Poszkodowani przez sklep Aliens Group – ważne info!

OK, temat jest „gruby” i jednocześnie mocno ciężki. Myślę każdy kolekcjoner otarł się o sklep Aliens Group. Miał długą historię, różne opinie, ale jednak jakąś renomę. Na dniach dowiedzieliśmy się, że upadł, przechodzi stan likwidacji, a ludzie liczą straty – idące w dziesiątki tysięcy złotych. Tematem zajęła się również ogólnopolska prasa, jak Wyborcza, Fakt czy Wirtualna Polska. Tekst jest aktualizowany o nowe informacje:

 • 14 maja 2021 roku i zawiera WAŻNĄ informację – rozpoczął się proces zgłaszania roszczeń (do 10 czerwca 2021) – szczegóły na końcu tekstu.
 • 26 maja 2022 roku. Status sprawy, lista produktów od odkupienia. Najważniejsze – nadal nie został sprzedany majątek i nie zakończył się proces oddłużania. Szczegóły niżej.
 • 07 września 2022 roku. Na prośbę kancelarii pomorniczej przekazuję informację, że nadal można zakupić majątek. Minimalna kwota zakupu to 1000 PLN. Szczegóły w dalszej części tekstu.
Reklama

Reklama
Aliens Group – harmonogram wydarzeń

Reklama

Osobiście nie kojarzę, bym robił tam zamówienia. Nie było przedmiotów, które by mnie interesowały. Jednak sklep był mocno popularny zwłaszcza wśród osób kupujących bardzo drogie przedmioty: statuy, ekskluzywne figurki. Trudno było kupić tam Marvel Legends, ale Predatora za kilka tysięcy już nie.

Za sklepem ciągnęły się różnorakie opinie odnośnie realizacji zamówień, obsługi klienta. To, co stało się na początku czerwca 2020 zadziwiło wszystkich. Pewnego dnia, gdy sklep jeszcze „wisiał” w necie, w nagłówku zauważyliśmy spory baner

Na grupie od razu ruszyła dyskusja, co to może oznaczać. Z czego wynika. Co najważniejsze – jakie niesie skutki. Co najgorsze. Stali klienci w tym samym czasie utracili dotychczas wydawałoby się dobry kontakt z osobą ogarniającą zamówienia na sklepie. Zostały zablokowane na fejsie. Konto kontaktowe tej osoby zniknęło. Sklep zaczął wycofywać oferty z Allegro. Nie wróżyło to nic dobrego.

Po paru dniach (w odstępie tygodnia od poprzedniego komunikatu), odwiedzając domenę Aliens Group witał nas prosty i szokujący:

KOMUNIKAT

Informujemy wszystkich zainteresowanych o złożeniu przez sklep internetowy Aliens Group wniosku do Sądu o upadłość. Wszelkie zapytania proszę kierować na adres e-mailowy kancelarii pomoc@wyzerujdlugi.pl

Wtopiłem pieniądze w Aliens Group – co dalej

Reklama

Reklama
Istnieje grupa poszkodowanych

Na grupie powstał temat komentujący upadek Aliens Group – polecam zajrzeć w pierwszej kolejności. Co ważniejsze, zawiązała się grupa pokrzywdzonych klientów. Wszystko po to, by odzyskać wtopione tam pieniądze. Grupa nosi nazwę: „Poszkodowani Aliens Group„. Na grupie znajdziecie osoby będące w podobnej sytuacji – nie otrzymały zamówionego towaru.

Sprawa jest mocno problematyczna też z innego względu. W regulaminie jako właściciel widnieją takie dane:

prowadzona jest przez Małgorzatę Starybrat prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Aliens Group Małgorzata Starybrat, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki w Warszawie REGON: 360405146, NIP: 556-182-31-73. Dane adresowe: Al. Jana Pawła II, 00-867 Warszawa.

Co rzuca się w oczy – brak adresu do korespondencji. Nie ma numeru ulicy. Co gorsze. Kim jest Małgorzata Starybrat? Jakim majątkiem dysponuje? Tego na ten moment nie wiadomo. Masa osób mająca relację ze sklepem zwykle kontaktowała się z… mężczyzną. Zwłaszcza, że początkowo podmiotem prowadzącym sklep był: Aliens Group Jerzy Stec Produkcja-Handel-Usługi, zarejestorowanego w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG),prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki w Warszawie REGON: 090127578. Dane adresowe: ul. Lipowa 17C, 88-100 Inowrocław. NIP: 556-100-94-84, i Mniej więcej do 2015 roku (od 2004).

Do kogo się zwrócić o pomoc, gdzie zgłosić?

Ciężko w chwili obecnej powiedzieć, na ile będzie szansa odzyskać pieniądze oraz w jakiej wysokości. To co na pewno JUŻ trzeba zrobić, to zgłosić się na Policję. Co zabrać? Potwierdzenia transakcji, wpłat. Do tego najlepiej kopię korespondencji (jeśli była prowadzona). Ponadto, co też kluczowe, zaznaczyć że sprawa nie dotyczy tylko Ciebie, ale wielu osób w Polsce. Szacowany straty na ten moment wynoszą ponad 200 000 PLN (tyle ludzie łącznie wpłacili, nie otrzymawszy przedmiotu zakupu).

Więcej znajdziecie na wspomnianej wcześniej grupie: Poszkodowani przez Aliens Group. Ponadto istnieje dedykowana grupa, skupiająca osoby faktycznie poszkodowane (zweryfikowane jako pokrzywdzeni), gdzie koordynowane są działania w zakresie odzyskania pieniędzy jak i badany wątek karny danej sprawy (czy to zwykła upadłość lub jednak zorganizowana akcja).

Jakie są szanse na odzyskanie kasy o Aliens Group?

To, czego trzeba być świadomym w tym momencie to:

 • szansa na odzyskanie całości wpłaconej kwoty jest bardzo niska – dłużników spłaca się proporcjonalnie. Im większą kwotę ktoś wpłacił, tym de facto bardziej jest stratny (np. 10% z 8000 PLN to tylko 800 PLN, więc traci się 7200 PLN; 10% z 400 PLN to 40 PLN, ale strata „tylko” 320 PLN).
 • osoby fizyczne są dalej w kolejce niż Urząd Skarbowy, ZUS, Banki. Stąd kwota do podziału najpewniej będzie mniejsza;
 • nie wiadomo ile towaru posiadała ta firma, stąd sprzedaż majątku może nie dać dużej kwoty do podziału;
 • nie wiadomo też jakim majątkiem dysponuje p. Małgorzata Starybrat.

Wiemy, że kancelaria obsługująca proces upadłościowy działa bardzo prężnie i monitoruje również działania osób poszkodowanych. Już nawet wywiązała się pierwsza scysja z powodu badających wzajemnie oskarżeń. Ze strony kancelarii nie ma co oczekiwać empatii lub chęci pomocy pokrzywdzonym. Ich jedyny interes to zadbanie o swojego klienta, którym jest ta pani.

Stąd, jeśli zamówiłeś tam cokolwiek (płacąc zaliczkę lub opłacając całe zamówienie), czym prędzej dołącz do grupy. Najpewniej nie odzyskasz całości pieniędzy – może odzyskasz część. Jednak w skrajnej sytuacji ktoś po prostu beknie za to, że oszukał masę osób na gigantyczną kwotę.

Najnowsze wieści ze sprawy

Wedle informacji od Kancelarii Wyzeruj Długi sp. z o.o., wniosek o upadłość pani Małgorzaty Starybrat został złożony 24 czerwca 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Warszawie, ul. Czerniakowska 100a. Pozostaje czekać na decyzję sądu o ogłoszeniu upadłości oraz wyznaczenie syndyka masy upadłościowej.

Ewentualna upadłość zostanie ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wówczas dopiero wierzyciele mogą zgłaszać się do syndyka z prośbą o spłatę wierzytelności (czyli długów). Sygnatura akt, Sąd Rejonowy w Warszawie: XIX GU1039/20. Można śledzić na stronie Monitora Gospodarczego.

Jednak z tego co pisali ludzie na grupie, szansa na odzyskanie pieniędzy jest nikła. Firma towaru nie ma żadnego, a ponoć p. Małgorzata też majątkiem nie dysponuje.

Sprawie będziemy się przyglądać i w razie zaistnienia nowych faktów – dopisywać.

Zgłaszanie roszczeń do syndyka

Jak wrzucono na grupie na Facebooku, 23. lutego 2021 roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy orzekł o ogłoszeniu upadłości Małgorzaty Starybrat. Można sprawdzić na stronie Monitorze Sądowym i Gospodarczym, Rocznik 2021 – numer 89/2021 (6234) z 11 maja 2021 r. – pozycja 29983 – Małgorzata Starybrat. sygn. akt XV GU 85/21, XV GUp 101/21 [BMSiG-29105/2021].

Co najbardziej kluczowe – każdy, kto chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, musi zgłosić swoją wierzytelność Radosławowi Małkiewiczowi (nr licencji 871). Adres w piśmie: Kancelaria Syndyka Radosława Małkiewicza, ul. Słowackiego 1, 85-008 Bydgoszcz. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od obwieszczenia ogłoszenia o upadłości (czyli do 10 czerwca 2021 roku), kto zgłosi się po tym terminie, będzie musiał uiścić zryczaltowane koszty postępowania. Kontakt do syndyka:

Kancelaria Syndyka Radosława Małkiewicza
ul. Słowackiego 1, 85-008 Bydgoszcz
Telefon: 516 188 016

Skontaktowałem się z jego kancelarią i jeśli chodzi o majątek Małgorzaty Starybrat:

 • W grę wchodzą ruchomości (towar) oraz nieruchomości (mieszkanie).
 • W przypadku ruchomości jest tego dużo. Pewnie z miesiąc do dwóch zajmie inwentaryzacja.
 • Syndyk będzie chciał ruchomości (stan magazynowy) sprzedać jako całość, czyli raczej bez opcji na kupienie pojedynczego Hot Toysa czy POPa. Aczkolwiek zasygnalizowałem, że w razie braku zainteresowanych na całość, mogą być droższe przedmioty, które mogłyby zainteresowań pojedyncze osoby.
 • Będziemy w kontakcie z syndykiem, by otrzymać zdjęcia / listy, co tam zostało do kupienia.
 • Ze swojej strony podrzucę do syndyka listę polskich sklepów – może ktoś będzie zainteresowany przejęciem całości, by odsprzedać.

Majątek po Aliens Group nadal nie sprzedany

Sprawa upadku Aliens Groups mnie bezpośrednio nie dotyczy. Nigdy tam nie kupiłem. Temat przemknął jak meteoryt, a dalej nikt już go nie drążył. Zapytałem kancelarii przeprowadzającej proces upadłości p. Starybrat, jak się sprawy mają. Poniżej prezentuję ustalenia. O ile wcześniej przez długi czas działo się niewiele, obecnie już coraz bliżej do likwidacji majątku. Tym samym osoby, które zostały oszukane, mają szansę na odzyskanie części swojego długu. Możemy im w tym pomóc. O tym jak – niżej.

Cały dług opiewał na kwotę lekko ponad 1 000 000 PLN (w tym oczywiście kredyt hipoteczny). Mieszkanie zostało już sprzedane, a środki przeznaczone zostały na zaspokojenie wierzyciela hipotecznego. Z ruchomości zostało jedynie wyposażenie sklepu. Towar Aliens Group wyceniono na blisko 300 000 PLN. Pierwotnie (ponad rok temu) syndyk szukał podmiotu, który kupi całość. Patrząc po liście – mission impossible. Na liście są Funko POP, figurki kolekcjonerskie (Alien & Predator, Star Wars, Assasin’s Creed, DC Comics, Marvel), ale same koszulki to łącznie 80 000 PLN! Lista ma blisko 1 000 unikalnych pozycji. Niektóre z nich są w wielu sztukach. Średnia wartość przedmiotu to 35,6 PLN.

Późnej syndyk szukał chętnych na zakup mniejszych partii. Co najmniej za 5 000 PLN. Trzeba przyznać, coś się ruszyło. Z sprzedano towar za blisko 150 000 PLN! Została jedynie równowartość 95 000 PLN (po rabacie, ponad 70 000 PLN). Lista skróciła się z 1 000 pozycji do 400 pozycji.

Najnowsze warunki sprzedaży

Obecnie minimalna kwota zamówienia spadła do 1 000 PLN. Aktualny jest również rabat 25% (osobna kolumna w tabeli przygotowanej przeze mnie. Pełen spis dostępnych przedmiotów, wraz z cenami (ale bez zdjęć czy opisu stanu) znajdzicie w tabeli ze spisem inwentarza po sklepie Aliens Group. Z ciekawostek, można kupić np.: SIDESHOW BLACK CANARY PREMIUM FORMAT za 1700 PLN, figurki z Alien vs Predator, Friday 13th itd. Zachęcam do przejrzenia listy. W razie czego sensownie będzie poszukać znajomych do wspólnego zakupu. Podobna inicjatywa była wcześniej na naszej Grupie Kolekcjonerów Figurek padł taki pomysł. Super opcja, by nie stracić okazji.

Co dalej z tematem?

Pani Starybrat nadal nie jest oddłużona, gdyż majątek jest w fazie likwidacji. Tak naprawdę tkwi w fazie zawieszenia, w oczekiwaniu na pozbycie się długów (o czym formalnie zadecyduje dopiero sąd). Jak widać po liście – sprzedaż tego majątku idzie bardzo wolno. Może po zmianie polityki, którą opisałem wyżej, uda się powoli coś spieniężyć. Ze swojej strony podrzucę w/w informacje do zaprzyjaźnionych sklepów. Aczkolwiek biorąc pod uwagę to, co obecnie dzieje się na rynku, nie wiem czy ktoś zaryzykuje wzięciem „starego” towaru. Jednak kto wie.

W sprawie karnej przeciwko Jerzemu Stecowi nie mam niestety żadnych informacji. Nie mam też punktu zaczepienia (sygnatura spraw itp.). Jeśli ktoś (np. z poszkodowanych) coś ma – niech mi podrzuci na priv. Postaram się podzwonić, pomailować i w razie czego upubliczniać co uda się ustalić.

A co się w ogóle stało z Aliens Group – wyjaśnienie

Jerzy Stec, który był przez lata właścicielem sklepu przepisał go na Małgorzatę Starybrat. Wedle informacji od kolekcjonerów – nadal faktycznie zarządzał sklepem. Od początku 2020 roku zaczął się problem za zamówieniami. Pan Stec zniknął, pani Starybrat została z długami (niezrealizowane zamówienie, nieopłacone zamówienia w hurtowniach, hipoteka). Nie wiem na ile miała świadomość co się ze sklepem wyprawiało. Powinna mieć – skoro daje komuś zarządzać majątkiem, gdzie w razie „problemów” odpowiada całością swojego. W efekcie ona ma milionowy dług, on (najpewniej) wziął kasę, zniknął. Tyle. Ogromna przestroga dla każdego, by nadmiernie NIE ufał.

Reklama

Reklama