Zakupy na Hasbro Pulse: płatność, wysyłka, HasLab, exclusive
Ponieważ cyklicznie ktoś nas dopytuje jak ogarnąć zakupy na Hasbro Pulse, przygotowaliśmy mały przewodnik po tym portalu. Dowiecie się czym jest Hasbro Pulse? Na ile dostępny jest dla osoby z Polski? Czy Habro Pulse wysyła do Polski? Jak wygląda kwestia płatności, wysyłki, asortymentu i udziału w projektach w ramach HasLab. Tekst powinien zainteresować kolekcjonerów różnych brandów spod skrzydeł Hasbro: Star Wars, Transformers, Marvel, G.I. Joe czy Power Rangers. Zachęcam do przeczytania i dzielenia się z innymi :). Tekst zaktualizowałem w sierpniu 2022 roku, z uwagi na rozrost Hasbro Pulse.
Reklama
Hasbro Pulse – czym jest?
Najprościej można je zdefiniować jako wielokanałowe medium służące do promocji brandów od Hasbro. Głównie strona internetowa, będąca zarazem sklepem, obecnie dostępna osobno dla Stanów Zjednocznych, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej (Niemcy). Poza stricte www, również kanały social media, czyli: youtube, facebook oraz instagram. Wszędzie tam Hasbro wrzuca zdjęcia zapowiedzi oraz nowości do zakupów (w tym własne limitki lub ograniczone ilości z limitek dla sklepów, np. Target). Także Hasbro Pulse powinno być podstawowym źródłem wiedzy dla każdego zbierającego figurki od Hasbro.
Kanał Youtube – Hasbro Pulse
Na nim prowadzone są wszystkie live-streamy. Zwykle od 20 do 60 minut. W materiałach prezentowane są nowości, grafiki, zapowiedzi. Zdarzają się krótkie wywiady z osobami odpowiadającymi za marketing, rzeźbienie lub proces produkcyjny. Niegdyś wrzucali transmisje w piątki, ostatnimi czasy są to środy, wtorki. Obok figurek pokazywane są również repliki lub inne przedmioty związane z brandami (streamy są tematyczne). Polecam subskrybować kanał. Dla zapominalskich wrzucamy linki na Grupę na Facebooku oraz nierzadko zdjęcia :).
Przykładowy materiał, jakżeby inaczej :P, o nowościach z G.I. Joe (polecam zwłaszcza Classified Flint i Lady Jaye).
Fanpage na Facebooku
Ponad 123 tysiące ludzi obserwujących co nowego Hasbro wrzuci na półki. Aktualności wrzucane są na bieżąco. Głównie zdjęcia przedmiotów zapowiedzianych lub do kupienia. Co kluczowe – notyfikacje, że coś wjedzie lub wjechało na Hasbro Pulse do zamówienia. Czas podawany jest amerykański wschodni (5h różnicy względem warszwskiego).
Reklama
Mi to medium jest obce, ale globalnie wręcz przeciwnie. Na moment pisania tekstu – 290k obserwujących. Filmy oraz zdjęcia, nowości. Hasbro coraz więcej pcha w ten kanał, ale i treść niewiele się różni od facebookowej. Aczkolwiek zdarzają się streamingi prowadzone tylko na IG.
HasbroPulse.com
Wreszcie nasz obiekt dzisiejszych rozważań, czyli de facto oficjalny sklep Hasbro. Obecnie funkcjonują trzy osobne centra:
- amerykańskie, z cenami w USD; wysyłka do USA i Kanady;
- brytyjskie, z cenami w GBP; wysyłka tylko do UK;
- europejskie, z cenami w EUR i językami niemieckim oraz angielskim; wysyłka (na razie) do: Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech.
Każde z nich będzie różnić się zawartością. Najwięcej kupimy oczywiście na wersji amerykańskiej (szczególnie starsze figurki i przedmioty). W przypadku wersji dedykowanej na UE, obecnie ogranicza się ona do kilku krajów. Hasbro puszcza oko, że na tym nie zakończy, ale konkretnych planów rozwojowych nie ma. Warto nadmienić, że początkowo startowano jedynie z wysyłką do Niemiec, by po paru miesiącach udostępnić usługę do większej ilości. Kiedy u nas? Nie wiadomo. Polski zespół Hasbro nic więcej niż „to temat rozwojowy” nie chce powiedzieć :).
Co można kupić na Hasbro Pulse?
No dobra, przejdźmy do momentu, który kolekcjonerzy lubią najbardziej – na co mogę wydać pieniądze. Sklep oferuje niemal wszystkie marki obsługiwane przez Hasbro. Własne, jak Transformers czy G.I. Joe oraz na licencji – Marvel, Star Wars, Power Rangers, Ghostbusters itd. W ich ramach zarówno figurki, zestawy jak i repliki 1:1 (miecze świetlne, hełmy itp.)
Poza powyższymi również karabini czy pistolety NERF oraz planszówki (np. Dungeons & Dragons, Beyblade, Jenga, Monopoly). Te ostatnie, pamiętajcie, w języku angielskim. Nierzadko również dość drogie jak na polską kieszeń koszulki okolicznościowe (Merch na razie tylko w USA).
Same przedmioty dzieli się na:
- ogólnodostępne (czyli takie, jakie kupimy w większości sklepów z figurkami, np. w DystryktZero.pl);
- limitowane dla sklepów partnerskich (mowa tutaj o limitkach dla sieci np. Target, Walmart itp. – nierzadko w PL niedostępnych);
- ekskluzywne tylko dla Hasbro Pulse. Głównie wszystkie związane z konwencjami, jak SDCC czy Hasbro Pulse Con oraz crowdfunding (niżej HasLab).
Próbując walczyć ze spekulantami, Hasbro wprowadza ograniczenia na ilość zakupionych sztuk. Dawniej ograniczenie działało na zamówienie, teraz robią to skuteczniej – na konto. Po zakupie maksymalnej ilości nie przepuści nas z koszyka do kasy. WAŻNE! Jeśli już kupiliśmy produkt X w maksymalnej ilości, ale go anulowaliśmy – nie ma opcji kupić go ponownie (mimo braku dostawy).
HasLab czyli ichniejszy kickstarter
Osobną kategorią oferowania produktów są projekty crodwfundigowe w ramach HasLabu. Kto pierwszy raz spotyka się z tego typu „sprzedażą” wyjaśniam. Hasbro postanawia wypuścić jakiś unikatowy projekt. Zwykle jest to coś dużego (w sensie gabarytów), w co nie chcą pakować się w ciemno. Na stronę wpada opis, zdjęcia prototypu lub rendery. Cenowo to zwykle ponad 250 USD (cena różni się między US / UK / EU).
Kupić może KAŻDY, najczęściej max 5 sztuk. Ważne, by zmieścić się w okienku na składanie zamówienia. Zwykle to 45 dni od rozpoczęcia. WAŻNE: pieniądze trzeba mieć w ciągu 7 dni od zakończenia zbiórki. Jeśli ktoś złoży zamówienie, ale nie opłaci w odpowiednim czasie – jego zamówienie jest skutecznie anulowane. Bezpowrotnie.
Co jest typowe dla projektów crowdfundingowych: minimalna ilość oraz dodatki. Aby projekt doszedł do skutku, w ciągu 45 dni fani muszą zamówić określoną ilość egzemplarzy (nierzadko 8 000 i więcej). Jeśli tego nie zrobią – projekt nie dochodzi do skutku, nic się nie płaci i nie traci. Dotychczas większość udawało się „upiec”, ale w dwóch przypadkach nie było dość chetnych: Star Wars The Black Series Rancor oraz Star Wars The Black Series Reva Force FX Elite Lightsaber. Z udanych projektów:
- Star Wars The Vintage Collection Jabba’s Sail Barge (The Khetanna)
- Transformers: War For Cybertron Unicron
- X-Men Legends Marvel’s Sentinel
- Star Wars The Vintage Collection Razor Crest
- HeroQuest Game System
- Marvel Legends Galactus
- Transformers Victory Saber
- G.I. Joe Skystriker
- Ghostbusters Plasma Series Spengler’s Proton Pack
- G.I. Joe Classified Series Cobra H.I.S.S.
Wady i zalety
Jak widać na 12 projektów 10 znalazło zainteresowanie fanów. Pisałem o dodatkach. Jeśli projekt uzyska minimalna ilość chętnych, pojawiają się kolejne progi, dające (w tej samej cenie!) gratisy. Przykładowo przy Marvel Legends Galactus były to: Frankie Raye (Nova) + Silver Surfer + Morg + głowa Doctora Dooma (dla Galactusa, na podmiankę). Nierzadko ludzie czekają do samego końca i dopiero skuszeni odblokowaniem ekstra zawartości kupują. Uznają, że się opłaca lub kalkulują, że przy odsprzedaży tychże podstawowy projekt wyjdzie im taniej.
Ogromnie ważna sprawa. Raz wrzucony projekt NIE JEST potem wznawiany. Czyli jeśli nie załapiemy się przy podstawowej cenie, pozostaje nam zakup na rynku wtórnym. Cenowo? Przebitka 2 lub 3 krotna! Stąd WARTO zawsze przemyśleć, czy coś chcemy lub nie. To zwykle zakup za ponad 1000 PLN, ale nie wydane teraz, oznacza przymus wydania 2000 czy 3000 PLN w przyszłości. Analogicznie, może być to coś w rodzaju inwestycji: zakup za katalogową kwotę, by potem odsprzedaż spóźnialskim. Projekty są realizowane w około 12-18 miesięcy od zamknięcia. Na tyle trzeba zamrozić kapitał (płacimy i czekamy).
Uczciwie trzeba wspomnieć o ryzyku. Wprawdzie Hasbro to zbyt duża firma, by nagle zniknęło z naszą kasą, ale to pierwsze teoretyczne. Dalej pozostaje zakup „kota w worku”. Jak to przy przedsprzedaży bywa, nie kupujemy fizycznego produktu. Nikt go nie zrezenzował. Więcej, nikt go tak naprawdę nie wyprodukował. Ot, jest jakiś prototyp. W przypadku Marvel Legends Sentinela sporo osób narzekało na wykonanie – głównie nazbyt luźne stawy w kolanach, co wpływało na pozowanie kolosa. Nie oszukujmy się, zakup za 1500 PLN nie powinien nam prezentować jakich niedoróbek. Nie ma ryzyka, że nagle ktoś nas poprosi o dopłatę (bo wiecie, źle przekalkulowaliśmy).
Więcej o zasadach projektów crowdfundingowych w dedykowanym FAQ na Hasbro Pulse. Jeśli kogoś zainteresował temat takich projektów, zachęcam do śledzenia np. Kickstarter.com. Mniej lub bardziej znani twórcy próbują tam szczęścia szukając zainteresowanych na ich koncepty. W kilku brałem udział, dostałem. Przykład? Todd McFarlane wypuszczając Spawna.
Jak zacząć zakupy na Hasbro Pulse?
Jak mawiał klasyk: przed wyróżeniem w drogę należy zebrać drużynę. Tutaj przed zakupem należy wybrać, skąd chcemy zamówić. Będzie się to wiązało z określonymi konsekwencjami.
Zakupy bezpośrednio od Jankesa
Dawniej była jedna opcja – amerykańska. Wymagała posiadania znajomego z adresem w USA lub własnego np. skrytki pocztowej, coś jak Plus Express ofertujący tanią wysyłkę z USA do Polski. Zamawialiśmy w Hasbro Pulse, podrzucaliśmy pod amerykański adres, następnie kolega / firma wysyłała do Polski. Niby proste. Należy przy tym pamiętać o następujących elementach.
Pierwszy, sales tax. W przeciwieństwie do naszego systemu fiskalnego, gdzie VAT mamy wliczony w cenę, u Amerynaków VAT nie ma, ale jest sales tax. Doliczany jest przy kasie. Różni się w zależności od stanu i miasta. Stąd owe np. 22.99 USD z figurkę może finalnie być np. 24.55 USD (bo sales tax + 6.75%). Niby niedużo, ale jednak.
Drugi, koszt wysyłki z USA. Lotnicza przesyłka jest droga, morska mniej – o ile wysyłamy większe pudełko. W Plus Express 13″ pudełko to ok 40-50 USD – wejdzie z 15-20 np. Classified czy Black Series. Tyle samo kosztuje 22″ pudło wysłane drogą morską. Dla jednej czy kilku figurek się zdecydowanie nie opłaca.
Trzeci, najbardziej kluczowy i mało znany. Podatki importowe jak VAT i cło na zakupy z USA. Od 1 lipca 2021 zmieniły się przepisy i coraz częściej na wejściu paczki są sprawdzane. Oznaczać to może przymus zapłaty podatku VAT (23% na zabawki), cła (ok 4.5%) oraz odprawy celnej (firma kurierska to nierzadko +200 PLN, niezależnie od wartości). Potrafi zaboleć! Stąd warto przemyśleć.
To może z Wysp opłaci się bardziej?
Z uwagi na masową emigrację naszych rodaków na wyspy, pewnie spora część z nas ma rodzinę czy znajomych. Można podrzucać do nich zakupy. Analogicznie jak w Plus Express, pewnie działaja jakaś skrytka (żadnej nie mam do polecenia). Ceny w UK zawierają już w sobie VAT, stąd nie dojdzie nam nic więcej przy kasie. Oznacza to jednak wyższą cenę, o co nierzadko „awantury” robią kolekcjonerzy. Bo bo jak to w USA coś jest za 25 USD, a u nas za 30 GBP :).
Wysyłka z UK wiąże się oczywiście z wysyłaniem potem do Polski (od dorzucenia komuś do bagażu przez klasyczną wysyłkę). Trzeba to przekalkulować. Przy wysyłce pamiętajcie o VAT i cle. Zasady są takie same jak wyżej opisane z USA.
A Niemiec płakał jak sprzedawał?
Last but not least, zostają Niemcy. Niestety na razie wysyłają tylko do Niemiec (choć nazywają subdomenę eu…). Pewnie z biegiem czasu się to zmieni. Kiedy dotrze do nas? Nie wiadomo… Trzeba zatem odszukać krewnych lub odezwać się do znajomych. Zacząłem testować skrzynkę mailboxde.com, działa podobnie jak Plus Express. Jak tylko coś przez nich prześlę fizycznie do siebie, opiszę wrażenia. Może być to całkiem ciekawa alternatywa w przypadku braku rodziny czy znajomych w kraju Woltera.
Co ważne, jest to ten sam obszar gospodarczy (Unia Europejska), więc nie grozi nam VAT i cło płacone dodatkowo! Stąd w moim przekonaniu jest to atrakcyjniejsza opcja dla Polaka niż np. brytyjska.
Hasbro Pulse Premium – co to za wynalazek?
Jest to roczny abonament w cenie 50 USD / GBP / EUR, dający nam darmową wysyłkę w określonej części portalu oraz nierzadko wcześniejszy dostęp do limitowanych figurek (kluczowe przy konwencjach). Wbrew pozorom nie jest to mało pieniędzy. Jeśli ktoś nie planuje robić tam regularnych zakupów – nie zwróci się. Przykładowo wysyłka w EU Hasbro Pulse kosztuje 4 EUR. Zatem Premium zwróci się dopiero przy 13 zakupach (o za zakupy za min. 70 EUR mamy wysyłkę za darmo). Dawniej, gdy dolar stał nisko, dawało się uniknąć VAT i cła przy imporcie, to premium na np. USA było mega atrakcyjne. Obecnie – warto przekalkulować.
Już widzę jak niektóre osoby pukają się w czoło – jaki sens ma płacenie 50 USD za jakieś „premium” członkostwo. Tak, HPP kosztuje właśnie tyle. Opłata wnoszona jest na rok. Co daje? Więcej znajdziecie na karcie produktu Premium.
Niestety, Hasbro nie ma czegoś takiego jak program lojalnościowy czy zniżkowy :(. Niezależnie od ilości wydanej pieniędzy w sklepie, nie dostajemy punktów, niższych cen czy gratisów.
Czym i jak płacimy?
Za zakupy płacimy kartą kredytową lub PayPalem. Jeśli polska karta nie przechodzi (od pewnego momentu zaczęło blokować), polecam np. Revolut. Na razie wirtualna karta jest bez problemu akceptowana, a sam kurs jest bardziej atrakcyjny niż mojego banku czy PayPala. Pozwala też na ustalanie budżetów itp. Na początku przekonany nie byłem, ale teraz korzystam praktycznie wszędzie. PayPalem też nie da się chyba płacić za zakupy w ramach przedsprzedaży.
Checkout step by step
Sam proces zakupowy jest prosty i typowy dla e-shopu. Wrzucamy do koszyka interesujące nas produkty, następnie lądujemy na stronie gdzie musimy podać dane (służą m.in. do wyliczenia Sales Tax).
Wybieramy rodzaj przesyłki (przy Premium mamy do wyboru standard). Wreszcie dochodzimy do wyboru metody płatności i podaniu danych. Co myślę ważne i warte podkreślenia – Hasbro Pulse nie oferuje opcji zapamiętywania danych z karty. Unikamy w ten sposób ryzyka utraty takich danych i dalej malwersacji finansowych środków na naszym koncie.
Po złożeniu zamówienia trafiamy na Thank You Page, zaś na maila przychodzi notyfikacja potwierdzająca zamówienie. Oczywiście po zalogowaniu widzimy każde zamówienie z osobna, wraz z opisem. Pozwala to łatwiej orientować się w zamówieniach (gdy robimy ich sporo). Dostępne jest filtrowanie zamówień na niezrealizowane, częściowo zrealizowane i zrealizowane.
Poniżej też zrzut ekrany konkretnego zamówienia. Jak dla mnie prezentuje komplet niezbędnych informacji, wraz z adresem wysyłki i płatności, a także dane do śledzenia paczki.
Zakupy na Hasbro Pulse – to się w ogóle opłaca?
W pierwotnej wersji tekstu, odpowiedź była oczywista – TAK!!! Mając jeszcze Premium, człowiek dostawał szansą na zakup wszystkiego co wychodzi, od Transformers, przez Marvela po G.I. Joe. Zwłaszcza, że dolar stał nisko, paczki z prezentami przechodziły bez dodatkowych opłat. Hasbro Pulse dawało też dostęp do limitowanych serii. To się jednak skończyło.
Obecnie, Hasbro Pulse warto rozpatrywać głównie z uwagi na limitowane przedmioty – by zakupić je po cenie katalogowej, a nie przebitką od spekulantów :). Do tego pozostaje to jedyne miejsce z figurkami z serii mało popularnych w Polsce (np. Ghostbusters, Power Rangers). Z tego co pisał jeden z kolegów na grupie – podobnie będzie z G.I. Joe. Seria ma zostać ponoć w Europie ograniczona TYLKO do Hasbro Pulse (sic!).
Wreszcie kickstartery. Wcześniej chcąc kupić coś w ramach crowdfundingu w kooperacji z Hasbro, zostawała opcja USA. Obecnie najbardziej opłaca się brać od europejskiego HP (z uwagi na pewność braku dodatkowych opłat podatkowych i celnych). Przy HISS Tanku bilans dla tejże opcji wyszedł najkorzystniej.
Z minusów? Kombinowanie z wysyłką (bo żadna opcja nie daje wysyłki do Polski). Ryzyko dodatkowych opłat (z US czy UK). Też ograniczona ilość sztuk. Jest to męczące. Trzeba wejść o określonej godzinie (zwykle 18 czy 19 w Polsce), kupić w ciągu pierwszych 15 minut, aby w ogóle mieć. Hasbro niby walczy z botami, ale towaru rzucają jak na lekarstwo. Wreszcie ogrom produktów da radę kupić w Polsce, w podobnych cenach. Przykładowo DystryktZero ma darmową dostawę już od 250 PLN, opcję konsolidacji zakupów oraz rabaty -10% przez pierwsze dwa tygodnie od wrzucenia lub narastający rabat w ramach programu lojalnościowego. Jak doliczy się wszystkie opłaty pośrednio od Hasbro, zwykłe figurki taniej kupi się w Polsce.
Uff, dobrnęliśmy do końca :). Mam nadzieję już teraz wiecie, czym Hasbro Pulse jest, jak działa i co da się na nim kupić. Gdybyście w ramach podzięki kliknęli gdzieś w widoczną reklamę, odwdzięczycie mi się za pracę włożoną w przybliżenie Wam tematu :).
Reklama