Kimland i tanie figurki Transformers, Marvel Legends, Star Wars, G.I. Joe!

Jednym z powodów powstania naszego serwisu była chęć integrowania polskiego fandomu kolekcjonerów figurek. W różnej formie. Tworzymy recenzje rozmaitych serii. Fizycznie na konwentach pokazujemy nasze pozytywne zakręcenie. Staramy przekazać nasze know-how w temacie customizacji lub zakupów figurek za granicą (tania wysyłka, kiedy płaci się VAT, zakupy na eBayu).

maniacy figurek na pyrkonie

Dzisiaj mamy dla Was kolejny element, który mamy przekonanie, pchnie fandom kolekcjonerów figurek do przodu. Przestaniemy czuć się mieszkańcem figurowych peryferii :). Od zawsze głównym problemem w Polsce było gdzie kupić tanie figurki lub przepłacać, względnie ściągać z USA lub UK.

Reklama

Reklama
Szansa na poszerzenie asortymentu i dostępności figurek

Reklama

Wszystko zaczęło się od fejsbukowej gruppy Transformers Polska (zachęcamy do dopisania się). Darek rozpoczął temat, dzieląc się korespondencją ze sklepem Kimland.pl, zarazem zapoczontkowując całą akcję.

Pozwoliłem sobie napisać wczoraj maila do Kimlandu z delikatnym zapytaniem o tendencję wzrostową w cenach. Oczywiście, pisałem z perspektywy dorosłego kolekcjonera i członka fandomu. Dziś dostałem odpowiedź i, przyznam, jest bardziej konkretna niż się mogłem spodziewać. Rzucili też pewną propozycję. Co o tym sądzicie?

I tutaj wpada nam treść odpowiedzi od sklepu (całość dostępna na grupie Transformers Polska). Wrzucam najważniejszy kawałek z ich propozycją, która zapoczątkowała tę akcję :).

Dzień dobry,

Zdajemy sobie sprawę, że jesteście naszymi stałymi klientami, a niektórzy z Was zostawili już u nas nawet po parę tysięcy, dlatego mamy taką propozycję: My będziemy wysyłać listę spodziewanych nowości, a Wy będziecie przesyłać nam zamówienia na zasadzie pre-orderu. Jeżeli dany model będzie popularniejszy, będziemy starali się zamawiać większe ilości, czy u kilku dystrybutorów. Dzięki temu wszyscy się załapią na nowości, a i cena będzie niska, bo od razu będziemy wiedzieć ile sztuk mniej więcej sprzedamy w krótkim okresie, a nadwyżkę będziemy mogli sobie wystawić drożej na allegro. Na pewno nie będzie łatwo, bo Hasbro co chwila miesza z tymi premierami, a niektóre modele są tylko raz w roku i w śmiesznych ilościach, ale możemy spróbować. Np. Overload sprzedał się w parę godzin i potem było sporo zapytań, a mieliśmy możliwość zamówić więcej na premierę.

Przedyskutujcie propozycję, jak macie jakiś inny pomysł to jesteśmy otwarci. Przypominam też, że mamy Kartę Stałego Klienta, która upoważnia do zniżki 5%”
Co to oznacza dla fandomu, Ciebie? Pojawił się sklep, który mówi wprost – my nie tylko chcemy zagospodarować popyt na rynku. Chcemy go poznać. Tym samym każdy z nas hobbystycznie zbierający figurki, może teraz dać jednoznacznie znać co chciałby kupić w sklepie do kolekcji! Nawet lepiej (o czym dalej). Sklep wychodzi z inicjatywą – pokażemy Wam co możemy załatwić, po prostu dajcie nam znać: kupiłbym!

Co to znaczy tanie figurki?

Podstawowym problemem fandomu w Polsce, obok dostępności, jest cena. Oczywiście Hasbro Polska robi wiele, aby w Polsce figurki Marvel Legens, Star Wars czy G.I. Joe były szeroko dostępne. Transformery są od dawna. Jednak zawsze odstraszała cena. Próg „bólu” dla polskiego kolekcjonera dla figurek 6″ (czyli np. Marvel Legends) wynosi około 100 PLN. Większość osób się zgodzi, że taka kwota, jak na lokalne warunki, byłaby naprawdę atrakcyjna. Bo bo skoro w USA kosztuje 20 USD, doliczając wysyłkę oraz czas, zapłacić 100 PLN nie wydaje się ekskluzywnym wydatkiem. Między 100-130 PLN część osób rozważa alternatywny zakup za granicą: w UK (popularny ostatnio kierunek) lub USA. Powyżej 130 PLN (mowa cały czas o podstawowych figurkach) kupują osoby nie liczący się z pieniądzem, chcący pozyskać figurkę tu i teraz lub zwyczajnie nie potrafiący / chcący bawić się w import (nie każdy musi).

Z tego powodu propozycja Kimlandu jest naprawdę MEGA ATRAKCYJNA. Przyjmując hasbrowskie 6″ jako przykład (bo w tej skali kupimy Marvel Legends, Power Rangers, Black Series Star Wars, G.I. Joe Classified), Kimland jest nam w stanie zaoferować te figurki po 99,50 PLN! To jest naprawdę WOW!

Prosty rachunek. Większość polskich sklepów ma te towary za 120-130 PLN. Kimland oferuje je za 100 PLN (nie uwzględniając rabatu – o tym też niżej). Zakładając, że ktoś chce kupić całą falę, a to nierzadko 5 figurek, ma na stole następujące opcje. Sklep A ofertuje komplet za 120 PLN x 5 = 600 PLN; Kimland ten sam za 500 PLN. Biorąc pod uwagę ilości wydawanych figurek, blisko 20% zostaje w kieszeni!

tanie figurki marvel legends hasbro venompool

Tanie figurki na polskim rynku naprawdę stały się realne! Z mojej perspektywy, to będą tanie figurki i ich ściąganie choćby z USA, nie będzie potrzebne.

Jak to działa?

Kimland przesyła nam (Maniakom) plik z asortymentem możliwym do zamówienia w ramach przedsprzedaży, wraz z cenami. Plik „obrobiliśmy” i umieściliśmy na Google Sheets. Link znajdziecie na dole tekstu. Podzielony jest na dwa arkusze, rok 2020 i 2021.

Aby coś zamówić wystarczy wysłać pod wskazany w pliku adres e-mail wiadomość, w temacie wskazując numer katalogowy. Zasada jest prosta – jeden mail to jeden produkt. Chcąc zamówić 10 różnych figurek należy wysłać 10 wiadomości. Polecamy też wysyłać je z analogicznego adresu mailowego na jaki zakładaliście u nich konto (jeśli ktoś nie założył – kilka chwil).

Kimland nie pobiera za to pieniędzy za te preordery, nie prosi o zaliczkę czy zadatek. Jednak w tym miejscu gorąco apelujemy! Składajcie zamówienia z głową! Nie chcemy sytuacji, gdy sklep dostanie nagle setki zamówień, z czego połowa zostanie potem nie opłacona. Zostaną z masą towaru, a cash-flow w tej branży jest istotny. Łatwo się przytkać i popaść w problemy (a przykład upadku Aliens Group jest aż nadto wyrazisty). Zamawiajcie figurki, co do których macie 100% pewności, że kupicie.

W pliku dorobiliśmy trzy kolumny. Ponieważ Kimland niestety nie może nam przekazać zdjęć, posiłkując się Googlem, obok każdego produktu znajdziecie link do wyników wyszukiwania: kod produktu + nazwa. W większości przypadków dla roku 2020 działa niemal bez zarzutu – jednak też polecamy uważać i sprawdzić poprawność.

Dalej są dwa przyciski, które mają ułatwić zamawianie. Pierwszy (kolumna G) działa poprawnie z zalogowanym użytkownikiem na GMailu. Po najechaniu wyświetla sugestię z wysłaniem  e-maila, wypełniając od razu pole adresata. Niestety, nie da się wstawić tematu czy treści. Stąd pamiętajcie o dodaniu poprawnego numeru katalogowego!

W kolumnie H jest dorobiony link z adresatem, tematem (właściwy kod) oraz treścią (nie jest wymagana, ale będzie nam miło). Jeśli ktoś korzysta z Outlooka kliknięcie powoduje utworzenie wiadomości z wypełnionymi polami. Potem wyślij i gotowe :). Tak, by Wam było wygodnie.

Reklama

Reklama
Inne kluczowe kwestie o których warto napisać

Panie, a jakiś rabacik?

Kimland ma swój system rabatowy. Został opisany w pliku, przybliżamy go. Aby uzyskać 5% rabatu należy zamówić (i opłacić!) produkty za co najmniej 500 PLN (łącznie). Po zostawieniu u nich 500 PLN przysługuje 5% rabatu na cały asortyment w sklepie. Po wydaniu 1 000 PLN rabat wzrasta z 5% do 10% (na cały asortyment). W ten sposób, można śmiało kupić tanie figurki Marvel Legends czy Black Series Star Wars po blisko 90 PLN! Nowe, zapakowane!

A jak z gwarancjami sklepu?

To również istotna kwestia, stąd osobno ją podnosimy. Jak to z zamówieniami bywa – nie ma 100% gwarancji, że sklep dany asortyment otrzyma lub w wymaganej ilości. Oni na pewno dołożą wszelkich starań, aby zamówieia zrealizować (wiadomo – czysty i prosty zysk). W korespondencji wspomniano, że miejscami mają więcej chętnych niż dystrybutor jest chętny przekazać towaru. Też się może tak wydarzyć. Stąd należy to wkalkulować jako ryzyko. Warto również pamiętać, że terminy premier są orientacyjne i Kimland ma produkty jeszcze później.

Rok 2021 i ogrom nowości

Poniekąd przypadkiem i efektem ubocznym tej akcji jest poznanie planów (nawet jeszcze miejscami niezakomunikowanych!) Hasbro na rok 2021. Najpewniej nie są kompletne. Jeśli przeanalizujecie listę spostrzeżecie np. gadżet 1:1 z uniwersum Spider-Mana (hełm? sieciomioty?), całe fale figurek związanych z Shang Chi czy Eternals. Problem z listą 2021 jest taki, że na razie trudno w Google znaleźć obrazki. Stąd wyszukiwanie obrazków (zrobione prowizorycznie przez nas) za rok 2021 można na razie odpuścić. Postaramy się z biegiem czasu wrzucać zdjęcia jeśli coś wycieknie lub uzyska potwierdzenie. Lista nie jest objęta jakąś klauzulą poufności, stąd jeśli chcecie się nią podzielić, śmiało. Choć będziemy ogromnie wdzięczni jeśli podacie nas jako źródło.

A jeśli nie zbieram figurek Hasbro, ale NECA, Bandai lub McFarlane?

Zapytaliśmy sklep, ale na ten moment w tej formie mogą jedynie zaoferować taki rodzaj współpracy dla produktów Hasbro. Nie mają takiego kontaktu z innymi dystrybutorami. Zaznaczyliśmy tę kwestię jako istotną. Wszak McFarlane zaczyna się rozpychać na rynku coraz bardziej. Niebawem wypuści figurki z Wiedźmina, a już robi fantastyczne z DC Comics. Analogicznie NECA i rozmaite serie będące figurkową emanacą kultowych filmów, seriali czy postaci.

Co ManiacyFigurek z tego mają?

Tak szczerze to nic :). Nie dostajemy żadnego success fee (liczone od wartości czy samego zamówienia). Poświęciliśmy nasz czas, zasoby by to organizacyjnie spiąć (bo zwykle nie ma kto). Co się z tym wiąże – nie jesteśmy stroną Waszych transakcji. Wszelkie pytania o konkretnie zamówienia, ich realizację itp. należy kierować do sklepu.

My jesteśmy tylko i aż łącznikiem między fandomem i sklepem. Jak wspomniałem we wstępie – chcemy tak ogarnąć temat, by polski kolekcjoner nie czuł się niechciany. By mógł w przystępnych cenach kupić to, co ludzie w USA czy na świecie.

shat up and take my money meme

Dobra to gdzie zamówię te tanie figurki Hasbro?

Plik wisi w naszej przestrzeni Google Sheets i jest dostępny pod tym linkiem. Prosimy go nie kopiować, nie przerabiać i nie wysyłać dalej w żaden inny sposób niż podzielenie się tym konkretnym linkiem. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, sugestie lub propozycje – walcie do nas na maila.

Reklama

Reklama