Transformers The Last Knight Barricade – recenzja

Transformers The Last Knight Barricade strona tytułowa

Transformers The Last Knight Barricade

Przynależność: Decepticon
Tryb alternatywny: Radiowóz (Saleen 302 Mustang)
Klasa: Deluxe
Rok wydania: 2017
Producent: Hasbro

Tekst: Zedicus
Zdjęcia: Zedicus


Piąty film z serii Transformers już za nami. Jak zawsze film wzbudził wiele emocji, jedni go pokochali inni znienawidzili. Ja osobiście cieszę, że dzięki tej części powrócił Megatron w bardzo ciekawym wydaniu oraz Barricade, który zawsze był dla mnie jedną z lepszych postaci filmowych. Zresztą jest to jedna z nielicznych postaci która została stworzona specjalnie na potrzeby filmu. Dzięki firmie Hasbro mogłem na własnej skórze przetestować figurkę Barricade’a z najnowszego filmu. Sprawdźmy, więc czy nowy Barricade dostał figurkę na jaką zasłużył.

[adinserter block=”1″]

Zanim przejdziemy do recenzji, chciałbym skorzystać z okazji i podziękować Hasbro Polska za dostarczenie mi figurki do recenzji.

Logo Hasbro

Tryb alternatywny

Transformers The Last Knight Barricade tryb alterantywny

Tak jak poprzednio Barricade zmienia się w radiowóz, a dokładnie to w Saleen 302 Mustang przerobionego na radiowóz. Co tu dużo mówić to kawałek naprawdę ładnego plastiku. Zarówno w trybie robota jak i samochodu Barricade bardzo często łączy ze sobą kolory niebieski i czarny. Nie umiem dociec czy jeden z tych kolorów jest namalowany czy jest to zrobione jakimś innym sposobem, ale to połączenie wygląda naprawdę dobrze. Za to nie mam wątpliwości, że przednie światła oraz przednia sygnalizacja zostały maźnięte farbką.

Transformers The Last Knight Barricade tryb alterantywny

Również na drzwi skapnęła biała farbka. Na zdjęciu nie da się nie zauważyć dziury nad przednim kołem. Jest to mój błąd transformacji. Te elementy da się spiąć razem, choć rzeczywiście mają tendencje do rozczepiania się przy najmniejszym dotyku. Nie przeszkadza to jednak specjalnie w zabawie.

Transformers The Last Knight Barricade tryb alterantywny

Barricade’a ktoś chyba bardzo lubi, bo nawet tylne lampy zostały pomalowane, co jest raczej rzadkością. Nad tylnim nadkolem znalazło się obowiązkowe motto naszego antybohatera „Punish and enslave”. Wprawne oko zauważy, że Barricade nie jest symetryczny. Z lewej strony ma wlot paliwa, natomiast z prawej mamy już pełne nadkole. Bardzo lubię taką dbałość o szczegóły w figurkach. Jedyne czego w tym trybie brakuje to pomalowane felgi.

Reklama

Reklama
Porównania czas zacząć

Reklama
TLK Barricade vs, Barricade Movie tryby alterantywne

Barricade z 5 filmu kontra Barricade z 1 filmu

Na pierwszy ogień idzie Barricade z pierwszego filmu. Mimo całej mojej sympatii do nowego Barricade nie da się ukryć, że stara figurka wypada lepiej. Przeźroczyste reflektory robią lepsze wrażenie niż pomalowane błękitną farbką, czerń jest bardziej ekskluzywna niż niebieski, do tego jeszcze ta piękna odznaka policyjna z logiem Deceptikonów.

Porówanie trybów alternatywnych Universe Prowl z TLK Barricade

Universe Prowl

Natomiast przy Universe Prowl Barricade nie ma się czego wstydzić, szczególnie, że z mojego egzemplarza dość mocno zeszła farba z przeźroczystego plastiku. Ciekawostką jest fakt, że Barricade pierwotnie miał być właśnie filmowym Prowlem. Jednak idea złego policjanta tak spodobała się twórcą, że postanowili wykreślić postać Prowla i zastąpić ją Barricadem. Moim zdaniem świetna decyzja.

Deluxe TLK Berserker, Commander DOTM Hatchet, Deluxe DOTM Crankcase, TLK Barricade

Deluxe TLK Berserker, Commander DOTM Hatchet, Deluxe DOTM Crankcase

Barricade w asyście śmiercionośnych Dreadów. Mustang to co prawda bardzo duże auto ale raczej nie powinno być większe od SUV’a i myśliwca. No cóż, tylko w filmie możliwe jest żeby roboty tej samej wielkości zmieniały się w pojazdy tak skrajnie różne od siebie wielkościowo i zachowały prawidłową skalę.

TLK Barricade, TR Triggerhappy porówanie trybów alternatywnych

Zgodnie z obietnicą porównanie z Triggerhappim. Jako, że kosmiczne myśliwce nie istnieją możemy założyć, że skala jest zachowana. Kiedyś technologia na pewno pozwoli na zbudowanie samolotu niewiele większego od auta. Co ciekawe, mimo że to teraz standard, alt mode Barricade’a jest pozbawiony wtyku na podstawkę. Całkowicie mi to jednak nie przeszkadza, nie mam specjalnej potrzeby eksponowania Barricade’a w formie latającego radiowozu.

[adinserter block=”1″]

Tryb bojowy

Transformers The Last Knight Barricade tryb alterantywny

Barricade w trybie samochodu może przechowywać wszystkie swoje bronie. Dwie z nich można schować pod podwoziem i są one podczepione na każdym zdjęciu. Najprawdopodobniej nawet na nie zwróciliście na to uwagi, tak dobrze są schowane i w niczym nie przeszkadzają podczas jeżdżenia radiowozem po podłodze. Natomiast trzecia broń, bransoleta składająca się z shotgunów, jest rozkładana i można ją przyczepić do tylnej szyby trybu alternatywnego. Osobiście nie jestem fanem tej broni, ale jest to nawet niezła opcja jakby jakiś Autobot stawiał opór podczas aresztowania. Co ciekawe każda z broni może pozostać przyczepiona na swoim miejscu podczas transformacji i wyląduje w jak najbardziej sensownym miejscu w trybie robota.

Tryb robota

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Pierwsze co rzuca się w oczy patrząc na tryb robota, to fakt, że nie jest to Barricade. Bo przecież Barricade nie jest humanoidalnym robotem z maską zamiast twarzy. Jako, że nigdy nie byłem zwolennikiem nieproporcjonalnego stylu w kinowych Transformerach, zmianę designu serii postrzegam bardzo pozytywnie. Nawet jeśli bohaterowie nie wyglądają jak wcześniej. I tak nigdy nie umiałem ich od siebie odróżnić.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

W drugim rzucie dostrzegamy ogromną skorupę żółwia na plecach. Cała góra auta, łącznie z bagażnikiem znajduje się na plecach Barricade’a. Mogę wymyślić ze 3 sposoby w jaki można byłoby przetransformować dach i wciąż zachodzę w głowę dlaczego tego nie zrobiono. To znaczy mam pewną hipotezę ale podzielę się nią w dalszej części recenzji.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

 

Tradycyjnie już głowa jest piękna. Zgadza się, że nie jest to twarz Barricade’a, a raczej jakiś bojowy kask. Niestety film nie tłumaczy tej operacji plastycznej, jednak zabawka jest jak najbardziej wierna temu co widzimy na ekranie kina. Muszę przyznać, że pięknie pomalowane na czerwono oczy i symbol Decepticonów na czole bardzo przypadły mi do gustu.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Pomijając skorupę na plecach, Barricade jest po prostu piękny i całkiem nieźle pozowalny. Głowa została umieszczona stawie kulkowym, podobnie bark, do tego mamy obrót nad łokciem, zgięcie w łokciu oraz dawno przez ze mnie nie widziane obrotowe nadgarstki. Jeśli chodzi o nogi to mamy kulkę w biodrze, staw obrotowy w udzie i zgięcie w kolanie. Niestety nic w kostce oraz brak stawu obrotowego w pasie. Za to klatkę piersiową, którą tworzy wspaniale pomalowany przód auta, doskonale uzupełnia pomalowany na srebrno brzuch pełen mechanicznych detali.

[adinserter block=”1″]

Serve and Protect czy Punish and Enslave?

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Dłonie Barricade’a zostały na stale uzbrojone w kastety ozdobione słowami PROTECT(chronić) na jednej ręce oraz SERVE (służyć) na drugiej. Ma to nawiązywać do motta amerykańskiej policji protect and serve. Bardzo fajny motyw tylko ma jeden szkopuł. Barricade od zawsze miał inną wersje tego motta: punish and enslave( karać i niewolić), która dalej jest widoczna na karoserii trybu pojazdu. Również w filmie na kastetach znalazły się słowa punish oraz enslave. Skąd więc taka zmiana na zabawce? Szczególnie, że słowo enslave ma dokładnie tyle samo znaków co protect.

Transformers The Last Knight Barricade, Universe Prowl tryby robota

Pomimo zamiany słów dalej uważam kastety za świetny pomysł bardzo pasujący do postaci Barricade’a. Pomyślano nawet o tym żeby były napisane w odbiciu lustrzanym, tak by odbiły się, niczym pieczątka, na karoserii robota, który wejdzie naszemu złemu glinie w drogę.

Universe Prowl oznaczony przez Transformers The Last Knight Barricade

Prowl zgłosił się na ochotnika żeby zaprezentować nam jak działają kastety. I teraz z dumą nosi napis PROTECT odciśnięty na klatce piersiowe. (Przyznaję, moje zdolności 'photoshopa’ są mierne ale chyba idea jest zrozumiała)

Reklama

Reklama
Porównania

Transformers The Last Knight Barricade, DOTM Crankcase, TLK Berserker

Barricade, jak zresztą wszystkie nowe Transformery, posiada port pod podstawkę. Co prawda Barricade nigdy nie wyglądał mi na mistrza Gun-Fu ale dzięki podstawce, może spokojnie się odbić od Crankcase’a, przeskoczyć nad Berserkerem, jednocześnie ostrzeliwując nacierające Autoboty.

Barricade z 1 filmu vs. Barricade z 5 filmu w trybach robota

Barricade z pierwszego filmu kontra Barricade z piątego filmu. To zdjęcie dobitnie pokazuje jak zmieniły się figurki i design postaci na przestrzeni tych 10 lat. Nowe podejście podoba mi się bardziej, choć trudno odmówić pierwszemu Barricadeowi uroku. Nie da się też ukryć, że figurki zmalały, za to zyskały na pozowalności. Starsza figurka wygląda wspaniale, niestety jest niemal nieruchoma.

TLK Barricae vs TR Triggerhappy tryby robota

Zgodnie z obietnicą, w porównaniach nie mogło zabraknąć Triggerhappiego. Barricade jest sporo mniejszy niż Triggerhappy. Z początku bardzo mnie to przeraziło. Czyżby znów zaczęło się pomniejszanie figurek? Na szczęście Berserker z tej samej linii jest już normalnego wzrostu. Wychodzi więc na to że Barricade miał być prostu niskim i przysadzistym zawadiaką.

Uzbrojenie

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Uzbrojenie Barricade’a doskonale uzupełnia jego image policjanta. W pudełku znajdziemy policyjny pistolet oraz pałkę tonfa. Obie bronie można przyczepić do ud robota, a punkty artykulacji pozwalają Barricade’owi na sięgnięcie do nich, jakby wyjmował je z kabury. Trzecią bronią jest 'bransoleta’ z shotgunów, którą można założyć na oba przedramiona. W ten sposób uzyskano transformacje ramienia w broń znaną z filmów.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Pistolet nie jest może najbardziej imponującą bronią jaką widziałem u Transformerów, ale ma imitować broń policyjną. W rzeczywistości prawdziwe pistolety też nie są ogromne, to w końcu pistolet a nie karabin. Sama broń jest za to bogata w detale, znalazło się nawet miejsce na spust.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Pałka tonfa mnie po prostu zauroczyła. Barricade może ją trzymać niczym pałkę, ale może też wykorzystać boczną rączkę i trzymać ją wzdłuż ramienia, jak to często można zaobserwować na filmach akcji! Do tego nasz bohater posiada jeszcze jeden staw w barku, który pozwala nieco wychylić bark do przodu lub do tyłu. Dzięki temu Barricade może się bardziej skutecznie zasłonić pałką lub wziąć większy wymach.

Z tarczą czy na tarczy

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Dach do pleców przyczepiony jest za pomocą wysięgnika. Zaczep między wysięgnikiem, a dachem działa na zasadzie wcisku. Manewrując delikatnie dachem w lewo i w prawo, jednocześnie ciągnąc do siebie można go odczepić.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Operacja ta jest w pełni odwracalna. Dach można spokojnie przyczepić z powrotem i trzyma się bez żadnych luzów. Pisząc tę recenzję zauważyłem jednak na dachu stress marki. Nie sądzę żeby można było połamać zaczep, jedna odczepiając i zaczepiając dach ponownie należy zachować ostrożność.

Pisząc tę recenzję zauważyłem na dachu stress marki

Odczepiony dach możemy używać jako policyjną tarczę! Używając jednej z wypustek zaczepu można zamontować dach do ręki Barricade’a. Wystarczy ją włożyć w otwór na broń w dłoni oraz zamknąć drzwi na ramieniu.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Całość wygląda tak dobrze, że nie chce mi się wierzyć, że to przypadek. Mam wrażenie, że pierwotnie planowano by dach był właśnie tarczą i dlatego się nie transformuje. Jednak na którymś etapie projektu zrezygnowano z tego pomysłu ale nie dodano już transformacji dachu.

Transformers The Last Knight Barricade tryb robota

Tę teorię potwierdzają też tajemnicze porty na przedramionach. Są identyczne jak porty na udach, więc można przytwierdzić do nich standardową broń Barricade’a, ale w zasadzie jest to średnio praktyczne. Natomiast port w tym miejscu świetnie pasowałby do tarczy. Co więcej peg, którym przyczepia się wysięgnik z dachem do pleców Barricade’a pasuje wymiarami do portu na przedramieniu. Coś za dużo tych zbiegów okoliczności żeby był to zwykły przypadek.

Podsumowanie

Cobra Shock Trooper vs TLK Barricade

Po zabawie Barricadem czuję pewien niedosyt. Z jednej strony jest to figurka która dostała mnóstwo miłości. Została bardzo ładnie pomalowana, ma przyzwoitą artykulację, świetne akcesoria z których umie korzystać, poza górnymi ramionami brak popularnych ostatnio wydrążeń plastiku. Do tego humanoidalny wygląd, który mi pasuje dużo bardziej niż tradycyjny styl filmowy. Po prostu figurka idealna. Z drugiej strony ma się wrażenie, że zabrakło ostatniego szlifu. Zamieszanie z mottem na kastetach i żółwia skorupa na plecach zwyczajnie w świecie psują odbiór figurki.

Barricade miał możliwość stać się jedną z lepszych figurek filmowych, niestety przez niedociągnięcia w ostatnim etapie produkcji jest 'tylko’ bardzo solidnie wykonaną figurką, którą z czystym sumieniem mogę polecić. Szkoda bo widać, że naszego złego glinę stać na więcej.

Na dzisiaj to wszystko, dziękuję za uwagę i do przeczytania następnym razem.
Jeśli interesują Was figurki z serii Transformers The Last Knight to na naszej stronie można znaleźć więcej recenzji figurek z tej serii:
Bumblebee
Tiny Turbo Changers
Grimlock
Berserker
Optimus Prime

Reklama

Reklama