Zakupy na Ebay krok po kroku
Masa osób swobodnie korzysta z Allegro, ale eBay stanowi dla nich swego rodzaju „terra incognita”. Najpewniej obawy biorą się z niewiedzy lub negatywnych historii opisywanych przez znajomych. Jako wieloletni eBayowicz przedstawię, jak wyglądają zakupy na eBay, czyli:
- czym jest eBay
- jak z niego korzystać
- na co zwracać uwagę i wystrzegać się przy zakupach
- co robić, gdy pojawiają się problemy
- parę pożytecznych porad mogących zwiększyć efektywność z korzystania.
Tekst będzie przydatny dla totalnego laika jak i stałego kupującego :). Gdyby ktoś miał uwagi, pytania lub chciał dorzucić coś od siebie – zapraszam do komentarzy.
Reklama
Zakupy na eBay a Allegro.pl
Jeśli ktoś już korzysta z Allegro.pl (pomijając kierunek jego rozwoju, czyli bardziej mega e-galeria handlowa w miejsce serwisu aukcyjnego), łatwo odnajdzie się na eBayu.
Nie ma znaczenia skąd jesteś
Zacznijmy od podstawy, czyli założenia konta. Polecam zrobić to na eBay.pl. Po pierwsze: jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam do głowy coś sprzedać, całość informacji i rozliczeń będzie po polsku. Wprawdzie prowizję dla eBay płaci się w EUR, ale lepiej mieć do wsparcia lokalny oddział niż niemiecki czy amerykański.
Dwa: zmiany w serwisie, w tym w Regulaminie, otrzymujemy polsku.
Trzy: konta są unikalne, założonym na eBay.pl możemy swobodnie logować się na innych rynkach. Istotne, jeśli lubimy szperać na eBay.com, eBay.co.uk czy pozostałych lokalnych.
Jak wygląda zarządzanie kontem?
Inny układ niż na Allegro, aczkolwiek równie przejrzysty. Jasny podział na przedmioty do zakupu i sprzedaży. Te pod zakup z opcją przeglądania wszystkich obserwowanych i rozbiciem na: aktywne i zakończone. Dodatkowo mamy wszystkie niezbędne dane na tacy, czyli:
- wyraźne zdjęcie
- tytuł
- ile czasu pozostało (z podświetleniem tych najszybciej się kończących)
- dane sprzedającego, w tym ilość komentarzy i % pozytywów.
Obserwowanych aukcji może być maksymalnie 200.
W przypadku zakupionych mamy np. grupowanie ofert – tego na Allegro nie ma. Przedmioty grupowane są wg faktury wysyłanej nam przez Sprzedającego. Na screenie pokazałem, jak w graficzny sposób eBay notyfkuje nam przedmioty opłacone, wysłane oraz komentarze. Pomocne przy większych zakupach. Ponadto ostrzeżenie o otwartych sprawach (np. za niezapłacony przedmiot).
Reklama
Gdzie szukać przedmiotów?
Trochę to dziwne, ale nie polecam szukać na… eBay.pl. Używajcie do pilnowania ile macie +/- do zapłaty. eBay.pl ma miejscami dziwne mapowanie przedmiotów i zawęża przez to wyniki wyszukiwania. Co w to miejsce?
eBay.com – jeśli chcemy szukać globalnie, w tym oferty z Chin itp.
eBay.de – jeśli interesują Cię oferty z Unii Europejskiej
eBay.co.uk – jeśli produkty z UK (pamiętaj o Brexit, a zatem doliczane będą VAT i cło)
Robiąc zakupy na eBay UE nie narażamy się na dodatkowe opłaty. Szczegóły co i kiedy się płaci znajdziecie we wpisie o VAT i cle przy imporcie. Oczywiście istnieje wiele większych i mniejszych lokalnych latorośli, jak eBay.de, eBay.fr, eBay.nl etc.
Celem zawężenia liczby wyników polecam korzystać z zaawansowanego wyszukiwania. Wyszukiwarka działa jak każda inna: Im więcej wyrazów użyjemy, tym mniej wyników. Jeśli szukasz zestawów wpisz NAZWĘ SERII LOT, np. gi joe lot, transformers lot, marvel legends lot etc. Opcje zaawansowane:
Szukając figurek od razu oznacz zabawki (Toys). Zaznaczenie „title and discription” znacznie wydłuży listę wyników, a co za tym idzie czas przeglądania, ale też da nam dużo więcej wyników.
Polecam oznaczyć PayPal jako akceptowalny środek płatności, aby uniknąć czeków i przelewów.
Preferowana lokacja. Jeśli używacie eBay.com wybierzcie worldwide (jeśli chcecie też zalew towarów z Chin, Hong Kongu i Singapuru etc.) lub North America, jeśli chcecie jedynie te z USA/Kanady. W przypadku eBay.co.uk polecam zaznaczyć European Union – poza Wielką Brytanią wpadną też oferty z Niemiec, Francji, Beneluxu itp.
Używanie eBay.pl do wyszukiwania
Niby ciekawa opcją na eBay.pl jest możliwość wybrania: pokaż przedmioty dostępne do jednego kraju, czyli do PL. Nie polecam tego używać – spora część sprzedawców domyślnie oznacza wysyłkę tylko w USA lub UK, ale w opisie zostawia informację, że wysyła również globalnie, wystarczy zapytać o koszt. Zawężając tylko do osób deklarujących wysyłkę do PL, pozbywamy się wielu potencjalnie ciekawych wyników.
Oczywiście mamy też opcję filtrowania po:
- sposobie zakupu (aukcja z licytacją, Kup Teraz, najlepsza oferta),
- widełki cenowe,
- oferty na wyprzedaży,
Ciekawą opcją w wyszukiwaniu zaawansowanym jest możliwość wybory przedmiotów, których aukcja się zakończyła, a nawet tylko takich, które zostały sprzedane. Pomocne, jeśli chcemy ustalić za ile średnio dany przedmiot zostaje faktycznie sprzedany – a nie tylko za ile średnio się go wystawia.
W ramach praktycznej sugestii: jeśli wybieracie aukcje najlepiej sortować wg tych, które kończą się najszybciej. W przypadku Kup Teraz polecam według najnowszych wystawionych – aby zgarnąć je przed globalną konkurencją.
Znalazłem i co teraz?
Jeśli korzystaliście już z Allegro, wygląd aukcji Was nie zaskoczy. Zwrócę uwagę na najistotniejsze rzeczy + praktyczne porady (wszystko zdroworozsądkowo).
Nim dokonasz zakupy na eBay, dokładnie obejrzyj zdjęcia oraz przeczytaj opis! Pamiętaj, zwrot towaru będzie o wiele bardziej trudniejszy – jeśli nie niemożliwy – niż na Allegro. Kupując w USA nie obejmuje Was prawo ochrony konsumenta. Tym samym sklep nie musi przyjąć od Was towaru, jeśli się rozmyślicie (nawet jeśli nie uiściliście opłaty). Koszt wysyłki najczęściej jest tak wysoki, że odesłanie (na nasz koszt) będzie pokaźnym obciążeniem, czyniąc transakcję nieopłacalną.
Jeśli zdjęcie jest katalogowe lub opis nie dość precyzyjny – walcie z pytaniem. Zdarzają się atrakcyjne oferty z jednym zdjęciem, skąpym opisem, ale finalnie okazuje się, że przedmiot nieoryginalny lub uszkodzony/niekompletny. Napisanie wiadomości to 2-5 minuty, a lepiej je poświęcić niż stracić kasę (bez różnicy czy to 50 czy 500 PLN).
Osobny temat to oferty z Dalekiego Wschodu. Jedno zdjęcie, nie prezentuje DOKŁADNIE TEGO przedmiotu, który do Was trafi. Kupując otrzymacie danego ludka spośród tysięcy w pudle.
Nie ma wysyłki do Polski 🙁
Co zaznaczyłem wyżej – jeśli sprzedający oznaczył, że wysyła tylko do np. USA / UK, to wcale nie oznacza, że się będzie tego trzymał. Niekiedy w opisie znajdziecie info: I ship worldwide, please ask for cost before bidding, choć równie dobrze spotkanie NO INTERNATIONAL BIDDERS lub UK/USA only. Mam prostą zasadę: jeśli w opisie nie ma tego ostatniego, w opcjach wysyłki nie ma Polski, a chciałbym kupić ów przedmiot – PYTAM O WYSYŁKĘ. Wystarczy proste pytanie:
Would it be possible to ship the item to Europe - Poland? How much would it cost? My postal code is XXXXX. Thanks in advance!
BR,
Sprzedający się nadal upiera, że nie chce poza USA? Żaden problem! Są firmy udostępniające swój adres jako skrytkę na zakupy, następnie konsolidujące przesyłki i dalej wysyłają do Was do Polski. Opisałem to we wpisie o PlusExpress jako taniej wysyłce z USA do Polski.
Do przeglądania i zakupów wystarczy podstawowa znajomość angielskiego. Wszak wszystko odbywa się na drodze pisemnej, słowników on-line jest bez liku.
Kluczową rzeczą przed zakupem u nowego sprzedającego jest zweryfikowanie jego komentarzy. Sprawdźcie % pozytywów, w tym czy i za co ma negatywne komentarze. eBay podobnie do Allegro walczy ze złodziejami kasując konta nierzetelnych sprzedawców.
Zerknij na inne przedmioty sprzedającego. Wysyłka wielu przedmiotów robi różnicę, bo koszt nie oscyluje w przedziale 5-15 PLN, ale idzie w dziesiątki USD. Zapytaj, czy dana osoba ma w planach wystawienie czegoś więcej. Nie każdy wystawia wszystko jednym ciągiem. Ponadto zapytaj innych kumpli-kolekcjonerów, czy nie chcą czegoś kupić. Wspólna wysyłka rozbije koszt na więcej osób, każdy na tym skorzysta. Przy dużych zamówieniach uważajcie na daniny dla Skarbu Państwa.
Wysyłka do Polski
Jeśli jednak da się wysłać do Polski, pojawiają się następujące opcje:
eBay Global Policy Shipping
specjalna usługa serwisu. Od razu doliczają VAT i cło (tylko raz). Jest też problem z łączeniem wygranych aukcji.
Kto decyduje którą metodą wysyłany jest przedmiot? Sprzedający.
Ubezpieczenie paczki. Jeśli to zrobicie i wpiszecie realną wartość – VAT i cło gwarantowane. Wg mnie nie warto, bo PayPal (opis niżej) pozwala odzyskać część lub całość kwoty w razie problemów.
Standardowa poczta
Czyli sprzedający idzie na pocztę, ustala ile kosztuje wysyłka do Was. Może wówczas wpisać dowolną wartość na paczce, dowolnie ją oznaczyć. Uważajcie na firmy kurierskie – mają bardzo drogą odprawę!
Zakup przedmiotu
Szczerze polecam korzystanie ze snajpera aukcyjnego. Pozwala uniknąć akcji w stylu: zapomniałem zalicytować. Poza tym obniża koszty. Dla osób, które nie spotkały się z tym rozwiązaniem: snajper to narzędzie on-line, które pozwala zdalnie ustawić strzał, np. na 6 sekund przed końcem wskazanej aukcji na określoną kwotę. Trochę psuje to zasady licytacji, ale macie do wyboru – wygranie przedmiotu lub stracenie czasu na licytację ze stoperem w ręku. Zresztą, kto siedziałby o 3 AM i licytował…
Od lat używam Aukcjoner.pl. Pakiet z największą liczbą strzałów kosztuje 90 PLN, starcza na dłuuugi czas. W teorii można zrzucić się w parę osób, podłączyć wiele kont. Model rozliczenia to CPW, czyli Cost per Win = strzał uszczupla konto gdy wygrywamy aukcję, jeśli przegramy – nic za strzał nie płacimy. Dostawca oferuje jeszcze sporo ciekawych funkcji przydatnych dla sprzedających (galerie zdjęć, panele aukcyjne) jak i kupujących – upominanie się o zaległe komentarze.
Samo licytowanie wygląda identycznie jak u nas. Kwota licytacji, postąpienie. Są kwoty minimalne. Parę rzeczy może Was jednak zaskoczyć.
Zbadaj teren
Ze snajperem czy bez – zalicytuj aby sprawdzić czy w ogóle możesz. Poniżej lista przypadków, gdy eBay potrafi blokować.
Wątpliwa reputacja
Na Allegro istnieją tzw. ostrzeżenia. Nie płacisz za zakupy – dostajesz ostrzeżenia. Na eBayu jest gorzej. Wystarczy, że dwa razy nie zapłacisz za przedmiot i dostajesz niewidoczną łatkę osoby nierzetelnej. Część sprzedawców wyklucza takie osoby – nie jesteś w stanie brać udziału w aukcji, mimo 100% pozytywów! Niestety, też tak mam (interesy z Chińczykami nie zawsze idą jak po maśle…).
Ograniczenia terytorialne
Sprzedający może zawęzić obszar, z którego pochodzi kupujący. Oferty z odbiorem osobistym „pick-up only” mają tak z automatu. Część sprzedających może to samodzielnie zmienić, ale nie są takimi heavy-userami eBaya, by grzebać się w ustawieniach i ewentualną prośbę zlewa. Wyjściem jest zmiana adresu na kogoś z lokalnego rynku, ale nie każdy ma taką opcję.
Best Offer na eBay
Na Allegro opcja całkowicie niedostępna. Sprzedający obok opcji Kup Teraz (Buy it Now) ustawia też moduł do negocjacji. Jeśli jego cena Tobie nie odpowiada – zaproponuj swoją. Miej jednak na uwadze, że możesz złożyć MAKSYMALNIE TRZY propozycje. Proponuję darować sobie 1 USD :). Istnieje jakaś strategia do składania ofert? Chyba nie. Ostatnio w ten sposób kupiłem dr Mindbendera z Klubu Kolekcjonera za 30 USD, choć pierwotnie sprzedający chciał 40 USD – utargowałem 25%. Zdarza się jednak, że sprzedający nie chce opuścić więcej niż 10%. Najpewniej moduł przydatny, gdy chcemy kupić np. 5 sztuk, licząc na jakąś zniżkę z tego tytułu.
Przy składaniu ofert zdarza się kontroferta od sprzedającego. Wówczas mamy pingpong:
[K] daję 30 USD
[S] chcę 40 USD
[K] no to może 35 USD
[S] daj 37 USD i będzie Twoje
[K] 36 USD
Wtedy deal lub bye bye. Pamiętajcie – 3 nasza oferta zamyka sprawę. Podejdźcie do negocjacji poważnie, bo inaczej zostanie Wam tylko opcja Kup Teraz lub liczenie na przecenę.
Wygrałem, jak wysłać kasę?
Masz PayPala :)? Nie? Zakładaj czym prędzej – bez niego dalej nie pojedziesz. Na Allegro mamy opcje:
- odbiór osobisty, wtedy najczęściej płacimy za przedmiot (w przypadku transakcji zagranicznych odpada),
- wysyłka za pobraniem, z płatnością przy odbiorze (nie ma szans w przypadku zakupów na eBayu),
- przedpłata na konto, na tradycyjny przelew, bankowość elektroniczna lub PayU. Na eBayu jest podobnie, z tą różnicą, że 99% transakcji robi się przez PayPala.
Czym jest PayPal? Wirtualne konto, którego można używać do płatności w skali całego globu. Poza eBayem masa sklepów w USA i nie tylko oferuje taką metodę płatności (przydatne, bo nie każdy ma kartę kredytową). Do założenia konta wystarczy podać adres e-mail. Samą kasę nie wysyłamy z rachunku bankowego na rachunek bankowy, ale na e-konto powiązane z adresem e-mail. Ostatnimi czasy system przechodzi aktualizacje. Nie wiem jak jest teraz po rejestracji nowego konta, ale nawet jeśli macie na początku wszystko po angielsku, można spokojnie ustawić polski w opcjach. Jak wygląda zarządzanie kontem?
Konto na PayPalu zasila się na kilka sposobów – każdy ma swoje plusy i minusy:
Powiązanie z kontem bankowym
Najdogodniejsza opcja. W ustawieniach konta dodajesz kartę płatniczą (wystarczy debetowa lub kredytowa). Jeśli wszystko wykonasz poprawnie, konto na PayPalu zostaje powiązane z bankowym. Dzięki temu w przypadku finalizowania transakcji PayPal od razu obciąża Twoje konto w banku. Plus – kasa dostępna od ręki. Minus – ryzyko utraty kasy w przypadku włamania na konto PayPal. Dodatkowym „problemem” jest walka z zasadą „jak jest to szelest” mając kasę pod ręką człowiek czasem szybciej kupi niż pomyśli 🙂
Osobiście polecam pomyśleć też o np. Revolut z racji atrakcyjniejszego kursu wymiany.
Zasilenie poprzez przelew
W tej wersji dokonujemy przelewu z własnego rachunku bankowego na PayPalowy. Najpierw generujemy dane do przelewu w systemie PayPal, następnie wpisujemy je w polu transakcji. Gotówkę mamy w ciągu kilku minut od wysłania. Minus to puszczenie przelewu (zużycie tokena czy cokolwiek mamy jako autoryzację) oraz miejscami dłuższy czas na oczekiwanie. Tak w ramach dygresji powiem, że parę lat temu na dojście kasy czekało się i 2-3 dni, bo nie było tej opcji błyskawicznej wpłaty :). Ta opcja pozwala nam również trzymać dyscyplinę budżetową, np. przelewając XXX PLN na miesiąc na zakupy w sieci. Nie ma również ryzyka, że w przypadku włamie na konto nagle ktoś obciąży nam rachunek na znaczną kwotę. Aczkolwiek są też ograniczenia:
- Imię i nazwisko zarejestrowane dla rachunku bankowego, z którego doładowujesz swoje konto PayPal, muszą być zgodne z imieniem i nazwiskiem podanym na Twoim koncie PayPal.
- Konto PayPal możesz doładować wyłącznie z osobistego (a NIE firmowego) rachunku bankowego.
- Adres e-mail zarejestrowany dla Twojego konta PayPal musi być potwierdzony.
- Kwota doładowania nie może przekraczać limitu odbioru; pamiętaj też, aby przy planowaniu wysyłki pieniędzy wziąć pod uwagę ewentualny limit wysyłania. Limity obowiązujące na Twoim koncie PayPal możesz sprawdzić i usunąć po zalogowaniu się do Twojego konta PayPal.
Program Ochrony Kupujących – arcy ważne!
Co istotne, PayPal ma dużo bardziej rozbudowany system Ochrony Kupujących niż rodzime Allegro! Dla przykładu. Jeśli kupisz coś na eBay i zapłacisz PayPalem, a towar nie dojdzie, wówczas mamy szansę na uzyskanie 100% wartości transakcji. W przypadku Allegro, aby tak się stało, trzeba temat zgłosić na Policję. Zaznaczam przy tym, że opcja ta dotyczy formy płatności: za zakupiony towar, a NIE za wysłanie jako podarunek. O co chodzi?
Płatność za przedmiot obciąża kosztem sprzedawcę – prowizja PayPal za transakcję. Wówczas od momentu wpłaty przez kolejne 180 dni możemy zgłosić roszczenie względem sprzedającego z powodu:
- niedostarczenia przedmiotu.
- uszkodzenia, nieoryginalności lub niekompletności przedmiotu.
Rozwiązanie sporu trwa maksymalnie 21 dni, obie strony mogą wysyłać sobie wiadomości, zdjęcia, potwierdzenia itp. Jeśli sprzedający nie udowodni, że dostarczył paczkę – otrzymujemy zwrot. Zastrzeżenie: po iluś takich transakcjach dostajemy monit, że zbyt często korzystamy z takiej opcji, co budzi wątpliwość PayPal = możemy zostać wykluczeni z programu ochrony kupujących.
Druga opcja płatności to wysłanie przelewu znajomemu lub rodzinie. Należy ostrożnie z tego korzystać przy transakcjach – tutaj nie jesteśmy objęci programem ochrony kupujących! Na eBay zawsze płacimy w tej drugiej formie, ale często deal na zagranicznych grupach na fejsa odbywają się właśnie w ten sposób.
Kurs walut
Kończąc wątek PayPal, kurs walut. Jak doskonale każdy wie – jest on zmienny. Wszystko zależy od dwóch rzeczy. Pierwsza, jak ustawisz sobie przelicznik. Do wyboru jest kurs wg Twojego banku (jeśli powiązałeś kartę), drugim to kurs wg PayPal (jeśli nie masz powiązanej karty lub zdecydujesz się na wyliczenie kursu wg PayPal). Pamiętajcie, że kursy podawane na eBay.pl to ESTYMACJE – czyli mogą się różnić od końcowej płatności. Nie są to różnice rzędu 50-100%, ale mogą się zdarzyć tak do 5-10%. Stąd jeśli chcecie zrobić zapas, polecam przeliczać dodać właśnie te 5-10% tak na wszelki wypadek. Cóż, na spread’zie banki dorabiają nieco kasy :). Stąd Revolut jest według mnie lepszym wyjściem.
Monitoring
Po wygraniu aukcji, opłacie za przedmiot następuje okres oczekiwania na paczkę. Z oczywistych względów jest dłuższy niż standardowo w Polsce. Nie ma co skąpić na morski transport (choć na pewno tańszy), by czekać i dwa miesiące na przesyłkę. Lotnicza (bez zatrzymania w Urzędzie Celnym) dojdzie w ciągu 10-14 dni. Większość sprzedających, głównie dla własnego dupochronki, podpina do eBaya nr nadania, pozwalający śledzić przesyłkę. W przypadku USA i korzystania z USPS ów przewoźnik oferuje aktualizacje wysyłane np. na e-mail. Gorzej w przypadku przesyłek z Chin – tutaj rzadko kiedy dostajemy dokładne info gdzie paczka się znajduje.
Problemy i trudności
OK, teraz omówienie tych ciemnych stron. Co jeśli robimy zakupy na eBay i natrafiamy na oszustów lub malkontentów?
Wyłudzenie
Zakup przedmiotu, który nigdy nie został wysłany. Sprzedawca się nie odzywa lub co gorsza – likwiduje się jego konto. Prosty temat. Otwieracie sprawę w PayPal, wówczas 100% gwarancji na zwrot kasy. Zwłaszcza, że to Sprzedający musi udowodnić, że przesyłkę dostarczył (stąd gros upiera się na monitorowanie wysyłek = droższe opcje).
Paczka wysłana, ale nigdy nie otrzymałem
Sytuacja typowa, jeśli ktoś wysyła nam jak najtaniej, bez monitoringu. Sugeruję mimo wszystko uzbroić się w cierpliwość. Kiedyś było to 45 dni od zapłaty, obecnie 180 dni. Oczywiście po 2 miesiącach sprawa staje się beznadziejna. Wówczas prosimy o refundację lub otwieramy sprawę w PayPal.
Paczka niekompletna / uszkodzona
Zdarza się, że otrzymujemy przedmiot uszkodzony, niekompletny, nieoryginalny itp. Tutaj sugeruję w pierwszej kolejności skontaktować się ze Sprzedającym i przedstawić problem. Najczęściej wtedy dochodzi do ustalenia jakieś formy rekompensaty (zwykle refundacja części kwoty). Jak pisałem na początku – odesłanie przedmiotu odbywa się na nasz koszt. Jeśli natomiast idzie na noże – otwieramy spór w PayPal i tam załatwiamy sprawę. Często stają po naszej stronie.
Urząd Celny zatrzymał przesyłkę
Dotyczy spory zestawów, większych figurek w pudełkach. Niestety, wysłanie listu pt. to na użytek własny, nie zapłacę ani PLN dodatkowo mija się z celem. Przepisy są jakie są. Pamiętaj też, że od 1 lipca 2021 każda paczka oznaczona jako zakup podlega vatowaniu. Opcje są dwie:
1. Zgodnie z prawem wysłanie pisma z informacją co i gdzie zakupiono. Dodatkowo podpiąć wydruk z PayPal oraz eBaya. Dowolnych z tych dwóch traktowany jest jak paragon i stanowi podstawę do wyliczenia danin.
2. Skorzystać z opcji oświadczenie (pod rygorem sankcji z Kodeksu Karnego za składanie fałszywych zeznań) i napisać (podajemy to, co czytaliśmy na różnych forach – absolutnie DO TEGO NIE NAMAWIAM) że przedmiot otrzymany bezpłatnie od wujka z USA lub znajomego w Chinach. Niestety, wtedy również trzeba określić wartość. Oczywiście można wpisać ok 30-40 USD, aby uniknąć VATu i cła. Pamiętajcie jednak, że opisanie przedmiotu jako zakup oznacza obowiązkowo przedstawienie dowodu zakupu. Napisanie: oświadczam, że kupiłem za 20 USD nie wystarczy. Jak we wstępnie – zaniżanie wartości paczki podchodzi po Kodeks Karny i w skrajnym przypadku może grozić nawet pozbawieniem wolności.
Podsumowanie jak skutecznie robić zakupy na eBay
No i to byłoby na tyle :). Jak widzisz zakupy na eBay nie są wcale „rocket science”. Założenie konta jest banalne, podobnie jak korzystanie. Jedyne wyzwanie to przymus założenia konta w serwisie PayPal. Przez naście lat mam za sobą kilka tysięcy transakcji w eBay na różne kwoty (od dziesiątek złotych po mega zestawy po kilka tysięcy PLN). Stety / niestety eBay to jedyne miejsce, gdzie dostaniesz właściwie wszystko do kolekcji. Jedyny ogranicznik to cena, najczęściej wysyłka. Tego jednak się nie ominie.
Kończąc: jeśli nadal coś pozostaje niejasne, masz pytania lub uwagi do tekstu, napisz komentarz. Postaram się doprecyzować :). Jak dla mnie zakupy na eBay to naprawdę często jedyna szansa na zakup upragnionej figurki / pojazdu do kolekcji.
Reklama