Z wizytą u….. – statuy Maniaków fotoreportaż cz.6

Czołem Maniacy ; )!

Witam Was po dłuższej przerwie. Niestety życie nie daje nam tyle czasu ile byśmy chcieli. Ba, często nie daje tyle ile potrzebujemy. Niemniej powracam z kolejną wizytą u… no właśnie : ). Dzisiaj porozmawiam z dobrze znanym większości z was kolekcjonerem, który zbiera odjazdowe statuy. Przed wami kolekcja Mariusza

Z wizytą u Mariusza – statuy w obiektywie cz.6

Statuy Fotowywiad6 ManiacyFigurek 24

Maniacy Figurek Kolekcja Mariusza

Reklama

Reklama
Mariusz powiedz nam dlaczego statuy a nie jedzenie hot-dogów na czas ? : )

Hmm, całe życie coś zbierałem (a młody już nie jestem), odkąd pamiętam zbieram komiksy potem modele sklejane – repliki ASG itd. Zawsze oglądałem filmiki z figurkami Hot Toys i bardzo mi się podobały ale na oglądaniu się kończyło…

Jak udało Ci się zmienić ten stan rzeczy ?

Pewnego dnia przy drinku wzrosła mi odwaga i zamówiłem pierwszego Hota… To hobby pewnie dlatego się rozwinęło ponieważ uwielbiam  komiksy nie tylko Marvela, ale też DC, Dark Horse, image i wiele innych mam swoje ulubione postacie i zawsze chciałem mieć choć jedną w  postaci figurki.. a potem to już jakoś poleciało…

Ach ten „zbawienny” wpływ napojów wyskokowych. OK Powiedz coś o sobie naszym Maniakom.

Z racji wieku zbieranie w młodych latach było jeśli chodzi o tematykę ograniczone 🙂 (pustki w sklepach i dość ograniczona dostępność zabawek/figurek z zagranicy) oczywiście wysokość kieszonkowego tez miała na to wpływ 🙂 (równa 0). Lata 90’ to komiksy pierwsze hobby które zostało do dziś :). Kolejne lata to próby innych „zajawek”, które napotkało się po drodze, a które na jakiś czas powodowały że oddawałem się im w 100%. Potem wejście w dorosłe życie i chwilowy brak czasu na cokolwiek :). Na szczęście w odpowiednim momencie życia zdecydowałem na wejście (wreszcie) w to hobby i sądzę że pozostanie ono ze mną na długo. Uprzedzam że mój display nie jest oszałamiający ponieważ nie jest docelowy więc nie inwestuję w niego zbyt wiele.

Reklama

Reklama
Kiedy zaczęła się twoja przygoda z kolekcjonowaniem statui?

Jakieś 5 lat temu moje marzenia o posiadaniu figurek przeistoczyły się w coś realnego, wieczorem przy kompie 🙂

Przy kompie i przy drinku ; ) Jaka była twoja pierwsza zdobycz?

Pierwszą zdobyczą była figurka HOT TOYS Tracker Predator with hound. Pamiętam do tej pory jak wieczorem rozpakowywałem paczkę i cieszyłem się jak małe dziecko z pierwszego okazu w kolekcji.

Od pierwszej statuy minęło trochę czasu. Cel zbierania został ten sam, czy coś uległo zmianie?

Kolekcja przez 5 lat zmieniała się. Pierwsza zmiana to było wyjście ze skali 1/6, która była dla mnie numerem 1. Zawsze sobie powtarzałem że nie kupie żadnej statuy lub figurki w skali 1/4. Potem była walka pomiędzy kolejnością zakupów skoro zbierałem skale 1/6, 1/4 i statuy. Następnie decyzja o rezygnacji w 90% ze skali 1/6. Pozostawienie tylko tych figurek które są dla mnie ważne i skoncentrowanie się na skali 1/4 . Najważniejszą zmianą są przemyślane zakupy zgodne z wcześniej ustalonym planem i kierunkiem kolekcji, czego niestety nie robiłem od początku.

Myślisz o innych kierunkach tej pasji np. ugryźć bardziej temat fotografii czy np. customów ? Ogólnie coś pokrewnie związanego z figurkami i kolekcjonowaniem?

Customy to nie moja bajka (zbyt wiele to kosztuje – jakieś 30-40% więcej niż normalna figurka) od momentu w którym przestałem na poważnie zbierać 1/6 a w tej skali chyba najwięcej można zdziałać. Zdjęcia…. jak bym miał więcej czasu to kto wie. Jak na razie starcza mi go tylko na podziwianie kolekcji. 🙂 Może się to zmieni po tym jak będę miał już swój kąt na kolekcje i odpowiedni display 🙂

Twoje 3 ulubione statuy w kolekcji i uwaga… dlaczego?

Hmm to pytanie trzeba podzielić na 3 grupy ponieważ zbieram różne formaty:

1) Statuy

  • Xm Studios – Ghost Rider – jedna z moich ulubionych postaci i jednocześnie graal dla mnie (i nie tylko), nie mogłem uwierzyć kiedy go kupiłem i że byłem wstanie namówić mojego kolegę kolekcjonera na to aby mi go sprzedał 😉 niesamowita statua.
  • Xm Studios – Venom – kolejna ulubiona komiksowa postać 😉 którą udało mi się wyrwać od tego samego kolekcjonera co Ghost Rider i kolejny graal oraz kolejna statua firmy XM Studios która wg mnie robi jedne z najlepszych statui na rynku.
  • Gantaku – The Bat King Sculptor: Caleb Nefzenbr – zawsze chciałem go mieć w kolekcji ale cena mnie odstraszała więc gdy pojawił się w zaskakująco niskiej cenie na FB musiałem go kupić pomimo tego że nie miałem go gdzie postawić (postać ze skrzydłem 95cm długości) piękna rzeźba (Caleb Nefzenbr), malowanie oraz przedstawienie Batmana jako Wikinga.

2) Figurki 1/6

  • Hot toys – Gantry – piękny zestaw który chodził mi po głowie już od dawna ale spóźniłem się na pierwsze wydanie a potem było bardzo drogie więc kiedy ogłoszono preorder na wznowienie nie wahałem się ani minuty.
  • Predator” również Hot Toys – jestem dumny z mojej kolekcji predatorów, zawsze uwielbiałem ta postać czy to w komiksach lub filmach, nie mam jeszcze wszystkich ale spokojnie dozbieram jeszcze brakujące mi okazy 😉
  • Commando HT oczywiście – chyba każdy oglądał ten film lub inne a Arnim 😀 zawsze chciałem mieć tą postać w skali 1/6 szkoda że nie wydano jej w 1/4..na szczęście udało mi się ją kupić u nas Polsce od innego kolekcjonera.

3) Figsy 1/4

  • Enterbay – terminator „clean” + harley z firmy Newbright – postaci nie trzeba przedstawiać nikomu a pochodzi z mojego ulubionego filmu, więc nikogo nie powinno dziwić że mam tą postać w kolekcji a jeszcze jak dowiedziałem się że mogę ją kupić w skali 1/4 to czym prędzej chciałem ją mieć niestety musiałem na nią czekać prawie 3 lata zanim pojawiła się w przyzwoitej cenie…. potem zobaczyłem u kogoś na zdjęciu motor i następne poszukiwania się rozpoczęły.
  • Enterbay – Joker – piękna figurka przedstawiająca kolejną moją ulubioną postać, doskonałe wykonanie, jakość i pomimo że posiadam też nowszą wersję (niedawno wydaną) od Hot Toys to nadal uważam tą za lepszą 😀
  • Hot toys – Iron man MK43 – doskonale wykonana figurka przedstawiająca Iron mana do tego głowa Tonego Starka, jeden z lepszych Ironów dostępnych na rynku a dzięki skali o wiele więcej szczegółów.

OK musisz jednak wybrać tylko trzy  ; ) Mogą być wszystkie z jednej skali lub np. po jednej z każdej – które wybierasz ?

Hmm to wybiorę z wszystkich…..
1. Ghost rider XM STUDIOS – oczywisty wybór. Pewnie gdybyśmy robili ten wywiad pod koniec przyszłego roku były to Thanos.( + lady death 🙂 też z XM)
2. Oczywiście combo Enterbay Treminator Clean + motor z Newbright na żywo wyglądają wow
3. Tu wybiorę jednak moją kolekcję predatorów z Hot toys

Najbardziej pożądane statuy, których nie możesz sobie jeszcze kupić?

Główną przeszkodą jest ich obecna cena…. która jak dla mnie jest zbyt wysoka…
Xm Studios – Storm
Xm Studios – Hulkbuster
I statua custom Wolverine Chronicles Phase 1 custom 1/4 Scale Statue sculpted by Alejandro Pereira EZCURRA

Najtrudniejszy moment w twojej „karierze” kolekcjonerskiej?

Kiedy ceny wzrastały zastraszająco szybko wcale nie zwiększając jakości…. Ale powodując zmniejszenie ilości kupowanych okazów do kolekcji i zastanawianie się czy warto nadal zbierać. Przejście w różne skale co wiązało się z wyborem co kupić w jakiej skali.

A najśmieszniejszy?

Jak się okazało że 4 aukcje które licytowałem i wcale w nich nie wygrywałem nad ranem były do zapłacenia…. ponieważ koleś który je wystawił podbił przy pomocy kogoś znajomego ceny a potem wycofał jego oferty…. i w ten sposób skończyłem z 4 figurkami do zapłacenia z czego kasy miałem na dwie….

To ciekawe – jak finalnie zakończyła się ta historia?

Jednak musiałem za nie zapłacić. Jedyną i najszybszą opcją ratunku była mała „pożyczka” od mojej piękniejszej połowy i późniejsza spłata w ten lub inny sposób…

Współczuję..chyba ; ) W jaki sposób powiększasz swoje zbiory? Masz u siebie jakieś sklepy, kupujesz statuy na grupach, sklepach internetowych, eBay? Może masz jakieś specjalne, tajne źródło zaopatrzenia w statuy?

Jeśli chodzi o kupowanie to w 90% są to okazy odkupione od innego kolekcjonera. Źródłem jest raczej Polska lub FB ostatecznie Ebay.

Największy(e) problem(y) kolekcjonera to?

Nie uwierzycie ale miejsce na pudła po okazach które stoją dumnie na półkach. O ile przy skali 1/6 jest to dość mały problem, to przy stali 1/4 odczuwa się to dość boleśnie. Kolejnym problemem jest miejsce na kolekcje i oczywiście kapusta na zakupy 😉

Jestem w stanie w to uwierzyć ; ) mam już dwie szafy samych kartonów. Zostańmy jeszcze chwilę przy „problemach” a raczej przy obecnej sytuacji społeczności i rynku kolekcjonerów figurek – naszego lokalnego i zagranicznego. Wiem, że również obserwujesz z paroma innymi osobami, co się dzieje „za wielką wodą”. Jak widzisz obecną sytuację na lokalnym i zagranicznym „rynku”?

Jeśli chodzi o nasz rynek to jest nie ciekawie z kilku powodów
– mało sklepów –jest się ciężko utrzymać z tego typu asortymentu
– jednak mało popularne hobby jeśli chodzi o Polskę – oczywiście kwestia co się zbiera powoduje że to hobby jest albo łatwiejsze albo trudniejsze
– dostępność okazów z „drugiej ręki”
Polska nie jest dobrym krajem jeśli chodzi o to hobby ze względu na dostępność tego co się chce zbierać – większość sklepów nie ma tego co chcemy kupić na stanie tylko czekamy na zamówiony towar niekiedy nawet miesiąc ( nie uwzględniam tu preorderów). Zarobki też nie pomagają w powiększaniu kolekcji jeśli musimy wydać (zakładając że zarabiamy około 2.5-3 tyś zł ) 90% lub 100% wypłaty na jeden okaz do kolekcji gdzie mieszkając w stanach zarabiając 2 tyś dolców na jedną statue wydajemy średnio 500-700 dolców……
Jeśli chodzi o zagraniczny rynek to dla nas opłaca się tylko zakup z obrębu EU ponieważ nie płacimy podatków ani cła…. ale patrząc na rynek amerykański jest on o jakieś 400% bardziej nasycony niż u nas zarówno jeśli chodzi o sklepy jak i oferty z „drugiej ręki” jest to kuszące ale niejednokrotnie jednak nie opłacalne dla nas….. do tego dochodzi obecna sytuacja na świecie (pandemia) i zajebiście nie korzystny kurs walut.
Społeczność kolekcjonerów w Polsce w większości jest spoko ale można się spotkać z zazdrością którą wzbudza Twoja kolekcja co widać po postach które się wrzuca na FB i mają może z dwa lub trzy komentarze głównie od twoich znajomych……….. bardzo wiele jest osób które są w grupach tylko po to aby sobie popatrzeć a sami nie nabrali jeszcze odwagi na rozpoczęcie swojej podróży w tym hobby.

 

Pytałem również pod kątem zachowań nowych… „kolekcjonerów”. Zdarzają się przypadki dziwnych ludzi, którzy np. sprzedają statuy szybciej niż je nabywają ; ) często licząc na dodatkowy zarobek. Mówiąc o zarobku od zawsze społeczność kolekcjonerów – jak wszystkie inne skupione wokół jakiegoś hobby – boryka się z problemem wszelkiego typu „spekulantów/koników/reselerów”. Co sądzisz o tego typu zachowaniach?

Niestety ale kolekcjonerów i zachowań (typów) jest sporo i powiedzmy sobie szczerze raczej mało kiedy można zarobić sprzedając w Polsce na czymkolwiek.. o ile nie kupiło się tego po naprawdę okazyjnej cenie a osoby które „sprzedają statuy szybciej niż je nabywają” to raczej nie są kolekcjonerzy ale handlarze ponieważ wchodząc w to hobby raczej wie się co będę kolekcjonować i na co się nastawiam, oraz każdy z nas ma internet aby zobaczyć unboxingi oraz recenzje na Youtube..
Mój stosunek do takich osób… Nie pochwalam takich zachowań ponieważ nie są moim zdaniem godne prawdziwego kolekcjonera który powinien zrozumieć sytuację innej osoby ponieważ sam w tym siedzi…Ja jeśli już coś sprzedaje zazwyczaj praktycznie w tej cenie jaka kupiłem albo oferuje osobie kupującej raty 0% 🙂 ponieważ wiem jak ciężko jest wejść w to hobby zwłaszcza jeśli kupujemy już coś droższego…a sam dużą cześć kolekcji kupiłem tylko dzięki pomocy i zrozumieniu innych kolekcjonerów którzy byli na tyle mili i przystali na wspólnie wypracowane warunki oraz ceny i raty 0%.

Wróćmy do przyjemniejszych pytań : ) Chyba każdy z nas już kupował i sprzedawał jakieś figurki. Tzw. zawracacze tyłka, kombinatorzy, janusze – najśmieszniejsze twoje transakcje i jak sobie radzisz z takimi zapytaniami ; )

Uuu tacy są najlepsi…. tu byłbym wstanie podać niezliczona ilość przykładów kiedy pomimo tego że w opisie podajemy praktycznie 99% szczegółów wraz z ceną pierwszą wiadomością jaka zazwyczaj dostajemy jest „wezmę za 500zł zaraz mogę zrobić przelew i podać adres do wysyłki” pomimo tego że cena figsa była 1100zł…. Ale moim zdaniem najgorsi są „zawracacze tyłka” którzy przeważnie zadają niezliczoną ilość pytań o stan figsa proszą o miliardy zdjęć trwa to kilka dni a potem albo kontakt się urywa albo dostaje się ofertę „z dupy”.. janusze są chyba najgorsi, od ciebie chcą kupić najlepiej za 1zł + Ty jeszcze zapłać za wysyłkę żeby potem zobaczyć ogłoszenie FB/OLX/EBAY lub inne miejsce figs kupiony od ciebie za 1000zł.
Moja najśmieszniejsza transakcja??? 🙂 hmmm…. Było ich kilka ale chyba jedna która jest w TOP 3 – to sprzedaż figsa Hot Toys – kupujący zgodził się na cenę, zaproponował zaliczkę, poprosił o numer konta, a jak sprawdziłem konto po kilku dniach i nie stwierdziłem wpłaty postanowiłem się zapytać (bo wiadomo może jakiś problem z bankiem lub inne poważne zdarzenie) w odpowiedzi usłyszałem ze w sumie to się rozmyślił (ale zapomniał mnie o tym fakcje poinformować) i kupił jakiegoś innego figsa….. a puentą było stwierdzenie że przecież nic się nie stało figsa mam nadal….. (tylko człowiek już wydał kasę za ta sprzedaż ponieważ był pewien że deal jest dopięty i przypieczętowany padły słowa „zaliczka” „numer konta” „zgadzam się na warunki”) jak widać nie każdy jest na tyle dorosły aby podtrzymać dane słowo i doprowadzić „przypiętą” transakcję do końca..
Jak sobie z tym radzę?? Zazwyczaj ostro, na początku staram się określić dokładnie jakie są warunki oraz jaka jest ostateczna cena i w 99% przypadków sprzedaży nie mam „noża na gardle” co też staram się uświadomić osobie która jest „zainteresowana kupnem” aby wiedziała że składanie propozycji „50% off” odpada….

A co o twojej pasji mówią bliscy – wspierają cię, śmieją się, czy są raczej obojętni?

Moja piękniejsza połowa sama nie kolekcjonuje (choć posiada swoje dwie figurki Hot Toys groot i baby groot). Jednak wspiera mnie w moim hobby. Rodzina też rozumie ponieważ zawsze coś zbierałem…. a ci którzy nie rozumieją to już ich problem 🙂

Masz w miarę nieograniczony budżet…Do tego sztab ludzi od projektowania itp. możesz dać pomysł na obojętnie jaką figurkę/statue. Co to będzie? Na co postawisz? figurka czy statuetka nieruchoma? jakie będzie miała dodatki? ile ich będzie? jaka postać? jakie stawy? Co będzie w zestawie?

Odpowiedz jest tylko jedna – Wolverine z komiksu Weapon X. W hełmie i z tymi kablami wokół ciała oraz bateriami. Oczywiście z 3 głowy na wymianę, ramiona oraz limitowany run. Jakieś 300 sztuk tylko skala tu mam dylemat pomiędzy 1/4 a 1/3.

Słowo na koniec dla Maniaków?

Oby wam nie brakło miejsca na kolekcję i zapału do dalszych zakupów które w tym hobby powinny być raczej przemyślane :). Żeby widok waszej kolekcji powodował zawsze uśmiech na waszych twarzach. Żeby nasze piękniejsze połowy (a jeśli jesteś kolekcjonerką to ta brzydsza 😉 ) zawsze nas wspierały w tym naszym zbieractwie.

Statuy Fotowywiad6 ManiacyFigurek 30

Maniacy Figurek Kolekcja Mariusza

 

To już wszystko moi drodzy Maniacy. Jeżeli podobał się wam wywiad i kolekcja Mariusza nie zapomnijcie o kciuku. Zapraszam was również do dyskusji – sekcja komentarzy jest do waszej dyspozycji : ) Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji polecam poprzednich wywiady, gdzie inni członkowie naszej figurkowej społeczności pokazują swoje kolekcje.

Wolisz oglądać? Nie ma problemu – sprawdź najnowsze materiały prezentujące kolekcję GladkY’ego.

Pozdrawiam wszystkich Maniaków – trzymajcie się zdrowo.

Reklama

Reklama