Przeglądamy zabawki – figurki Thanosa na przestrzeni lat

Przyznam się szczerze mocno nas wciągnął Pyrkon 2018, w linku zapowiedź naszego stoiska. Kilkuczęściowa relacja się robi :). Stąd opóźnienie w publikacji tekstu, ale nie jest to tak odległe od premiery Avengers: Infinity War.

Jeśli czas pozwala przed co ciekawszymi premierami staramy się zrobić szybki przegląd figurek danego bohatera. Dotychczas poświęciliśmy osobny wpis na figurki Doctor Strange, a także najbardziej znanego wyszczekanego najemnika, czyli Deadpoola. Tym razem pod lupę wzięliśmy najciekawsze wydania tegorocznego głównego złoczyńcy Marvel Cinematic Universe. Przed Wami lista inkarnacji figurek Thanosa, jakie otrzymał przez ostatnich kilka dekad. Pogrupowałem według pierwowzoru, zatem najpierw figurki komiksowe, później zaś filmowa wersja. Znajdziecie tu wszystko, od zabawek po warte grube setki dolarów figurki kolekcjonerskie Thanosa. Pstryk, lecimy :).

Thanos – wersja komiksowa

Reklama

Reklama
Toy Biz

Reklama

Maraton zaczynam od bodaj najstarszej figurkowej serii, czyli Toy Biz Classic series. Wydano dwie zabawki, niestety żadna z nich nie posiadała wersji z rękawicą nieskończoności. Obie plus minus 10 cm wysokości. Najpierw w ramach podserii Fantastic Four, rocznik 1995, mogliśmy przytulić do kolekcji Thanosa z… torbą :D. Typowa jak na tamte lata artykulacja: głowa, barki, kolana, łokcie oraz biodra. Miała dodatkową funkcję – sprężynowe lewe ramię. Po odciągnięciu do tyłu zadawała cios. Gdyby chcieć kupić ją obecnie, cena waha się do max 20 USD za zapakowaną edycję.

figurka thanos komiksowa toy biz

W drugiej edycji, podseria Silver Surfer, figurka Thanosa była wyposażona w popularny w tamtych czasach blaster (działko oparte o mechanizm sprężynowy), dumnie nazwany Cosmic Infinty Blaster (Rocket by się mocno ucieszył). Nieco inne kolory niż wcześniejsza wersja, jednak niestety ta ma od niej dużo uboższą artykulację. Cenowo podobnie.

figurka thanos komiksowa toy biz cosmic blaster

Marvel Greatest Moments: Thanos vs Adam Warlock

W roku 2000 Toy Biz wypuścił kilka ciekawych ekskluzywnych dwupaków, bazując na sporym materiale z komiksów, a skupiających się na popularnych versusach. Obok na przykład Spider-Man vs Green Goblin wydano parę potężnych przeciwników z historii o Rękawicy Nieskończoności (co ciekawe zostaną sparowani ponad 10 lat później, ale o tym dalej).

figurka thanos komiksowa greatest battles toy biz

O ile Adam Warlock wygląda kwadratowo jakby urwał się z Batman The Animated Series, o tyle figurka Thanosa to kawał skurczybyka! Dużo większa niż poprzednie dwie i z dobrze oddanymi proporcjami (zwłaszcza w porównaniu z Adamem). Już po wyrazie twarzy wiadomo, kto dzierży przydomek Mad Titan. Jak widać na załączonym obrazku jest to pierwsza wersja, w której dzierży on skompletowaną rękawicę z wszystkimi kamieniami nieskończoności. Komplecik kosztuje w necie do 50 USD, ale przyznam szczerze dość ciężko trafić.

Marvel Select Thanos

Przechodzimy do bardziej współczesnych wydań, zaczynając od Diamond Select. Firma ta wydaje masę różnorodnych figurek z uniwersum Marvela, od Spider-Mana przez Hulka po Iron Mana. W Polsce popularne o tyle, że sporo rodzimych sklepów z przedmiotami kolekcjonerskimi posiada lub posiadało ją w ofercie. Zresztą, obok samego Thanosa dużo bardziej popularne są choćby Venom czy Carnage z Marvel Select (uważane przez sporą ilość kolekcjonerów za jedne z najlepszych inkarnacji tych postaci) Wracając do szalonego tytana od Diamond Select – wydano go w skali 8″ i może poszczycić się posturą niczym z komiksów, a dla towarzystwa sparowano go z miłością jego życia – śmiercią.

figurka Thanos Marvel Select

 

Sama figurka Thanosa jest z pogranicza zabawki i przedmiotu kolekcjonerskiego. Artykulacja nie powala, ale już poziom detali jest większy niż w pokazanych wcześniej ToyBiz czy u Hasbro. W zestawie wymienne dłonie, dzięki czemu da się go ustawić zarówno z zaciśniętą pięścią lub otwartą dłonią (patrz obrazek wyżej). Śmierć to bardziej statuetka z jednym ustawieniem – pozą w stylu ojej… to dla mnie…? Jedyny dodatek do maska będąca twarzą kobiety – da się ją aplikować pod kaptur, przykrywając prawdziwe lico ukochanej naszego „bohatera”. Cena? Na rynku wtórnym w Polsce trochę ponad 100 PLN myślę, zapakowana do 200 PLN.

figurki thanos marvel select komiksowe

Reklama

Reklama
Marvel Select Thanos – Disney Store Exclusive

Komuś nie podchodzi wcześniejsza wersja, bo wygląda trochę pokracznie? Żaden problem. Z racji premiery Avengers: Infinity War Diamond specjalnie dla Disney Store wypuścił trochę nowocześniejszą wersję – też 8″. Przyznam szczerze – wygląda niesamowicie!  Sami zobaczcie.

marvel select thanos 6 loose

Mimo, że nie moja skala to aż kusi, żeby go przytulić. Model prezentuje się bardzo realistycznie. Świetnie dobrane barwy z odrobiną przetarć, intensywny złoty kolor (jednak bardziej złoty niż żółty), a kamienie w rękawicy również bardziej intensywne (ułożenie kolorów komiksowe). Kolor uzębienia pod niektóre elementy stroju ;). Dodatkowo wymienna głowa, tym razem bez hełmu. Cena niewysoka, bo tylko 22 GBP w retail. Główny minus, to dostępność w ograniczonej liczbie miejsc (na pewno w UK i Niemczech).

Figurki Thanosa od Hasbro

Ze względu na skalę i rozpoznawalność Hasbro oferuje prawdziwy wysyp plastikowych wersji niszczyciela / zbawiciela Wszechświata. Jak na masówkę uważam ich wykonanie za naprawdę solidne, a dbałość o szczegóły wcale nie jest licha.

Marvel od Hasbro | 3.75″

W tej skali Hasbro ma jeden moduł, w którym zmienia się tylko malowanie lub dostępność. Ciało cechuje solidna góra mięśni (gabarytami podobnie jak Hulk, Juggernaut lub Thing z tej serii). W zestawie znajdziemy „gołe” rękawice oraz lewą udekorowaną kamieniami nieskończoności. Są odczepiane w połowie przedramienia (łatwo zdjąć i założyć). Twarz przesiąknięta grymasem / wściekłością. Poniżej zdjęcie z edycji pojedynczo pakowanej figurki Thanosa. Niebieski uniform z żółtymi elementami.

figurki Thanosa marvel universe 3.75 komiksowa

W innej edycji, ponownie wystąpił w dwupaku z Adamem Warclockiem. Kolory bardziej ciemne, już nie niebieski ale granatowy. Zamiast żółtych elementów bardziej złote. Co ważne – imitacja rękawicy nieskończoności również w komplecie aczkolwiek… nie dla Thanosa, ale mniejszych bohaterów – tutaj dla Adama Warlocka (pasuje do większości 3.75″ postaci).figurki Thanosa Marvel Universe Thanos vs Adam Warlock 3.75

Poniżej porównanie obu wersji Thanosa

figurki Thanosa 3.75

Jak na kosmicznego super złoczyńcę przystało, otrzymał on ekskluzywny zestaw w ramach jednego z SDCC. W skład weszły:

 • Thanos
 • Nebula
 • Starfox
 • Death
 • Piankowa rękawica nieskończoności

Krótka i zwięzłą recenzję  SDCC 2014 Infinity Gauntlet set znajdziecie choćby u Shartimusa, zestaw wygląda jak niżej. Gdyby interesowało Was więcej zdjęć samej rękawicy – mieliśmy ją  rok temu na naszym stoisku – odsyłam was do relacji z Pyrkon 2017.

figurki Thanosa marvel 3.75 sdcc infinity gauntlet

 

Thanos to ten sam moduł co wyżej, jedyne co się zmienia to kolory. Dużo bardziej ciemny niebieski, podobnie jak złote elementy. Największa zmiana – Rękawica Nieskończoności z jednokolorowego plastiku została podmieniona półprzezroczysty wariant. Starfox posiada własną, nakładaną wersję (identyczna jak Adama Warlocka). Śmierci możemy śmiało podmienić głowę oraz dłoń. Gdyby kogoś interesowała ta odmiana figurki Thanosa, kosztuje ona do 40 USD luzem. Cały zestaw do kupienia w przedziale 80-140 USD. Choć trzeba mieć baczenie na wymiary, co w przypadku importu z USA powoduje zwiększenie kwoty całej operacji ze względu na koszt przesyłki.

Marvel Legends 6″

Przyznam szczerze w przypadku 6″ Hasbro trochę odjechało od zdrowego rozsądku i zrobiło totalny miszmasz. Thanos po raz pierwszy był do zdobycia jako Build-A-Figure (figurka do złożenia, której poszczególne członki dołączane są zwykle do kilku innych figurek). Nie ma w tym nic złego, w ten sam sposób wypuszczono np. Groota, Absorbing Mana czy Ultrona. Thanos był dostępny w ramach fali promującej film Avengers: Age of Ultron, a dołączony do tak „poszukiwanych” postaci jak: Hellcat i Batroc (w MCU pojawił się na chwilę w Winter Soldier)… Troszkę zdzierstwo.

figurki Thanos marvel legends 6"

Fani zachwyceni nie byli, stąd na eBayu czy grupach handlowano częściami – oczywiście każdy szukał tych dostępnych przy mniej popularnych bohaterach. Poniżej brutal w całej okazałości. Zrezygnowano z „kaloszy” na rzecz smuklejszych „pantofelków”, bazując na późniejszych wystąpieniach Thanosa z marvelowskich kart. Jeśli ktoś się nie chciał bawić w zbieranie BAF, ale kupić gotowca, obecnie za 40 USD. Cena niższa niż kiedyś, bowiem wyszła kolejna wersja…

Marvel Legends BAF Thanos comic version

… znacznie lepsza niż prezentowana powyżej. Sami zobaczcie.

 

marvel legends walmart thanos

Walmartowska – bo jest to wydanie specjalnie dla tego sklepu, wraca kolorami do pierwocin. Znowu mamy złote „kaloszki” i intensywny niebieski kolor. Ponadto dodatkowe elementy. Pierwszy to wymienna głowa, czyli zamiast twarzy w jasno fioletowym odcieniu z pięknym pianinkiem pod nosem, dostajemy dwie mordki: z klawiszami i bez. Do tego wymienna lewa dłoń otwarta lub z rękawicą. W sumie ma to sens, Thanos bez rękawicy z ponurą miną lub z rękawicą ubogaconą kamieniami z uśmiechem od ucha do ucha. Cenowo podobnie jak powyższa figurka, czyli 30-40 USD. Niestety niedostępna w Polsce. Gdybym miał wybierać między dwoma, wybrałbym walmartowską.

Kotobukiya

Odchodząc nieco od figurek akcji, piękna rzeźba znanego producenta statuetek. Klasyczny komiksowy wygląd, nieco powiewający grozą. Bardzo dokładnie malowanie, rysy. Cena odpowiadająca jakości – na eBayu za ponad 400 USD.

kotobukiya thanos

 

Figurki Thanosa – wersja filmowa

Jeśli ktoś bardziej przyzwyczaił się do Thanosa z dużego ekranu, producenci zadbali również o niego. Choć tutaj można śmiało zrobić rozbicie na Thanosa przed i po Infinity War, z oczywistego względu. Pierwsze oblicze prezentuje nam szalonego tytana w pełnej zbroi, drugie natomiast w bardziej „roboczej” wersji. Zacznijmy z naprawdę grubej rury – jak Thanos w filmie – by pokazać kto tutaj rządzi.

Hot Toys

Thanos – Guardians of the Galaxy

Małe słowo wstępne – nim ktoś padnie na zawał z powodu ceny, jest do figurka kolekcjonerska przez duże F i K. Najwyższej próby diament wśród dostępnych figurek. Za sporą cenę dostajemy ręcznie wykonaną „zabawkę” z masą szczegółów i dodatków. Aby nie być gołosłownym, figurka Thanosa wzorowana na scenie, gdzie Josh Brolin beształ i groził Ronanowi.

Hot Toys Thanos

W zestawie tron, kilka wymiennych części. Na stronie producenta dumny napis „out of stock”, ale nie ma się co dziwić… Przeliczając na PLN, blisko 1 500… za samą figurkę!

Thanos Hot Toys Avengers: Infinity War

Tata psychopata wzorowany na kinowym kicie. Na razie PRE ORDER, na kwotę ~ 1 400 PLN. Pod strzechę traci najpewniej w połowie 2019 roku. Wygląda jak żywcem wyjęty z ekranu. Najlepiej prezentowałby się dający solidny wycisk Iron Manowi lub Kapitanowi Ameryce.

hot toys thanos avengers infinity war

Gdyby ktoś chciał kupić, najpewniej uda się również przez któryś z polskich sklepów z figurkami.

SH Figuarts Thanos

Przechodząc kilka półek niżej, zarówno cenowo jak i wykonaniem, dochodzimy do firmy znanej z bardzo wysokiej jakości przy w miarę optymalnych cenach. Bandai pod tym względem bardziej jest znana z produkcji postaci z uniwersum Dragon Ball, np. Piccolo lub Son Goku. Niestety cenowo figurki Thanosa od Bandai to nadal ponad 100 USD (między 100 a 140 USD na eBay). Skala zbliżona do 6″. Poniżej fotka promocyjna.

sh figuarts thanos avengers infinity war

Hasbro Avengers Infinity War Thanos BAF

Pamiętacie jak Hasbro pierwszym razem zrobiło kolekcjonerów trochę w ciula i wydało BAF z jakby losowo dobranych figurek :)? Słupki w XLSie musiały się zgadzać, powtórka z rozrywki. Aby szalony tytan stał się elementem naszej kolekcji, trzeba wcześniej kupić:

 • Proxima Midnight
 • Captain America IW
 • Iron Man IW
 • Iron Spider-Man IW
 • Songbird
 • Taskmaster
 • King Cobra

Zatem ponownie, połowa fali stricte związana z filmem / falą, druga zaś mało potrzebna… Może ktoś błędnie zrozumiał i słysząc weź tego gościa bez twarzy, wiesz goła czacha, z kapturem na głowie… wybrał Taskmastera zamiast Red Skulla :D? Już nie męcząc Hasbro za politykę sprzedażową, można śmiało ponarzekać na Thanosa.

hasbro marvel legends baf thanos avengers infinity war

Pozytyw dostrzegam w samej rękawicy, która ma dokładne malowanie i solidną oraz precyzyjną rzeźbę. Reszta natomiast wygląda topornie. Patrzysz na twarz i wcale nie dostrzegasz w niej smutnego czy zatwardziałego typa, który wymazał połowę istnień we wszechświecie. Bardziej dostrzegam tam uśmiech niż grymas tak znany z filmu. Cena? Zwykle do kupienia już złożony za ~80 USD. Dość droga zabawka :/. Cytując kolegę z grupy: Good for kids, shit for collectors. Kropka.

Funko POP Vinyl

Na koniec popularna w Polsce seria figurek, dostępna w sporej ilości sklepów. Całkiem przyjemny gadżet do postawienia na półce :). Wydano kilka figurek. Dwie figurki Thanosa w zbroi wzorowane na występie w Guardians of the Galaxy. Jedna, nazwijmy ją podstawowa – sama figurka; druga zaś przedstawia Thanosa siedzącego na tronie.figurki thanos pop vinyl guardians of the galaxy throne

 

figurki thanos pop vinyl guardians of the galaxy

W wersji z Avengers: Infinity War wydano dwie figurki Thanosa. Pierwszą możecie śmiało zamówić na popvinyl.pl, czyli polskim sklepie z POPami różnych serii. Uśmiech jasno wskazujący, kto zdobył rękawicę i co się z nim dalej stanie :). Numer 289

Figurki Thanosa POP VINYL Thanos Avengeres: Infinity War

W drugiej wersji – bardziej poważna mina oraz dodatkowy element w postaci tarczy energii. Numer 296.

figurki Thanosa POP VINYL Thanos Avengers: Infinity War

Figurki Thanosa – podsumowanie

Jak widać na załączonych obrazkach, nasz tegoroczny główny złoczyńca doczekał się swojej figurkowej inkarnacji pod każdą skalą, producentem. Fani mogą, w zależności od zasobności portfela czy planów kolekcjonerskich, znaleźć coś dla siebie zarówno w wersji komiksowej jak i filmowej. Niestety, dostępność figurki Thanosa w polskich sklepach jest dość niska, tym samym pozostaje wyszukiwanie w zagranicznych serwisach. Jeśli dla kogoś z Was zakupy na eBay są nowinką, polecamy nasz poradnik. Ściągając coś z zagranicy da się łatwo zaoszczędzić na wysyłce korzystając choćby z PlusExpress.pl Tylko pamiętajcie od jakich kwot naliczane jest VAT i cło przy ściąganiu czegoś z poza UE. Ponadto może przydać się krótki materiał Shinigamiego, skąd ściągać figurki.

Mamy nadzieję, że materiał się przydał. Jeśli chcecie takie zestawienie dla innej postaci, wrzućcie w komentarzu :).

Reklama

Reklama