Mailboxde.com – pomoc w zakupach w Niemczech

Dostęp do figurek w Polsce na przestrzeni lat się mocno poprawił. Istnieje sporo poważnych sklepów, z DystryktZero.pl na czele, dającym dostęp do szerokiego asortymentu uniwersów, skal czy producentów. Tym niemniej, nierzadko jesteśmy „trzecim światem” i bez importu ani ruszt. Zwykle w pierwszej kolejności patrzymy na USA. Czego nie da się wysłać bezpośrednio, można ściągnąć przez skrytkę w USA.

Tyle, że od 1 lipca 2021 roku po unijnej zmianie VAT i cła przy imporcie staje się zwykle nieopłacalne. Trzeba szukać w ramach Unii Europejskiej. Z pomocą przyszło Hasbro, odpalając unijną dywizję Hasbro Pulse w Niemczech. Aktualnie Polak musi się obejść smakiem, bo nie wysyłają nad Wisłę (może zmieni się to w 2023 czy 2024 roku). Potrzeba matką wynalazów! Szukałem podobnego rozwiązania do PlusExpress i trafiłem na mailboxde.com. Firma, która udostępnia adres na zakupy z Niemiec, konsoliduje i potem wysyła do Polski, mając przy tym atrakcyjne ceny. Z tekstu dowiesz się, jak to wygląda od strony praktycznej :).

Reklama

Reklama
Mailboxde.com jako skrytka pocztowa

Reklama

Na stronie w szybki sposób bezpłatnie tworzymy konto. Otrzymujemy pełen adres + ID naszej skrytki.

Mailboxde.com GmbH
{IMIĘ} {NAZWISKO}, ID {NUMER}
Äussere Weberstr. 57
02763 Zittau, GERMANY

Ten podajemy w sklepach przy zakupach. Do założenia konta nie są potrzebne jakieś szczególne dane osobowe czy dokumenty (skanów dowodu itp.). Przetestowane na Hasbro Pulse i eBay – paczki dochodzą bez problemu!

Serwis ma trzy wersje językowe: niemiecką, angielską i czeską. Niestety nie ma polskiej (ale od czego jest Google Translate).

Cennik opłat – ile i za co

Nim przejdę do omawiania jak się z tego korzysta – pieniądze. Założenie konta jest bezpłatne, jednak sama obsługa już nie. Wspominam to celowo, z uwagi na rozpieszczonych przez np. PlusExpress. Firma bierze pieniążki za przyjęcie paczki do naszej skrytki. Cena zależy od jej gabarytów (wielkość, waga). Skupiam się na cenach za zakupy w UE. Osobny cennik jest na zakupy z poza UE. Stan na 23-12-2022, wg cennika ze strony.

Przyjęcie pojedynczej przesyłki (nadawca z UE)

Waga paczki Cena w EUR
Package up to 2 kg 3.52 EUR
Package up to 5 kg 4.67 EUR
Package up to 10 kg 7.97 EUR
Package up to 20 kg 11.32 EUR
Package up to 30 kg 14.12 EUR

To już warto mieć z tyłu głowy robiąc zakupy, by do każdej paczki ten koszt doliczyć. Stąd już na wstępie widać, że zakup niedużej pojedynczej figurki w paczce się będzie średnio opłacał w porównaniu z zakupem w Polsce.

Reklama

Reklama
Opłata za magazynowanie

Firma ofertuje darmowe magazynowanie przez określony czas, zależny od wagi paczki. Liczone jest to osobno dla każdej paczki na naszej skrzynce, a nie łącznej wagi tego co jest w skrzynce:

Waga paczki Bezpłatne magazynowanie  Dopłata po przekroczeniu
Package up to 5 kg 60 dni 0.25 EUR za dzień
Package up to 10 kg 30 dni 0.40 EUR za dzień
Package up to 20 kg 20 dni 0.50 EUR za dzień
Package up to 30 kg 10 dni 1.00 EUR za dzień
Skonsolidowana 10 dni 0.50 EUR za dzień

Jak widać, po wejściu niedużej paczki mamy do 60 dni, by dobrać coś do niej, potem kolejne 10 dni (przy konsolidacji).

Konsolidacja przesyłek

Firma oferuję opcję konsolidacji, ale rozumie to w dość dosłownej formie. Do nowego, większego pudła, wsadzają wybrane przez nas przesyłki ze skrytki. Co ważne, w porównaniu z PlusExpress, przy konsolidacji NIE wyjmują zawartości z „mniejszych pudełek” by zoptymalizować miejsce w „większej paczce”. Dostajemy paczkę w sposób widoczny na zdjęciu poniżej. Z perspektywy firmy to optymalizacja kosztów: 1) zajmuje mniej czasu (nie trzeba rozcinać, wyjmować, przekładać); 2) zdejmuje z nich ryzyko związane z uszkodzeniem (podmiot, który nadesłał do naszej skrytki musi solidnie zapakować). Także opcja: pan wyjmie z originalnego pudełka to zip-baga i wyśle mniejszą paczką najpewniej odpada.

mailboxde - skonsolidowana paczka

Mamy dwie opcje zapłaty za usługę konsolidacji. Roczna subskrypcja na konsolidację (wykupiłem od razu) w kwocie 14.50 EUR lub według cennika poniżej. Jeśli ktoś ma w planach więcej zakupów lub stworzyć skrzynkę ze znajomymi (o czym dalej) – polecam roczną subskrypcję. Szybciej się zwróci.

Wielkość docelowego pudełka Cena za konsolidację
XL Groupage Box dimensions 78x58x48 cm (weight of the box cca 2 kg) 4.35 EUR
2L Groupage Box dimensions 60x40x50 cm 3.50 EUR
L Groupage Box dimensions 60x40x30 cm 2.27 EUR
M Groupage Box dimensions 37x30x44 cm 1.82 EUR
S Groupage Box dimensions 30x21x21 cm (for books, t-shirts, envelopes, etc.) 1.35 EUR
Bubble Envelope 34×25 cm (for books, t-shirts, envelopes, etc.) 0.29 EUR

 

Warto przemyśleć w rocznym horyzoncie czasowym, ile takich paczek możemy chcieć nadać oraz co będzie w środku. Z tyłu głowy trzeba mieć, że Mailboxde.com nie przepakowuje towarów z paczek, ale paczki do większego pudełka. Wszystko zależy od tego, jak nadawca pakuje (ciasno czy nie).

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o możliwości i cenie za np. zrobienie zdjęcia zawartości. Postaram się to ustalić.

Wysyłka z mailboxde.com do Polski – czym i za ile

Powyższe to ceny płacone za odebranie i przygotowanie paczki. Zostaje kwestia jej nadania do Polski. Wszystkie ceny wg cennika z portalu na dzień 23-12-2022. Kluczowa jest waga. Zakresy są DO/ MAX, czyli paczka ważąca np. 7 kg wpada już w próg 10 kg.

GLS

Automatyczne ubezpiecznie do 1000 EUR, dochodzi w kilka dni roboczych.

Postage from Germany

UPS

Też kurier, mniejsza automatyczna wartość ubezpieczenia paczki, bo tylko 500 EUR. Dochodzi kubatura i waga (trudniej przeliczyć).

Postage from Germany

Poczta Polska

Głównie dla małych paczuszek, nie ma też cennika

Osobiście polecam opcję z GLS. Może dlatego, że kurier UPS na mój region to … i zawsze awizuje mi paczki (mimo pracy zdalnej). Także UPS nie polecam, choć generalizować się nie powinno :D. Poza tym cennik jest prostszy i ubezpieczenie wyższe.

Wygląd konta, ilość informacji o paczkach, procesowanie

Mailboxde.com wyróżnia się ilością podawanych na tacy informacji. W notyfikacjach na e-maila jak i panelu. Zawsze znajdziemy informację: od kogo, czym, z jakim numerem, w jakiej wadze trafiło na skrzynkę. Pozwala to na szybką orientację przy większych zakupach. Poniżej kilka zrzutów ekranu.

E-mail z informacją o nowej przesyłce na skrzynce

mailboxde - email z nową paczkę na maila

W mailu otrzymujemy informację kto jest nadawcą paczki i numer śledzenia. Łatwo skrzyżować z informacjami ze sklepu. Wpisana waga i wymiary będą ważne do własnych obliczeń celem konsolidacji lub wysyłki do Polski.

Widok kokpitu z pojedynczymi paczkami

Kokpit podzielono na trzy zakładki: obecne w skrzynce, gotowe do wysłania, wysłane. Każda paczka opisana jest w następujący sposób:

mailboxde - widok kokpitu

Bardzo dużo przydatnych informacji w jednym miejscu. W tym estymacje. Total to całkowity koszt wysyłki danej paczki do Polski. Jestem pozytywnie zaskoczony. Człowiek nie musi biegać po cennikach, mieć je w głowie. Wszystko wyliczone. Inaczej jest przy konsolidacji. Trzeba wyliczyć (koszt za przyjęcie paczki, nowe pudełko), ale przez podanie wagi każdej paczki, mniej więcej wiemy czego się spodziewać.

Jedyne czego mi brakuje, to pole do własnych notatek. Coś takiego posiada PlusExpress i jest mocno pomocne. Nie trzeba później biegać czy otwierać notesu, a da się oznaczyć co jest w danej przesyłce.

Informacje z zawartością konsolidacji

Dla mnie bolączką w np. PlusExpress byłą konsolidacja. Gdy się jej dokona, znika większość informacji co było w paczce, poza numerem do śledzenia. Trzeba uprzednio zrobić zrzut do Excela, by potem się ogarnąć, który numer co zawiera. W mailboxde otrzymujemy na mailu jak i w systemie spis co skonsolidowana paczka obejmuje (nadawca, waga, wymiary). Sami zobaczcie mail:

mailboxde - mail o konsolidacji

Widok w panelu daje łatwy ogląd, co zawiera skonsolidowana paczka:

mailboxde - konsolidacja spis zawartosci

a osobnym elementem jest rachunek z rozbiciem na koszty: wysyłky, przyjęcia paczek, karton.

mailboxde konsolidacja rachunek

Iście niemiecki porządek :).

Płatność za paczkę

Aby zapłacić za paczkę, trzeba doładować konto. Analogicznie jak w naszym InPost. Polecam uważać, bo wpłat dokonujemy w EUR, a kurs jest zmienny. Nie ma sensu doładowywać więcej niż potrzeba. No chyba, że kurs jest naprawdę tak atrakcyjny, że lepiej zrobić to na zapas. Zostawiam Wam :). Są dwie opcje płatności, wrzucam screen z panelu aktualny na 23-12-2022.

mailboxde - doładowanie konta

Komu i na co ten mailboxde.com?

Bez wątpienia każdemu, kto chciałby skorzystać z ofert sklepów nie wysyłających do Polski, ale wysyłajacych do Niemczech. Poczynając od EU.HasbroPulse.com. Do czasu poszerzenia oferty na m.in. Polskę, będzie to jedyna opcja na zakup – szczególnie dla fanów G.I. Joe. Warto pamiętać, że Pulse ma swój kickstarter, czyli HasLab. Ostatnie problemy z Zavvi (brak realizacji Galactusa czy Star Sabera) pokazały, że najbezpieczniej kupić u źródła.

Inne sklepy (część ma wysyłkę do PL):

Kilka osób mnie przeklnie, ale warto zaglądać również na https://www.ebay-kleinanzeigen.de/. Jest to niemiecki marketplace, coś jak nasz OLX. Ponoć trafiają się perełki, w tym vintage. Myślę w Polsce rynek znany wąskiej grupie – teraz stanie szerzej otworem.

Należy zawsze pamiętać, że sama usługa wiąże się z wypisanymi wyżej kosztami. Mowa o opłacie za przyjęcie paczki, konsolidację. Trzeba to kalkulować przed dokonaniem zakupów.

Za mną również pierwsza skonsolidowana paczka składająca się z sześciu mniejszych (5x z EU.HP i jedna z eBay). Jestem zadowolony. Warto przemyśleć / przegadać w fandomie, czy ktoś nie chce się „zrzucić” na taką skrzynkę. Szczególnie przy robieniu zakupów na HasbroPulse. Rozłoży się wówczs koszt przesyłki z HP do skrytki, ale i koszt za odbiór paczki.

Nie będzie jednak tak, że każdy zakup w DE będzie tańszy niż w Polsce. Szczególnie ogólno dostępnych figurek. Najlepiej zerkać na Dystrykt, mający bogatą ofertę figurek w Polsce. HasbroPulse okaże się nieodzowne na coraz częstsze limitki Hasbro lub serie niedostępne – G.I. Joe Classified. W razie pytań, walcie śmiało na Grupę Kolekcjonerów Figurek :).

Udanych zakupów!

Reklama

Reklama