądź 45 EUR dla podarunku. Skąd te kwoty dowiecie się z wpisu kiedy płaci się VAT i cło.

Zwłaszcza, że segregacja paczek w ramach samego PlusExpress odbywa się na podstawie numeru skrytki (kluczowe – trzeba go zawsze podawać w sklepach).

Po założeniu konta dostajemy adres, którym będziemy się posługiwać w kontaktach ze sklepami itp. Zwykle wygląda tak:

PLUS EXPRESS {NUMER}

{IMIĘ} {NAZWISKO}

9229 S IL Route 31

Lake in the Hills, IL 60156

USA

Jest on zawsze widoczny po zalogowaniu na nasze konto w PE, także nie ma obaw, że zgubimy i będzie problem z jego odtworzeniem.

Obsługa konta

Jak wspomniałem, na głównej stronie jest kalkulator, gdzie można dokonać estymacji kosztu przesyłki z USA do Polski. Jest to ważne, bo jeszcze przed zakupem pozwoli nam ocenić, czy ów koszt będzie dla nas do zniesienia. Ważne: mowa tutaj o wysyłce całej jednej paczki z naszej skrytki. Jeśli zdecydujemy się na wariant łączonych paczek, może się to nieco różnić od estymacji. Tak, firma oferuje nam usługę przepakowania kilku mniejszych paczek w większą. Jeśli ktoś zamawiał coś kiedyś na Amerykanos, mógł spotkać się z tym samym zjawiskiem co kiedyś Wallas – figurki dopakowane jakby na siłę w większe pudełko. Jest to pewien minus, zwłaszcza przy statuach lub gdy zależy nam na idealnym pudełku, ale myślę wcześniej warto dopytać ich obsługi, czy mogą przepakować nasze figurki bardziej starannie.

Gdy przychodzi do nas paczka

Mocno zaskoczył mnie, na plus, system notyfikacji. Dmuchając na zimne wysłałem zawczasu do PE maila, że nadejdzie przesyłka, odpisali wszystko spoko, OK. Gdy doszła, zostałem zaraz automatycznego maila, że paczka od nadawcy XYZ nadeszła. Po zalogowaniu na konto, w spisie rzeczy w mojej „skrzynce” podane wszystko, łącznie z numerem nadania. Łatwo się ogarniemy, gdy zamawiamy kilka rzeczy, co doszło, a co jeszcze w drodze – na bazie numeru do śledzenia.

Jest też opcja, aby cyknąć zdjęcie co przyszło. Pozwala sprawdzić, czy faktycznie wysłano nam ten przedmiot, za który zapłaciliśmy – a nie cegłę czy coś innego. Koszt – 1 USD od zdjęcia. Według mnie warto skorzystać, bo pozwala mieć 100% pewności udanej transakcji.

Wysyłanie paczek do Polski

No dobra, mamy już w skrytce rzeczy, chcemy je wysłać do kraju. Opcje są dwie.

Pierwsza. Wysyłamy wszystko pojedynczo. Opłaca się chyba tylko wtedy, gdy i tak przez gabaryt nie ma sensu łączyć w grupy lub nie chcemy, by oni się dotykali (np. delikatny towar). Wiadomo, koszt wtedy nieco droższy.

Druga. Prosimy o wrzucenie kilku naszych mniejszych paczek w większą. Opłaca się zwłaszcza wówczas, gdy mamy dużo pojedynczych zamówień kierowanych do ich magazynu. Zamiast wysłać każde pojedynczo, oni pakują całość w większe pudełko. Na wyraźnie życzenie mogą coś wyciągnąć z oryginalnego opakowania i wrzucić do większego. W przypadku delikatnych przedmiotów zalecam napisanie im wprost, by zadbać o wypełniacze i nie pakować na siłę. Wiadomo – starają się zmieścić wszystko w jak najmniejsze pudełko.

Dokumenty do wysyłki wypełniamy SAMODZIELNIE. Oznacza to, że wskazujemy:

 • adresata (miejcie na uwadze, co napisałem wcześniej – wysyłając sami do siebie nacinacie się na Urząd Celny),
 • wartość oraz rodzaj (podarunek lub zakup)
 • informacje co znajduje się w paczce (opis).

Poniżej screen z formularza:

tania wysyłka z USA plusexpress formularz wysyłki

Są to standardowe dane potrzebne do nadania paczki. Wypełniając te dotyczące wartości, pamiętajcie zwłaszcza o zasadach naliczania VAT i cła.

Z tego co wyczytałem, nie ma właściwie ograniczenia czasowego jak długo zbierają dla nas paczki. Stąd nie trzeba robić szybko zakupów w ciągu tygodnia, bo później wysyłają. Jeśli ktoś ma fantazję, można śmiało i trzy miesiące trzymać. Po jakimś czasie dochodzi opłata za składowanie (też nieduża).

Koszt

Czy ta niby tania wysyłka z USA jest naprawdę taka tania? Według mnie tak. Wysyłałem już ogrom paczek i odkąd USPS mocno podniósł ceny, zakupy w USA (w obliczu wzrostu kursu USD do PLN) robią się coraz droższe i mniej opłacalne.

Wysyłka paczki z USA do Polski

Jak wspomniałem, na głównej stronie jest kalkulator, gdzie możecie z dużą dokładnością wyliczyć koszt przesyłki. Bazując na przykładzie za wysłanie do Polski sporego pudła: 22″ x 14″ x 15″ o wadze 14.5 lbs (czyli ok 7 kg) zapłaciłem… ok 70 USD. Gdybym chciał to zrobić przez USPS.com, wyłożyłbym najpewniej ze 150 USD lub więcej. Oczywiście mówię tutaj cały czas o LOTNICZEJ wersji. Jest ona droższa, ale gwarantuje szybki czas dostawy. W przypadku wymienionej paczki mniej niż 14 dni kalendarzowych!

Gdyby ktoś chciał jeszcze tańszą opcję i miał dużą dozę cierpliwości, tania wysyłka z USA robi się jeszcze tańsza – jeśli przesyłka idzie drogą morską. Wówczas czekamy blisko 2 miesiące, ale koszt spada jeszcze o ~50%! Przydatne pewnie przy większych gabarytach (ogromne statuy)

System oferuje też notyfikację mailowe oraz numer do śledzenia wraz z modułem do sprawdzenia aktualnego stanu doręczenia. Poniżej przykład dla mojej paczki.

tania wysyłka z USA tracking

Jak widzicie w Polsce paczkę przejmuje DPD. Ma to pewien minus, bo kurierzy zwykle dostarczają w ciągu dnia lub trzeba się pofatygować. Szczęśliwie mamy numer do śledzenia w ramach DPD, także ujdzie ustalić już w nimi w PL gdzie znajduje się paczka.

Poniżej zrzut ekranu z mojego konta, wskazującego wymiary paczek, rodzaj wysyłki i koszt. Dla orientacji oczywiście. Czerwone ramki to pakiet, czyli 2 paczki opłacone w ramach jednego zamówienia.

Inne opłaty

Poza samą wysyłką pojawiają się opłaty obligatoryjne i fakultatywne. Przechodząc do konkretów

Obligatoryjne:

 • Magazynowanie powyżej 30 dni – $1.00 za stopę sześcienną za każdy kolejny miesiąc (minimum $1.00)Fakultatywne
 • Przepakowanie w nowy karton – od $1.00 w zależności od rozmiaru
 • Zdjęcie zawartości paczki – $3.00
 • Przepakowanie już raz zleconej wysyłki – $5.00
 • Specjalne pakowanie, zabezpieczenie towaru – od $5.00
 • Dodatkowe ubezpieczenie – 3% od zdeklarowanej wartości

Więcej w podlinkowanym wyżej cenniku.

Kontrola celna

Pewnie wszystkich interesuje, bo to zawsze dodatkowy wydatek. Żadna firma nie daje gwarancji, że uda się jej uniknąć lub nawet jeśli będzie, nic Urząd Celny nam nie doliczy. Takie postanowienie jest zarówno na Amerykanos.pl jak i PlusExpress.pl. To na nabywcy / odbiorcy spoczywa zawsze ewentualny obowiązek podatkowy. Kupując poprzez amerykanos nigdy nie zdarzyło mi się płacić podatku. Dla rzeczonej paczki też nie doszło nic dodatkowego do zapłaty. Oznacza to gwarancję bezcłowej odprawy? Oczywiście nie. Jednak taka tania wysyłka z USA czyni transakcję opłacalną – nawet gdyby przyszło do płacenia dodatkowej daniny.

Jak wspomniałem wcześniej (info od jego z użytkowników), niemal pewna jest VAT i cło, jeśli wpiszemy jako wartość kwoty wyższe niż 22 EUR dla zakupu; 45 EUR dla podarunku. Co więcej! Wtedy przechodzi to przez specjalną agencję celną. Życzy sobie ona 100 PLN za usługę odprawy! Poniżej garść info czego wymagają i jakie ceny za usługę (pamiętajcie, że poza ceną usługi zapłacicie jeszcze VAT i ewentualnie cło).

Przesyłki dla osób fizycznych:
– wypełnienie upoważnienia dla osób fizycznych
– napisanie oświadczenia co jest zawartością przesyłki i jaka jest jej realna wartość (można załączyć rachunek).

Przesyłki dla firm:
– wypełnienie upoważnienia dla firm
– kopię aktualnych dokumentów firmy (REGON, NIP, Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer EORI)
– rachunek za towar podlegający odprawie celnej wraz z tłumaczeniem pozycji towarowych
Upoważnienie, oświadczenie oraz dokumenty proszę wysłać na adres e-mail: spedition@laserjetspedition.com
Upoważnienie w oryginale proszę przesłać pocztą na adres agencji celnej:
LaserJet Spedition s.c.
ul. Przejazdowa 25
05-800 Pruszków

W przypadku zaznaczenia innego niż stały charakteru upoważnienia agencja celna będzie zmuszona czekać z odprawą celną na otrzymanie oryginału za pośrednictwem poczty.

Cennik usług agencji celnej LaserJet Spedition:
Odprawa celna dla firm – 250zł netto (SAD + do 5-ciu dodatkowych pozycji na SAD BIS)

Odprawa celna dla osób fizycznych:
100zł netto za przesyłki o wartości do $299
130zł netto za przesyłki o wartości powyżej $299

I nie ma możliwości samodzielnej odprawy, jak przy klasycznym zakupie z udziałem choćby Poczty Polskiej.

Podsumowanie – PlusExpress to naprawdę tania wysyłka z USA?

Jak dla mnie odpowiedź jest prosta – tak! Zwłaszcza, jeśli porównamy z pozostałymi opcjami, czyli USPS.com lub DHL czy innym dostawcą. Poniżej garść plusów, które w ramach – nomen omen – plusexpress dostajemy:

+ pewny podmiot, a nie firma krzak,

+ darmowy adres, który możemy śmiało wykorzystać do dostaw z eBay, BBTS, Amazon czy innych e-shopów,

+ kompleksowe informacje na temat tego, co do nas przychodzi (w tym zamówienie zdjęć),

+ zbieranie mniejszych paczek w większe pudło i wysłanie całości do Polski,

+ niska cena w porównaniu z konkurencją,

Minusy? Typowe dla takich usług na odległość:

niekiedy pakowanie jest na „odwal się”, co obrazuje filmik Wallasa,

w przypadku sporów czy problemów pozostaje tylko kontakt na odległość,

doliczany sales tax w sklepach (6.25%) z uwagi na siedzibę magazynu,

nie ma gwarancji, że na 100% unikniemy opodatkowania paczki,

w przypadku kontroli celnej, zapłata co najmniej 100 PLN za samą usługę odprawy

ryzyko zaginięcia lub uszkodzenia, co w przypadku wpisania niższej niż faktyczna wartości (w teorii to możliwe) powoduje najpewniej stratę pieniędzy,


Pomimo powyższych, jako osoba kupująca przeważnie w USA, gorąco polecam to rozwiązanie :). Korzystam już któryś rok, zamawiam spore kostki o wymiarach 22″. Daje właściwie nieograniczony dostęp do amerykańskiego rynku, a jedynym limitem jest ten na naszym koncie w banku :). Jeśli decydujecie się na korzystanie, polecam nasze przewodniki po Hasbro Pulse czy eBayu :).

Jeśli ktoś z Was ma pytania lub chciałby się podzielić wrażeniami z usług, zapraszam do komentowania 🙂

Reklama

Reklama