Z wizytą u…. – figurki Maniaków fotoreportaż cz.7

Reklama

Reklama
Czołem Maniacy : )

Zapraszam was do kolejnego odcinka naszej serii „Z wizytą u..”. Dzisiaj przepytujemy Pieszke : )

Z wizytą u Pieszki – figurki w obiektywie cz.7

Z wizytą u Fotowywiad7 Pieszka ManiacyFigurek glowne

Zaczniemy jak zwykle od absurdalnego pytania – dlaczego figurki a nie bieg przez płotki w płetwach ? : )

Nie mam u siebie w domu płetw, więc trochę ciężko byłoby mi w nich pobiec 😀

Logiczne : ) Powiedz coś o sobie naszym Maniakom.

Cześć. Z tej strony Pieszka. Może część osób zna mnie z grupy Transformers Polska na Facebook, a część z kanału YouTube Pieszka Reviews. Ogólnie zbieram figurki w tematyce Transformers to powiedzmy tak ok. 2/3 mojej kolekcji. Potem kolejno to Marvel Legends (głównie X-men i Spider-man), DC, Star Wars Black Series i coś tam z G.I. Joe 🙂

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z kolekcjonowaniem?

Hmmm, nie nazwałabym początku mojej styczności z figurkami jako kolekcjonowanie. W sensie, że swoją pierwszą figurkę kupiłam jakieś 13 lat temu. I wtedy nie myślałam, żeby w ogóle zbierać figurki jakoś bardzo aktywnie. Może dlatego, że nie miałam jeszcze stałego źródła dochodu. Nie myślałam o zbieraniu figurek w szerokim tego słowa pojęciu. Oczywiście w międzyczasie byłam członkiem Ogólnopolskiego Forum Transformers. Tam głównie jednak byłam aktywna z grach RPG (sesjach pisanych i prowadzonych przez Game Mastera). Tam też za pośrednictwem kogoś zamówiłam swoje pierwsze figurki, które ta osoba sprowadzała zza granicy. W sumie miałam 3-5 figurek TF. To był koniec na wiele lat. Przyszły studia, a po nich szukanie pracy. W tym czasie człowiek naprawdę nie myśli o hobby, więc temat  umarł na kolejne 10 lat. Oczywiście zawsze z tyłu głowy była tematyka Transformers, Marvel i DC, bo to były moje zainteresowania. Głównie jednak Transformers, bo uważam, że film animowany The Movie z 1986 to nadal najlepszy film w mojej opinii. Przynajmniej mój ulubiony film z wszystkich jakie w życiu oglądałam. I nie mam na myśli tylko Transformers. Wracając do tematu. Jakieś 3 lata temu po dołączeniu do grupy Transformers Polska na FB to wszystko do mnie wróciło. Osoby wrzucały zdjęcia swoich kolekcji itp., a potem to już był początek końca 😀

Wpadłaś jak śliwka w kompot : ) Zostańmy jeszcze w przeszłości – jaka była twoja pierwsza zdobycz?

Moją pierwszą figurką był Classic Deluxe Hot Rod od Hasbro. Dlaczego ta figurka, a nie inna? Hot Rod jest, był i będzie moją ulubiona postacią z Transformers. Teraz pewnie wiele osób, które są obeznane w tematyce Transformers mnie przeklnie :)!

Z wizytą u Fotowywiad7 Pieszka ManiacyFigurek pierwsza figurka

Pieszka wróg publiczny nr jeden ; ) Od pierwszej figurki minęło trochę czasu. Cel zbierania został ten sam, czy coś uległo zmianie?

Myślę, że tę kwestię po części już wyjaśniłam, we wcześniejszym punkcie :D. Ale obecnie priorytety zbierania się mocno zmieniły. Głównie z tego względu, że to co chciałam mieć już u siebie mam. I teraz np. dopiero na początku 2021 roku pojawi się coś nowego :).

Wiem, że działasz również na innych poletkach figurkowej pasji – kanał na YT, publikacje na grupie TF (Np. bardzo świetne ostatnio wybory cybertrońskie), fotografia figurkowa – „plenty” zajęć. Gdzie jeszcze Pieszki nie było a będzie? Zdradzisz nam coś więcej?

Ciężko powiedzieć, gdzie jeszcze będę bo raczej już i tak działam na kilka frontów. Chociaż niestety z różną częstotliwością. Zależy gdzie mnie wena akurat poniesie ;). Skrobię jeszcze jakieś wypociny zdjęciowe toyphoto i ACBA na swoim Instagramie jakby ktoś był jeszcze zainteresowany. I serdecznie polecam do odwiedzenia społeczności Figures in Action Poland 😉 [ fanpage i instagram]

Twoje 3 ulubione figurki w kolekcji i uwaga… dlaczego?

Trzy ulubione figurki, trochę ciężko wybrać.

Moją najbardziej ulubioną figurką jest Carry od DX9. Tzw. nieoficjalny nie Rodimus Prime inspirowany w stylistyce studia OX, a nie G1. Chociaż u mnie na pierwszym miejscu są zawsze wersje zgodne z G1, więc dlaczego ten OX? Może stylistyka nie ta, ale wykonanie i inżynieria tej figurki to dla mnie majstersztyk. No i to Rodimus Prime/Hot Rod więc moja ulubiona postać ;). Sama figurka jest solidna, sztywne stawy, dobre wykonanie, mega super przyjemna i dobra transformacja. Jedyny minus jest taki, że w trybie alt mode, skala jest nieco za mała. No i oczywiście to nie G1 ;).

Co do drugiej ulubionej figurki to nadal zostaniemy w tematyce Transformers i tutaj będzie to kolejny Masterpiece, ale tym razem od Gigapower. Czyli Grassor aka nieoficjalny (nie) Slag. Tutaj też wykonanie jest równie dobre jak przy Carry. Bardzo lubię postać Slaga jest taki niecierpliwy i narwany. No i to przede wszystkim Triceratops – mój ulubiony dinozaur!

Na sam koniec wreszcie przestanę przynudzać o TF i zmienię tematykę na Mortal Kombat a konkretnie Johnny Cage of McFarlane. Ale, że co i jak? 😀 Może wytłumaczę. Do 2019 roku zbierałam figurki (poza TF) w skali 6 cali. W styczniu złamałam się i z ciekawości zamówiłam pierwszą figurkę od McFarlane (7 cali). Słyszałam, że figurki od tej firmy raczej jakością nie grzeszą. Musze jednak nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Pan Cage mile mnie zaskoczył! Dobra artykulacja, sztywne stawy i bardzo fajny materiał – kurtka jest miękka, bardzo delikatna. Czy wspominałam już, że Johnny to moja ulubiona postać z MK. 🙂

Z wizytą u Fotowywiad7 Pieszka ManiacyFigurek trzy ulubione

A najbardziej pożądane figurki, których nie możesz sobie jeszcze kupić?

Ostatnio właśnie udało mi się w końcu sprowadzić figurkę na której mega mi zależało! Jest nią Core Star Lord of Chaos od firmy Zeta, czyli nieoficjalny nie Unicron. Hm… a w obecnej chwili to chyba niedawno ogłoszony Transformers Studio Series 86 (SS86) voyager Hot Rod, który ma zostać wydane w lutym 2021.

Z wizytą u Fotowywiad7 Pieszka ManiacyFigurek ostatni zakup

Czyli marzenia jednak się spełniają : ) Zmieńmy temat – najtrudniejszy moment w twojej „karierze” kolekcjonerskiej?

Najtrudniejszy? Chyba przełamanie się na zakup pierwszej figurki zza granicy. Zawsze trudny jest ten pierwszy raz.

Powiedz nam o tym coś więcej – może ktoś akurat też zmaga się z tym problemem.

Uważam, że jeżeli ktoś też boi się dokonać zakupu po raz pierwszy raz za granicą powinien popytać znajomych czy oni mają jakiś zaufany sklep. To bardzo pomaga. Tak samo jak po prostu przeczytanie opinii na temat danego sklepu.

OK a najśmieszniejszy moment w twoim kolekcjonowaniu?

Najśmieszniejsza? Było kilka takich momentów, ale najbardziej rozbawiła mnie cała akcja z wyborami prezydenckimi na prezydenta Cybertronu, które prowadziłam w lipcu tego roku. Naprawdę uśmiałam się podczas kręcenia odcinków na YouTube. I tutaj zrobię autoreklamę. Serdecznie zapraszam na mój kanał na YouTube: Pieszka Reviews :). Materiały do obejrzenia niżej :).

W jaki sposób powiększasz swoje zbiory? Masz u siebie jakieś sklepy, kupujesz na grupach, e-shopach, ebayu? Może masz jakieś specjalne, tajne źródło zaopatrzenia?

Sklepy lokalne? Nie ma mowy na to w miejscowości w, której mieszkam. Raz zdarzył mi się zakup w lokalnym sklepie Carrefour. Jeżeli chodzi o Polskę to sklep Dystryktzero.pl oraz Kimland – oba sklepy Internetowe. Poza Polską to już naprawdę kilka sklepów. Z UK np. Comics and Coctails, Kapow Toys. Zdarzyło się też kilka zakupów z rynku Chińskiego ;).

Światowo : ) Największy problem(y) kolekcjonera to?

Brak miejsca na figurki. Dla mnie osobiście jest to największy problem. Czasami muszę się bardzo napocić, żeby zmieścić figurki na półce w jakiś sensowny sposób.

Zostańmy jeszcze chwilę przy „problemach” a raczej przy obecnej sytuacji społeczności i rynku kolekcjonerów figurek – naszego lokalnego i zagranicznego. Jak to widzisz?

To jest temat rzeka. W Polsce nadal bolączką jest dostępność figurek. Nawet tych oficjalnych. Trochę jak za czasów PRL. Nie wiadomo co będzie. Kiedy będzie. I czy w ogóle przywiozą :D. Dlatego już od ponad roku zamawiam raczej zza granicy. Jeżeli mogę to wspieram Polski rynek kupując w Polskich sklepach – Dystryktzero.pl oraz Kimland.

Czasami zdarzy się, że w Polsce pojawią się jakieś ciekawe pozycje, ale ceny niejednokrotnie są bardzo wysokie. Nadal taniej opłaca się kupować zza granicy. Nawet wliczając droższą przesyłkę. Niestety od 2021 roku nie opłacalne będzie zamawianie z UK. Więc będzie trzeba jeszcze bardziej kombinować :).

Pomówmy o tzw. zawracaczach tyłka, kombinatorach, januszach – najśmieszniejsze twoje transakcje i jak sobie radzisz z takimi zapytaniami?

Zeszły rok. Luty 2019. Sprzedawałam jakąś figurkę na OLX – nie pamiętam już jaką. Dostałam pewnego dnia smsa z zapytaniem o sprzedaż tej figurki…. i ewentualny nabywca prosił, czy byłaby możliwość odłożenia mu tej figurki do czerwca 2019. Chyba więcej dodawać nie muszę 🙂 Ale powiem tylko, że tej osobie podziękowałam.

A co o Twojej pasji mówią bliscy – wspierają cię, śmieją się, czy są raczej obojętni?

Tutaj wachlarz reakcji jest różny. Od wyśmiewania, po brak tolerancji, po zaakceptowanie, po wsparcie.

Masz w miarę nieograniczony budżet…do tego sztab ludzi od projektowania itp. możesz dać pomysł na obojętnie jaką figurkę/statuetkę. Co to będzie? Na co postawisz? figurka czy statuetka nieruchoma? jakie będzie miała dodatki? ile ich będzie? jaka postać? jakie stawy? Co będzie w zestawie?

Może zacznę od postaci i uniwersum. Bez niespodzianki Hot Rod/Rodimus Prime z Transformers. Jedna figurka ruchoma, skala Masterpiece. Figurka, która miała by w sobie dwie postacie Hot Roda i Rodimusa Prime, tak wiem, że jest MP 09, ale ten Pan ma swoje bolączki. Ja nadal czekam na figurkę perfekt jeżeli chodzi o tą postać. Innymi słowy chciałabym figurkę w skali MP, która mogłaby się zmieniać z Hot Roda do Rodimusa Prime. Można by też bez problemu uzyskać dwa różne alt mode. Samochodu wyścigowego oraz futurystycznej ciężarówki. Oczywiście figurka musi mieć matrycę – jakby była podświetlana to super. A już totalnie jakby ten Pan miał wgrane jakieś kwestie z the Movie z głosem Judd Nelsona. Oczywiście dobra artykulacja i brak luźnych stawów. Oraz solidny materiał – tak żeby było czuć ciężar/jakość tej figurki.

Słowo na koniec dla Maniaków?

Jeżeli macie jakąś pasję to nie rezygnujcie z niej. Nawet jeżeli bliskie wam osoby jej nie tolerują i są jej przeciwne. Nie dajcie się i trzymajcie się swego. Bez względu czy zbieracie figurki, znaczki, monety czy cokolwiek innego. Ważne jest to co sprawia wam radość, a nie to czy innym się to podoba. 🙂

Z wizytą u Fotowywiad7 Pieszka ManiacyFigurek dowidzenia

I tym pozytywnym akcentem kolejny odcinek „Z wizytą u..” dobiega końca. Jeżeli podobał się wam wywiad i kolekcja Asi nie zapomnijcie o kciuku. Nie zapomnijcie też zajrzeć do niej na kanał YT i insta : ) Zapraszam was również do dyskusji – sekcja komentarzy jest do waszej dyspozycji : ) Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji polecam poprzednich wywiady, gdzie inni członkowie naszej figurkowej społeczności pokazują swoje kolekcje.

Pozdrawiam wszystkich Maniaków – trzymajcie się zdrowo.

Reklama

Reklama