Gdzie kupić elementy do dioramy do figurek

Elementy do dioramy dla figurek w skali 1:12 – krok po kroku

Tekst powstał na bazie wpisu Mikołaja Kozłowskiego (za jego zgodą oczywiście) na grupie Figurki w Akcji (Figures in Action Poland). Wraz z Eric Brandt budują fantastyczne dioramy, w tym na zamówienie. Można je podziwiać na stronie Plastic Goodies. Ich kolekcje oraz część prac obejrzycie również w jednym z wywiadów z cyklu „z wizytą u…figurki Maniaków”. Krótki poradnik ze wskazówkami, gdzie kupić elementy do dioramy do figurek w skali 1:12, czyli o wysokości 6″. Są zatem idealne do Marvel Legends, SH Figuarts (Dragon Ball, Marvel), Neca czy Marvel Select.

Pominięte zostały oczywiście te robione na zamówienie technologią druku 3d czy cięcia laserowego.

elementy do dioramy figurki sprzęt karabiny

Reklama

Reklama
Beczki/butle gazowe

Dokładniej Barrel of slime, beczka ze szlamem lub inne kombinacje tych słów. Kupicie je właściwie w większości chińskich marketów, hurtowni zabawkowych, czy w nadmorskich namiotach. Oczywiście znajdziemy je również na Allegro i AliExpress. Zazwyczaj kosztują ok. 5 zł, ale przy odrobinie szczęścia można je znaleźć nawet po 1.50 zł od sztuki.

Mini figsy

Świetne źródło takich figurek dla figurek to wszelkie blind bagi, Kinder Niespodzianki, czasem pionki do gier, czy figurki z bitewniaków. Sporo można też znaleźć na pchlim targu, czy portalach aukcyjnych.

Jedzenie i napoje

Aliexpress, Aliexpress i jeszcze raz Aliexpress! Po prostu wpiszcie 1:12 food/bottle itd. Później to kwestia przechodzenia z oferty do oferty, zawsze coś dodatkowego wyświetli się w proponowanych. Hamburgery, piwo i inne to kwestia groszowa. Liczmy średnio 5 zł za dwa burgery, czy 3 butelki wina. Poniżej przykład ogromnego zestawu słodyczy, idealnie pasującego do np. SH Figuarts Buu :).

elementy do dioramy słodycze sh figuarts majin buu

Reklama

Reklama
Pudełka/komiksy/gazety

Większość wykrojników robię sam w programie Adobe Illustrator, choć pewnie i darmowy GIMP da radę. Oczywiście przody okładek komiksów ściągam z Internetu, ale już ich tyły robię zazwyczaj sam. To samo tyczy się opakowań do figurek, czy jedzenia. Sporo wykrojników możecie po prostu pobrać, przeskalować i wydrukować – polecam przeszukać np Pinterest. Warto zadbać żeby jednak same pliki były dobrej jakości. Raczej dobrze oddać to do drukarni, bo domowe drukarki nie zawsze dają radę i siadają kolory.

Okładki i opakowania drukuję na papierze offsetowym 80g, wycinam przy użyciu nożyka i metalowej linijki, a sklejam wikolem firmy Dragon. W przypadku komiksów żeby były trwalsze i lepiej stały na mini półce w środek wklejam 1mm szary karton. Wymiar przodu okładki, którego używam to 16.8mm x 25.7mm.

Cut-outy

Analogicznie jak pudełka – polecam Adobe Illustrator. Niestety dość trudno znaleźć w internecie dobrze wyglądające efekty, czy dymki. Wycięte chmurki z tekstem możecie kupić na stronie Articulated Comic Book Art za 15$ (13-15 sztuk) + wysyłka. Ja ze swojej strony mogę zaoferować wydruki efektów mojego autorstwa bardzo dobrej jakości na papierze offsetowym 170g w formacie A4 również za 15, ale PLN. Wszystko można że mną ustalić, chętnie też doradzę.

Meble

Aliexpress znów w tym momencie nas ratuje, wystarczy wpisać 1/12 furniture/chair/table itd i wybrać to, co nas interesuje. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do wielkości dobrze jest spojrzeć w feedback, ludzie często pokazują zdjęcia z linijka lub figurkami. Sporo mebelków można znaleźć też w second handach, czy na pchlich targach.

Jeśli chodzi o robienie mebelków samemu to dobrym materiałem jest balsa, lub płyta HDF (która preferuję, jest tańsza i zdecydowanie bardziej wytrzymała, trudniej tylko się ją tnie). Kwestia docięcia kształtów, które chcemy, sklejenie wikolem, lub super glue i pomalowanie (bardzo dobrze spisuje się w tym wypadku brązowa pasta do butów).

To tak na wstępie. Jeśli ktokolwiek miałby pytania lub chciał pełniejszych informacji jak wykonać elementy do dioramy można śmiało mnie łapać na Facebooku.

Reklama

Reklama