Z wizytą u….. – figurki Maniaków fotoreportaż cz.5

Czołem Maniacy : ) Po krótkiej przerwie czas na kolejny wywiad – tym razem obejrzymy figurki u Marcina. Bez zbędnego przeciągania – zapraszam do wywiadu i dyskusji. Jeżeli macie ciekawe pytania, które chcieli byście zadać innym kolekcjonerom przy kolejnych wywiadach, to sekcja komentarzy jest do waszej dyspozycji : )

Reklama

Reklama
Z wizytą u Marcina- figurki w obiektywie cz.5

Reklama

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki ulubione figurki

Zanim się nam przedstawisz taka kwestia…czemu figurki a nie szachy na refleks ? : )

Ale w szachy też gram ; ) Poza tym figurki to nie jest moje jedyne hobby – nie dajmy się zwariować : )

Powiedz coś o sobie naszym Maniakom.

Idąc klasykiem – może cześć z czytających będzie kojarzyć jaki film mam na myśli ; ) „W tak pięknych okolicznościach przyrody… i tego… niepowtarzalnej… , Pani pozwoli i Pan również” opowiem jak to się zaczęło.

Wszystko zaczęło się w latach 80/90’tych. Jeszcze jako dzieciak kupowałem figurki Motu w Pewex’ie. Kumpel przywiózł z US kilka pojazdów z M.A.S.K to już to się zakorzeniło do tego stopnia że czasem zerkam na oferty na eBay właśnie z tej animacji. Natomiast mniej więcej 5-6 lat temu wpisałem na olx juggernaut i wyskoczył mi Juggernaut od MS. Sprzedawca miał też Scorpiona od ML i tak jakoś poszło że zakupiłem. Cholera jasna i po co mi to było ;). Od tamtego czasu zacząłem wertować oferty aż natrafiłem na Anię (którą pewnie większość zna ; ) ). Ania dała mi cynk o grupach na FB. I tak to się zaczęło – wpierw seria marvel z ML i MS na przemian z figurkami od neca, mcfarlane oraz dc collectibles. Wsiąkłem przepotężnie jak i mój portfel ; ) Później pojawiły się figurki od Play arts Kai z serii batman arkham, Street fighter od sota itd.

Pewnie część kojarzy mnie z tego że to co kupię, trafia za chwilę na wyprzedaż a zdarzają się wśród i niezłe perełki jak m.in. był Pit, Solomon Grundy itd. ; ) no cóż, wciąż szukam tej skali, tego co już będzie docelowe i coś czuję że jestem już bliżej niż dalej ponieważ po skali 1:12,1;10,1:4 (neca) jestem obecnie w 1:6 i tu pozostanę na dłużej, choć patrzę też w kierunku statuetek ; )

Poza tym wszedłem amatorsko w robienie dioram ale by nie siedzieć tylko w domu mam u siebie kilka rowerów składaków tzw. cruisery które można do woli customo’ować więc muszę jakoś łączyć z sobą kilka pasji.

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki figurki

Reklama

Reklama
Kiedy zaczęła się twoja przygoda z kolekcjonowaniem? 

Kto dobrnął aż tutaj to już wie ; )

Jak była twoja pierwsza zdobycz?

Cholera, za bardzo się wcześniej rozpisałem – a mówili w szkole – wpierw przeczytaj do końca zadanie : D

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki figurki

Twoja kolekcja obecnie – masz jakiś konkretny plan? Co zbierasz i czemu akurat to?

Obecnie zbieram figurki w skali 1:6. Już zbierając 1:12 wiedziałem że z czasem kupię jakąś w skali 1:6 by zobaczyć „z czym to się je” – nie narzekam i polecam.

Od pierwszej figurki minęło trochę czasu. Cel zbierania został ten sam, czy coś uległo zmianie?

Ja już chyba udzieliłem na to odpowiedzi ; )

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki figurki

Myślisz o innych kierunkach tej pasji np. ugryźć bardziej temat fotografii czy np. customów figurek? Ogólnie coś pokrewnego związanego z figurkami i kolekcjonowaniem? Wiem, że zacząłeś bawić się trochę dioramami. Zdradzisz nam coś więcej? 

Powiem że wszedłem za sprawą wpierw Toy’a (choć nie tylko bo często nakręcaliśmy się na nowe zakupy :D) a obecnie Marcina Ridera w świat custom’ów – to na co to pozwala, wręcz powala na kolana. Mam nadzieję że złożę, bądź zdobędę figurki na których mi zależy a są to postacie z kultowych horror’ów. Obecnie są realizowane dwa projekty a w głowie siedzą już kolejne (za bardzo się nakręcamy z Marcinem na kolejne projekty ; ) ) .

Odnośnie dioram to prawda, zrobiłem kilka w związku z posiadaniem swego czasu kolekcji z uniwersum aliens/avp w skali 1:12 (oczywiście już w większości wyprzedane sztuki prócz dioram – słaby popyt u nas na tego typu rzeczy;)). Obecnie będę robić dio pod skalę 1:6 – wertuję tutki na yt, podpytuję znawców i dokonuję stosownych zakupów poszczególnych materiałów. Pomysły są, gorzej z czasem ale polecam każdemu bo figurka wg mnie inaczej się wówczas prezentuje.

Twoje 3 ulubione figurki w kolekcji i uwaga… dlaczego?

Serioooooo, mam wybierać? ; ) nie będę wybierać figurek a podam nazwę firmy Dark crown toys i seria Dark Blood – jest mało znana, ale to co robią i w jaki sposób i z jaką dbałością o elementy powala na kolana.

Najbardziej pożądane figurki, których nie możesz sobie jeszcze kupić?

Hmm, trudno powiedzieć – staram się obecnie kupować wybrane i konkretne okazy – kiedyś kupowałem by zebrać kolekcję/serię ale to już za mną. Natomiast taka którą chciałbym mieć a obecnie jeszcze nie posiadam to statua od Prime 1 Batman who laughs.

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki figurki

Najtrudniejszy moment w twojej „karierze” kolekcjonerskiej?

Pierwsza wyprzedaż – potem już z górki.

A najśmieszniejszy?

A to chyba wspólne zakupy i taki jeden motyw gdy w kilka osób (Marecki sądzę że pamiętasz ten motyw bo Twoje łupy stanowiły ponad ½ całości ;)) kupowaliśmy od jednego typa z UK który co chwilę wystawiał nowe oferty. Zakupy trwały bodajże z miesiąc a potem czekaliśmy długo na nadanie przesyłki bo facet nie mógł znaleźć tak dużego kartonu : D

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki figurki

Pamiętam – to były piękne czasy : D hahaha. W jaki sposób powiększasz swoje zbiory? Masz u siebie jakieś sklepy, kupujesz na grupach, sklepach internetowych, ebayu? Może masz jakieś specjalne, tajne źródło zaopatrzenia?

Głównie grupy na fb i te rodzime i zachodnie oraz ebay. Nie mam tajnego źródła, bardziej tajne źródło transportu zza oceanu ; )

Największy problem(y) kolekcjonera to?

Kasaaaaaaaaa i miejsce, bądź miejsce i kasa – kolejność dowolna.

Co o twojej pasji mówią bliscy – wspierają cię, śmieją się, czy są raczej obojętni?

Proponuję zastosować tu minutę ciszy ; )

Nie no, jest jako takie wsparcie i zrozumienie wśród znajomych więc jest ok.

Masz w miarę nieograniczony budżet…nie szalejemy z miliardami, ale powiedzmy, że np. 20 tyś. euro. Do tego sztab ludzi od projektowania itp. możesz dać pomysł na obojętnie jaką figurkę/statuetkę. Co to będzie? Na co postawisz? figurka czy statuetka nieruchoma? jakie będzie miała dodatki? ile ich będzie? jaka postać? jakie stawy? Co będzie w zestawie?

Qna, mam tyle pomysłów w głowie że raczej trudno jest odpisać jednoznacznie.

Kiedyś rozmawiałem z Toy’em by zrobić customa Leprechauna z filmu o tym samym tytule i jako że jest mi obecnie bliżej do tematyki horror’ów to chyba byłaby ta postać z pełną artykulacją i zajedwabistą dioramą.

Ciekawe wybór. Kończymy już…słowo na koniec dla maniaków?

Aleśmy się wpakował w kosztowne hobby ; ) stąd dla wszystkich – powodzenia w zakupach i łapaniu okazji : )

Aaaa i dzięki za wszelkie rozmowy w kuluarach na msg – to ile człowiek tam się dowie, uzupełni swoją wiedzę bądź się nią podzieli pokazuje że nie tylko zbieramy by cieszyć swoje oko bądź innych na grupie ale pokazuje że możemy liczyć jeden na drugiego a i nawet się spotkać gdy jest się gdzieś w delegacji – stąd do kolejnego spotkania na msg bądź w terenie : D

ManiacyFigurek fotoreportaz5 Marcin Starzycki figurki 5

That’s all Folks ; ) Podobały się wam figurki Marcina? Oczywiście będzie nam bardzo miło za polubienie i podzielenie się materiałem z innymi. Jest to dla nas wyraźny znak, że wam się podoba i chcecie kolejne artykuły. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przypominam, że wcześniej przepytywałem Michała, Marka, duet kolekcjonersko-artystyczny Mikołaj&Eric oraz Bennyego. Jeżeli wolicie oglądać to zapraszam do śledzenia filmów Gładkiego – odwiedza on z kamerą naszych grupowych kolekcjonerów.

Marecki out ; )

Reklama

Reklama