X, MERGE INTO Y! – Gestalty („G1”). CZ. 2

Poprzednim razem omówione zostały gestalty (wielkie roboty tworzone przez roboty normalnych rozmiarów) wprowadzone w pierwszym i drugim sezonie uesańskiego „G1”. Po pełnometrażowym „The Movie”, w którym ze „składaków” wystąpił tylko Devastator przyszedł czas na kolejne odcinki serialu i kolejne gestalty.

Predaking

Gestalt Predaking

Reklama

Reklama




Debiut: „Five Faces of Darkness, part 5”

 Predaking has the  power! He needs nothing more!

Pierwszy „pofilmowy” gestalt, być może dzieło współpracujących wówczas z Decepticonami Quintessonów. Dumny myśliwy, którego tworzy pięć zwierzęcych robotów, Predaconów – Razorclaw, Rampage, Headstrong, Tantrum i Divebomb. Bardziej elokwentny niż jego poprzednicy, odważny i budzący grozę, ale jednak niezbyt skuteczny (przynajmniej według wizji przedstawionej w serialu)… Choć jego króciutkie starcie z „młodszym bratem” Unicrona, Tornedronem w odcinku „Call of the Primitives”, zakończone wprawdzie porażką robi wrażenie – To the end!

 

Etatowym wrogiem jego oraz samych Predaconów jest natomiast „skromniś” w szeregach Autobotów, czyli Sky Lynx. Głosu użyczał mu Bud Davis, który zdubbingował także Metropleksa i Dirge’a.

Abominus

Gestalt abominusDebiut: „Grimlock’s New Brain”

Reklama

Reklama




AAARGH!

Drugi „pofilmowy” decepticoński gestalt, dzieło Quintessonów, tylko… No właśnie, tu mamy problem z ciągłością. I robot, i tworzące go pięć upiornych Terrorconów – Hun-Grr, Sinnertwin, Rippersnapper, Blot oraz Cutthroat – pojawili się po raz pierwszy w odcinku „Grimlock’s New Brain” jako podwładni Galvatrona. W kolejnym odcinku – „Money is Everything” – byli sługami twórców Transformerów ww wersji serialowej, Quintessonów, którzy nawet zamontowali im program bepieczeństwa prowadzący do rozłączenia Abominusa po upływie pewnego czasu. Teraz pytanie kto od kogo roboty „pożyczał” (Quintessony od Galvatrona czy odwrotnie). Sam Abominus jest wspaniały i potężny, ale niezbyt bystry, co jednak specjalnie nie martwi jego panów – liczy się to, że niszczy wroga. Znający „Transformery” za sprawą kaset Demela pamiętają zapewne ile gestalt waży. Otóż niektóre odcinki tłumaczone były ze słuchu – temat na osobne rozważania – i kwestia Terrorcons! Merge and become Abominus! została na kasecie nr 4 przełożona jako… Dziesięć ton! Będę niepokonany! Ciężkiego przyjemniaczka zdubbingował Jim Gosa, który za wiele do mówienia jednak nie miał.

Computron

Gestalt computron

Debiut: „Grimlock’s New Brain”

Name: Computron. Primary goal: Obliterate Decepticons.

Ostatni gestalt wprowadzony w uesańskim „G1”, dzieło będącego chwilowo geniuszem Grimlocka, który z części głowy zdezaktywowanego Unicrona zbudował w krótkim czasie pięć Technobotów – Scattershota, Strafe’a, Afterburnera, Lightspeeda i Nosecone’a. Te łączą się w chodzący komputer bojowy, któremu Grimlock przekazał całą swoją nabytą w wyniku pewnego „wypadku” inteligencję. Niesamowite zdolności dedukcyjne Computrona mają też swoje słabe strony – jak podsumował go jego stały przeciwnik, opisany wyżej bardziej prymitywny Abominus (poniżej ich pierwsza walka) Computron thinks too much! Robotowi głosu użyczył Bert Kramer.

„Japoński” ciąg dalszy nastąpi…

Reklama

Reklama