Recenzja: LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax thumbnail

Imiona postaci: Maxilos i Spinax
Seria: Bionicle (2001)
Rocznik: 2007
Klasa/pricepoint: Warriors – 30 USD w momencie wydania
Liczba elementów: 256
Producent: LEGO

Przynależność: Zakon Mata Nui (spoilery do piętnastoletnich komiksów na biało zaraz obok)/Bractwo Makuty
Pierwsze pojawienie się: BIONICLE Ignition 7: Mask of Life, Mask of Doom


Cześć! Witajcie na naszej skromnej stronie. Z tej strony Highbrow, po dłuższej nieobecności po raz kolejny z niesamowicie amatorskim materiałem na główną. Dzisiaj mamy 10 sierpnia, a dla Amerykanów 8.10., w pewnych kręgach obchodzony jako 810nicle Day. Z tej okazji mam dziś dla Was coś nietypowego jak na Maniaków Figurek. Będzie to prezentacja zestawu LEGO, ale wpisującego się w definicję figurki, czy w tym przypadku raczej figurek akcji. Przed Wami mój ulubiony zestaw LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax.


Reklama

Reklama
LEGO Bionicle – z czym to się je?

Reklama

„Przyjaciele… wysłuchajcie raz jeszcze Legendy(…)”
Duńskiej firmy LEGO i ich linii zabawkowych klocków konstrukcyjnych nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jednak już nie każdy, zwłaszcza wśród nieco starszych osób kręcących się w kręgach zbieractwa okołozabawkowego, słyszał o Bionicle. O serii można by się rozpisywać godzinami i piszę to z pełną powagą. Ja tylko króciutko nakreślę, o co chodzi. Jeśli kogoś zaciekawi temat, polecam zaznajomić się z odcinkiem o LEGO netflixowego serialu „The Toys That Made Us”, lub z całkiem obszernymi materiałami przygotowanymi przez Benny’ego.

Bionicle powstało w 2001 r. na bazie Technic jako próba stworzenia czegoś nowego i wkroczenia na rynek figurek akcji. Otrzymaliśmy w ten sposób zabawki konstrukcyjne z ruchomością opartą przede wszystkim na dużych stawach kulowych. W popularnym ruchu marketingowym do zabawek została dopisana fabuła.

Mamy tu do czynienia z ogromnym światem, zamieszkanym przez tabuny gatunków stworzeń o biologiczno-mechanicznej budowie, z Matoranami na czele. Tym, co napędza fabułę, jest oczywiście konflikt dobra ze złem. Mroczna istota, Makuta, wraz ze swoimi sługusami próbuje przejąć władzę we Wszechświecie z rąk Mata Nui (Wielkiego Ducha), bóstwa Matoran. Próbują mu przeszkodzić Toa – broniący Matoran wojownicy, władający mocami Żywiołów, tajemnicza organizacja zwana Zakonem Mata Nui oraz ich sojusznicy. Istotnym elementem są Kanohi – Maski Mocy, które wiele istot nosi.


Słów kilka o postaciach

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax main

Nazwa nie „Maxilos” odnosi się do jednej, konkretnej postaci. Jest to masowo produkowany model potężnych, całkowicie mechanicznych i wyposażonych w sztuczną inteligencję robotów bojowych. Zakon używał ich głównie jako strażników w swoim ogromnym więzieniu, Otchłani. Wszystkie Maxilosy miały broń białą oraz palną, mianowicie Obosieczny Miecz Czarnego Ognia oraz Miotacz Cordak (o tym później).
Spoilery na biało poniżej:
Technicznie, ten konkretny zestaw przedstawia egzemplarz robota, który został w trakcie historii na krótko opętany przez Makutę, który został wcześniej pozbawiony swojego oryginalnego, fizycznego ciała. Oczywiście wykorzystał tę okazję, żeby nieźle nabruździć naszym bohaterom.

Spinax to należący do strażnika Otchłani, Hydraxona, współpracujący przez pewien czas z jednym z Maxilosów osobnik z gatunku Ogarów Energetycznych. Na ogół są to przypominające nasze psy Rahi (ichnie „zwierzęta”) o niezwykłych zdolnościach śledzenia. Zakon wykorzystywał je jako psy tropiące i obronne. Spinax został wystawiony na mutagenne działanie wód wokół Otchłani. Przybrał przez to upiorną postać szkieletowatego potwora z głębin oraz utracił zdolność oddychania powietrzem na rzecz oddychania pod wodą.


Spinax

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-front

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-side

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-back

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-spine

Na początek przystawka. Jaki Ogar jest, każdy widzi. Mamy przed oczyma utrzymaną w szaro-srebrnej kolorystyce wychudzoną sylwetkę z ogromną głową z równie ogromnymi zębami, potężne pazury na długich łapach, dwa rzędy gumowych kolców na plecach i długi, zakrzywiony w dół ogon. Każda kończyna ma standardowe wtedy trzy punkty ruchu – przy podstawie, kolano/łokieć i nadgarstek/kostka, o właściwie pełnym zakresie. Wrażenie odrobinkę psują niebieskie łączniki, które Lego wprowadziło dla ułatwienia budowania.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-head-1

Pysk wciąż przystojniejszy niż u większości mopsów. I czerwone ślepia nie wypadają.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-head-2

Na uwagę zasługują ładne detale na głównym elemencie tworzącym głowę. Swoją drogą, ten klocek jest unikalny dla tego zestawu i osiąga na rynku wtórnym stosunkowo zawrotną cenę.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-head-3

Paszcza może się też bardzo szeroko otwierać i skutecznie straszyć adwersarzy zębiskami. Szyja natomiast posiada dwa punkty ruchu – staw kulkowy oraz obrót na boki.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-torso

Nie ma tu za dużo do miziania. Konstrukcja torsu jest dość prosta i nietypowa jak na średniej wielkości model z tego okresu, ale pasuje do założeń.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-chain-1

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-chain-2

Obrazu wierzchowca Jeźdźcy Apokalipsy dopełnia zwisający z karku łańcuch, służący jako smycz bojowego pupila. Jeśli nam to przeszkadza, można zarzucić go na plecy i będzie się tam trzymał dzięki kolcom. Jest z nim jeszcze jeden istotny problem, ale o tym później.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-pose

Dzięki dużym stopom i długiemu, ciężkiemu ogonowi, Spinax może bez problemu stanąć na tylnych łapach, jakby zaraz miał się rzucić na uciekiniera, który miał nieszczęście napotkać go i Maxilosa na swojej drodze.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-Hydraxon

Beagle Cthulhu świetnie pasuje też do swojego prawowitego właściciela.

Reklama

Reklama
Porównania

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-comparison-1

Na początek coś innego z Bionicle: z lewej mały zestaw 8930 Dekar, z prawej tzw. „średniak”, czy też „kanister”, 8911 Toa Mahri Jaller (krab nie załapał się na zdjęcie).

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Spinax-comparison-2

Coś dla fanów TF: mold Earthrise Leader Optimusa w wersji Netflix oraz Titans Return Highbrow. Biedny Acid Storm już od dawna nie znajduje się w mojej kolekcji. Jak widać, zestawy z Bio są całkiem spore w porównaniu z Transformerami, chociaż są też, typowo dla Lego, dużo bardziej wydrążone.

Podsumowując, Spinax to całkiem ciekawa, acz nie wybijająca się szczególnie na tle średniej wielkości modeli z tego okresu serii figurka. Przyciąga uwagę przede wszystkim nietypową na tę „półkę” postawą oraz jedyną w swoim rodzaju głową. No, ale w końcu nie dla niego kupuje się ten zestaw.


Maxilos

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-front-1

Przyszedł czas na danie główne. Dla wygody pozbawmy go najpierw broni.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-front-2

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos side-1

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-side-2

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-back

Główny bohater dzisiejszej recenzji jest wysokim, szczupłym, ale barczystym robotem, utrzymanym w głównie ciemnometalicznej, szarej i czerwonej kolorystyce.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-head-1

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-head-2

Głowa jest wyposażona w parę czerwonopomarańczowych, przezroczystych patrzałek, podświetlanych przez wystającą do tyłu część. Niestety przez kształt twarzy widać je dość kiepsko. Ano właśnie, twarzy. Jako produkowany robot ze sztuczną inteligencją Maxilos jest niezdolny do używania Masek. Ładnie wyrzeźbiony, czerwony element to kanonicznie jego twarz, ale zestaw ma pod spodem standardową głowę i lico Toa, więc jeśli ktoś ma taką fantazję, można mu jakąś założyć. Wielu fanów wskazuje, że ten element wydaje się być zainspirowany Kanohi Hau – Wielką Maską Osłaniania. Miałoby to sens – jest ona bowiem swego rodzaju symbolem Wielkiego Ducha.Z lewej strony twarzy mamy dwa niebieskie reflektory, które moim zdaniem wprowadzają ładny kontrast i nieco znoszą niepożądane oddziaływanie niebieskich łączników na schemat kolorystyczny. Głowa jest zamontowana na belce z dwoma stawami kulowymi, co daje bardzo dobry zakres ruchu we wszystkich kierunkach.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-arm-1

Ręce są długie i dość szczupłe, wyposażone w spore naramienniki. Poza wyżej opisaną standardową dla Bionicle ruchomością mają także ruchome łopatki, ale temu przyjrzymy się za chwilę.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-arm-2

Naramienniki wydają się mieć wymodelowane na sobie dwie twarze i faktycznie tak jest. Ten element jest zapożyczony z innego zestawu, gdzie z jednej strony była Kanohi Ignika (Legendarna Maska Życia i najważniejszy MacGuffin lore Bio), a z drugiej twarz nieszczęśnika, do którego głowy się przyspawała. Widoczne na zdjęciu farfocle to wbrew pozorom nie kurz, a odpryski na elemencie. Niestety Lego miało tendencję troszeczkę na Bionicle przyjanuszowywać i wiele elementów wykonywano z dziwnego, miękkiego plastiku, który bardzo łatwo się rysuje, obija, gniecie, łamie, niszczeje, a czasem nawet pęka pod własnymi wewnętrznymi naprężeniami od stania na półce. Jest to jedna z przyczyn, dla których zarówno całe modele, jak i pojedyncze części potrafią kosztować ko(s)miczne pieniądze na rynku wtórnym.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-arm-3Dłonie to ten sam element co łapy Spinaxa. Od boku wyglądają całkiem dobrze, od przodu rzuca się w oczy dziwaczne położenie palców względem nadgarstka. Szkoda, że projektanci nie pokusili się na ruchome palce jak u Hydraxona. Tyle dobrego, że nie widać tego aż tak bardzo, kiedy doposażymy model w łańcuch i miecz.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-leg-1

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-leg-2

O nogach można powiedzieć właściwie to samo co o rękach, poza tym, że mają bardziej złożoną konstrukcję. Niektórzy narzekają na prześwity w budowie i pancerzu. Jak dla mnie są nawet zaletą. Podkreślają, że mamy tu do czynienia z istotą kompletnie mechaniczną, w przeciwieństwie do większości mieszkańców tego świata. Przy tym będąc należy też zwrócić uwagę na zamontowane z tyłu siłowniki, które stanowią ciekawy, mechaniczny detal, a także poprawiają stabilność modelu (kosztem utraty małej części zgięcia w kolanie). Ciekawostką są elementy zastosowane w biodrach. Łączniki te są częściowo odlane z gumy, co zwiększa tarcie.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-leg-3

Przerośnięte, podwójne Adaśki pożyczone od Toa Mata wyglądają dość zabawnie, ale dzięki ich dużej powierzchni Maxilos bez większych problemów trzyma pion. Jak to mówią – jeśli coś wygląda głupio, ale działa, to nie jest głupie.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-torso-1

Dobra, trochę sobie ponarzekałem, trochę pochwaliłem. Czas zająć się głównym poza ogólną prezencją powodem, dla którego Maxilos i Spinax są moim ulubionym zestawem Bionicle i właściwie jedną z ulubionych figurek w ogóle – torsem

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-torso-3

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-torso-2

Klata i plecy składają się wyłącznie z elementów z recyklingu, częściowo w nowych kolorach, ale dzięki ich doborowi zdobią je ładne, mechaniczne detale. Bardzo urzekła mnie symulacja mięśni grzbietu przez użycie szerokiego, zakrzywionego pancerza Toa Hordika i pary siłowników.

No więc co jest w tej konstrukcji takiego specjalnego, zapytacie? Stawy. Niedorzeczna wręcz jak na standardy Lego liczba ruchomych połączeń, która nawet dzisiaj, na tle współczesnych action figures, robi nie najgorsze wrażenie.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-torso-4

Między tors jako taki a ramiona wstawiony jest element z dwoma ball jointami, który pełni funkcję łopatki. Dodatkowo wsparty przez siłownik łączy się talią Maxilosa. To pozwala na odwodzenie, przywodzenie, wznoszenie i opuszczanie całej kończyny. Duże naramienniki ładnie wszystko zakrywają.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-torso-5

Wyżej wymienione siłowniki ze stawami kulowymi, oraz kolejny nad miednicą, pozwalają z kolei na obrót w pasie…

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-torso-6

…i naprawdę imponujące zgięcie w brzuchu (do przodu, do tyłu zakres jest minimalny).

Wyposażenie

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-weapon-1

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-weapon-2

Twin-Bladed Black Fire Sword to ogromny majcher, złożony z dwóch długich ostrzy z jednej strony i zaostrzonego haka z drugiej. Nazwa ocieka edge’em, ale broń ta nie jest zbyt specjalna. Pomijając imponujący rozmiar, pozwala Maxilosowi na „zwyczajne” miotanie podmuchami bliżej nieokreślonej energii. Spoiler: Makuta użył go raz do przewodzenia swojej nieżywiołowej mocy Błyskawic, więc możemy zakładać, że działa też z innymi mocami.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-Cordak-1

Drugą bronią jest Cordak Blaster. Słowo „Cordak” w języku Matoran oznacza „pustkowie” i miotacz nosi tę nazwę nie bez przyczyny. Patrzycie Państwo na karabin Gatlinga… załadowany wybuchowymi rakietami. Broń godna Dreadwinga z Generation 2. Nosi ją większość bohaterów z tego rocznika i jakkolwiek u mniejszych figurek taka wielka pukawka wygląda nieco dziwacznie, tu prezentuje się świetnie. Duży plus za mocowanie na ramieniu, uwielbiam ten motyw. Działa to w ten sposób, że czerwony element z tyłu to tłok, który wciska się, opierając palce na wypustkach z boku. Mechanizm jest pneumatyczny i stanowi to pewien problem. Im mniej rakiet w bębnie, tym bardziej wytraca się ciśnienie i ostatnie dwie, trzy rzadko kiedy wystrzelą. Podobno świetnie działa w wodzie (w końcu cała akcja 2007 r. dzieje się na dnie oceanu), ale to wiąże się z ryzykiem zardzewienia sprężyny, więc nie mam zamiaru tego sprawdzać.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-Cordak-2

Działko siedzi na stawie kulowym, więc można je dowolnie obracać albo „schować” na plecy.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-Cordak-3

A rakietka prezentuje się tak. Poza sześcioma załadowanymi do broni, robot ma też trzy zapasowe z tyłu rąk.

Pozowalność

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-pose-1

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-pose-2

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-pose-3

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-pose-4„WRYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY”

Z ich połączonych mocy powstaje spory, świetnie wyglądający robot o zabójczej pozowalności (nie żebym potrafił z niej dobrze skorzystać) sparowanej z dobrą stabilnością i fajnymi broniami. Ustawianie go jest bardzo satysfakcjonujące dzięki zgrupowaniu stawów w i dookoła torsu, które pracując razem, paradoksalnie dają najbardziej „organiczną” i „żywą” ruchomość w całej linii. Nie chodzi mi tylko o zakres, ale też o to, jak elementy współpracują i przesuwają się względem siebie. Zdjęcia tego niestety dobrze nie mogą oddać.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax pose-1

„Manas zya!”

I tak prezentują się obie składowe zestawu razem. Maxilos i jego pies wyglądają świetnie… w dość ograniczonym zakresie. Łańcuch Spinaxa jest tak krótki, że gdyby aktywizm społeczny był w 2007 tak popularny jak teraz, to PETA doprowadziłoby Lego do ruiny. Po prostu stojąc razem jest super i w ogóle, ale o jakichś bardziej dynamicznych ustawieniach można zapomnieć. Ja trzymam ich na półce rozczepionych z tego względu.

Porównania

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-comparison-1

Jak widać Maxilos góruje zarówno nad małymi i średnimi zestawami Bionicle…

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-comparison-3

…jak i nad typowymi TFami.

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-comparison-2

Nawet wielki, zły i mroczny 8593 Makuta nie może się z nim równać. Swoją drogą, czy mi się wydaje, czy te dwa zestawy mają ze sobą sporo wspólnego? Nieeeee, gdzie tam…

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax Maxilos-comparison-4

W temacie wielkich, złych i mrocznych złoczyńców lubujących się w przesadnie złożonych planach: po prawej JiangXing Winged Dragon, nieoficjalny Masterpiece Beast Wars Transmetal II Megatron (materiał Gladky’ego o tej figurce możecie zobaczyć tu). Jak widać, Bjonikl jest całkiem spory. Mój namiot jest zdecydowanie za mały dla nich dwóch :P.


Podsumowanie i ocena

LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax pose-2

 Miziu miziu.

Czy zestaw LEGO Bionicle 8924 Maxilos & Spinax jest wart dołączenia do Waszej kolekcji? Moim zdaniem – zdecydowanie tak – jeśli zbieracie Bionicle, Lego, albo szukacie czegoś nowego i ciekawego do swoich zbiorów… a jednocześnie nie macie co robić z pieniędzmi.

Ta parka jest moim skromnym zdaniem szczytem tego, czym były zestawy Bionicle – ciekawymi, konstrukcyjnymi figurkami o świetnej prezencji na półce i dającej frajdę funkcjonalności. W momencie wydania za 30 USD (na nasze pi razy oko 120 zł, nie uwzględniając za bardzo inflacji) dostawaliśmy wielkiego robota o unikalnej budowie i super artykulacji, a do tego jakby średniej wielkości drugi zestaw, które nawzajem bardzo dobrze się uzupełniają. Te czasy już minęły. W tym momencie modele Bionicle mocno zdrożały i drożeją cały czas. Gdy to piszę, za dobrze zachowany, używany egzemplarz trzeba wyłożyć niecałe 4 stówy. Yikes. I tym pesymistyczym akcentem kończymy.


Zapraszam też do zapoznania się z innymi materiałami:
Recenzja: LEGO Bionicle 8536 Toa Kopaka
Galeria: Custom Gladky’s Workshop GWMP-3 Shockwave, który część swoich stawów zawdzięcza Bionicle :D.

Do następnego!

Reklama

Reklama