G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Odpowiedz [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Awatar użytkownika
Tenkarlos
Bezrangowiec
Posty: 64
Rejestracja: śr mar 01, 2017 12:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Tenkarlos » sob mar 04, 2017 12:12 pm

Obrazek

Jakiś czas temu na fejsbukowej grupie Transformers Polska, jeden z użytkowników nazwał kreskówkę G1 Transformers „poważną sprawą dla poważnych chłopców”, wywołując u ogromnej większości pozostałych grupowiczów salwy śmiechu. :) Dało mi to jednak do myślenia – czy w ogóle o tej „bajce dla dzieci” z połowy lat osiemdziesiątych można powiedzieć – „poważna”?

Miałem to szczęście, że mimo urodzenia w roku wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, już we wczesnym dzieciństwie otrzymałem dostęp do „telewizji kablowej”, w której to ilość kreskówek przyprawiała o zawrót głowy (nie wiem ile osób to pamięta, ale w naszej telewizji jedyne animowane bajki to były 10-minutowe kreskówki raz dziennie od poniedziałku do soboty i wyjątkowo 20-minutowe (!) w niedzielę, w postaci „wieczorynki” o godz. 19:00 na TVP1.

Jako mały brzdąc oglądałem co popadło, ale z wiadomych względów najbardziej podeszły mi seriale akcji dla małych chłopców. „He-Man and the Masters of the Universe”, „Spider-man and his Amazing friends”, „Thundar the Barbarian”, czy bliżej Wam pewnie znane “Challenge of the Gobots” były tymi najbardziej wyczekiwanymi ;). Nie zdawałem sobie wtedy sprawy, że infantylność tych kreskówek przekraczała wszelkie granice, jednak kiedy na kablówce pojawiły się Transformers (a także G.I.Joe), to było coś, co zdmuchnęło z impetem tamte serie gdzieś w dal. Na ich tle, to było „poważne” podejście do tematu! Akcja, tempo, dialogi, a nawet same imiona postaci – nie Scooter i Turbo, tylko Ironhide, Megatron, Devastator! :). Trudno mi opisać jakie wrażenie wywarło to na 8 letnim chłopcu, ale wierzcie mi – mam to w głowie do dzisiaj ;)

Obrazek

Oczywiście po tych seriach pojawiły się inne, nowsze, poważniejsze, wobec których G1 Transformery są infantylną bajką dla dzieciaków, jak chociażby „Batman The Animated series”, „Gargoyles”, czy nawet „X-Man TAS”, ale taki rozwój stanowi naturalną kolej rzeczy. Jednak jeśli nawet większość z Was nie miała okazji tego odczuć, to nie można zapomnieć o ogromnym impakcie jakie G1 Transformers wywarło na dzieci w ówczesnych latach. Impakcie, którego moc można ocenić choćby po tym, że kolejne seriale i filmy nadal czerpią garściami z pomysłów, które powstały ponad 30 lat temu. :)

Obrazek

Dla nastoletniej lub dorosłej osoby, która sięga po kreskówkę G1 Transformers dzisiaj, materiał ten może wydawać się nieoglądalny. Pamiętajmy jednak, że stanowi fundament wielu późniejszych charakterów i motywów wykorzystywanych w ramach marki do dnia dzisiejszego. Krytyka G1 Transformers za infantylność to trochę jak narzekanie dzisiaj, że muzyka Black Sabath jest lekka I banalna, a heavy to dopiero był Slayer, a w ogóle to prawdziwe metalowe granie na gitarze to Dream Theater ;).

Odwieczny konflikt pomiędzy „walecznymi, samotransformującymi się robotami, czyli Autobotami”, a „złymi, zdradzieckimi, samotransformującymi się robotami Decepcjokonami” pozostanie w moim sercu „poważną sprawą” ;)
Obrazek

Armada Starsky
Autoboty
Posty: 190
Rejestracja: śr mar 01, 2017 9:55 am
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Armada Starsky » sob mar 04, 2017 2:06 pm

Dla mnie oglądanie G1 jest przyjemnością. Spójrzmy na to, że nawet na tle niektórych nowszych seriali wygląda lepiej: animacją przewyższa Energon, Cyberka i SamuraiGo! (Z czego to ostatnie nie jest nawet takie stare), walki wyglądają porządnie, a niektóre pomysły są nawet przemyślane (Combaticony!) i ciekawie wprowadzone. Do wad serialu można dopisać rozwój u niewielu postaci, ale Blitzwing z trzeciego sezonu był nawet ciekawy. Mamy też odcinki gdzie fabuła skupia się na pobocznych postaciach (i tym samym daje im trochę charakteru). Co prawda G1 z takimi seriami jak Victory czy Masterforce przegrywa na wielu polach, ALE na tle Energonu, RiDu'15, Cybertronu wygląda całkiem dobrze.
"Yeeees!"

Awatar użytkownika
Lemo
Posty: 103
Rejestracja: śr mar 01, 2017 10:17 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Lemo » sob mar 04, 2017 4:43 pm

Tenkarlos, jak pisałem wcześniej jesteśmy w podobnym wieku i w moim przypadku ścieżka "bajkowa" była podobna. Dostęp do kablówki również miałem dość wcześnie, bodaj w 1-2 klasie szkoły podstawowej. Pamiętam, że pierwsi z TV kablowej cieszyli się moi Ś.P. Dziadkowie. Pamiętam, że moim ulubionym serialem jaki u Nich oglądałem był Centurions.

Obrazek

Jakie to było inne od tego co można było do tamtej pory obejrzeć na TVP1 i TVP2. Pamiętam, że po pierwszym bloku kreskówek jaki obejrzałem o mało czacha mi nie eksplodowała. Nie sądziłem, że coś podobnego istnieje. Później mój Kuzyn pokazał mi Transformery na VHS i to był szał. Bieganie do wypożyczalni kaset i polowanie na kolejne odcinki. Później było pierwsze zetknięcie z The Movie.

Obrazek

Tu omal nie przebiłem głową sufitu. Ile tam się rzeczy działo. Po pierwsze nie do pomyślenia było, że roboty mogą "umierać". Dotychczas niewinnie się strzelały i w sumie nikomu większa krzywda się nie stała. Do tego fabuła, nowe postacie, akcja... to było coś.

Po latach twierdzę, że jeśli chodzi o video, to nic lepszego niż The Movie Z 1986 ROKU nie powstało. Dla mnie jest to najlepsza kreskówka z dzieciństwa, która broni się również dzisiaj.

Awatar użytkownika
Tenkarlos
Bezrangowiec
Posty: 64
Rejestracja: śr mar 01, 2017 12:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Tenkarlos » sob mar 04, 2017 5:08 pm

Mam to samo zdanie na temat The Movie. Film ten po prostu wrył mi się w beret i w wielu momentach nie mogłem uwierzyć w to co widzę na ekranie! Do dzisiaj w kategorii film animowany The Movie zajmuje w moim rankingu 1 miejsce :)

Centurions pamietam bardzo dobrze, ale oglądałem je nieco później niż Transformery (z tego co kojarzę lecieli już na Cartoon Network). Pamietam, że bardzo mi podpasowali, ale z racji nieco starszego wieku nie spędzałem już tyle czasu przed telewizorem i oglądałem ich nieregularnie.

Przyznam Ci się, że co jakiś czas nachodzi mnie na odświeżenie bajek z dzieciństwa i czasem coś ściągnę z sieci. Niestety New Adventures od He-Man a także M.A.S.K okazały się na mój obecny wiek bardzo ciężko strawne. Natomiast jako kolejnych wrzuciłem na ruszt właśnie Centurionów i naprawdę się wkręciłem. Obejrzałem pierwsze 5 odcinków prawie jednym tchem i byłem mocno zaskoczony zarówno dojrzałym klimatem jak i rozsądnie (oczywiście w ramach bajki dla dzieci) prowadzoną fabułą. Odcinek z Obcym w kosmicznej bazie (bodajże trzeci) wciągnął mnie niesamowicie :)
Obrazek

Armada Starsky
Autoboty
Posty: 190
Rejestracja: śr mar 01, 2017 9:55 am
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Armada Starsky » sob mar 04, 2017 5:11 pm

Hasło The Movie "Beyond the Good. Beyond the evil. Beyond your wildest imagination" było szczere. Najlepsze, że nie uśmiercali byle statystów tylko postacie z pierwszosezonowej obsady, które podchodzą pod tytuł kultowe (ilu dzisiaj mamy Skywarpów, Ironhide'ów i Prowlów etc.?) oraz mające sporo screen time'u.
"Yeeees!"

Awatar użytkownika
Klejpull
Posty: 17
Rejestracja: ndz mar 05, 2017 9:57 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Klejpull » pn mar 06, 2017 10:00 am

Są rzeczy które starzeją się świetnie, są rzeczy które starzeją się okrutnie. Samochody z lat 50tych do dziś są piękne, ale nikt na trzeźwo nie powie że grafika na starym Atari jest akceptowalna :D
Wychowałem się na losowo poskładanych kasetach G1 z wypożyczalni, ale teraz więcej niż 10 minut tego nie przyjmę. Animacja bywa zła nawet jak na kreskówki z tamtych czasów, fabuła bywa totalnie idiotyczna, a buble i niedoróbki sprawiają czasem wrażenie że "pasja twórców" skończyła się na szczeblu szeregowych animatorów.
Natomiast gdy czytam pierwsze lata G1 w formie komiksów, to czuć old school, ale w dobrym stylu, nawet jak kreska była gorsza w wydawnictwach UK, to czuć ten zapał i że chcieli zrobić co mogli skromnymi środkami jakie mieli, tworząc coś więcej niż broszurę reklamową dla zabawek. Czytając kulisy tych komiksów widać że robili to ludzie z pasją i do dziś chętnie wracam do tych historii.
Do serialu wrócę dopiero za dobre kilka lat jak będę chciał go pokazać swoim dzieciom ;D
Wiem że dziedzictwo, że '"od tego wszystko się zaczęło", ale nawet 90% originów jest lepsze w Marvel G1, a za nim nikt się nie pochyla i nie płacze.
Jako stary fan który się na nim wychował, chętnie odstawiłbym do ramy stary serial G1 niczym obrazy Giotta, kiwnąłbym z nostalgią że coś świetnego zaczęli, ale cieszyłbym się że te czasy minęły i te obecne są lepsze ;)

Awatar użytkownika
Lemo
Posty: 103
Rejestracja: śr mar 01, 2017 10:17 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Lemo » pn mar 06, 2017 10:14 am

Klejpull masz rację. Serial G1 po latach wydaje się strasznie infantylny. Jednak kiedy miałem te 7-8 lat to na prawdę robiło wrażenie, tym bardziej, że wcześniej nic podobnego nie można było zobaczyć. Serial nie jest czymś, co dzisiaj bym oglądał z zapartym tchem, ale The Movie broni się znakomicie.

Z komiksami miałem styczność za sprawą TM-Semic, jak pewnie większość z nas. Fabularnie bije on na głowę to co widziałem wcześniej na ekranie. Do dzisiaj obiecuję sobie, że przeczytam całą serię UK, ale póki co ustępuje ona miejsca lekturom książek, które mam na rozkładzie.

sid
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 29, 2017 12:42 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: sid » śr mar 29, 2017 12:50 am

najzabawniesze jest to ze wszystkie seriale o których mowa powyżej powstały tylko po to żeby sprzedwać zabawki, nic wiecej.

przed 1981 r. reklamowanie produktów dla dzieci czy szeroko pojęty product placement były zakazane i surowo tępione. dopiero za prezydentury Regana nastąpiła deregulacja rynku produktów telewizyjnych dla dzieci i w krótkim okresie nastąpił wysyp programów, które miały za cel w zasadzie tylko i wyłącznie promować produkty na sprzedaż. do tej fali zalicza się praktycznie wszystko po 1981 roku a He-man, Centurions, Transformers, Mask czy gobots w 100% wpisują się w tą tendencję. zabawne jakmocno decyzja polityczna moze wplynac na rozwój kultury i ekonomii, i na rozwój poszczegolnych jednostek, które stały się częścią pewnego mitu, jak my tutaj.

http://www.awn.com/animationworld/dr-to ... imus-prime

http://www.earthisland.org/journal/inde ... e_package/

Zedicus
Posty: 153
Rejestracja: śr mar 01, 2017 11:40 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: G1 Transformers - "poważna sprawa dla poważnych chłopców" ;)

Post autor: Zedicus » śr mar 29, 2017 7:11 am

Kurcze już dawno miałem się tu wypowiedzieć.
Pewnie "wstyd" się przyznać ale Transformers G1 nie pamiętam w zasadzie w ogóle. Może jakiś jeden czy dwa odcinki. U mnie w kablówce królował RTL7 a tam rządzili Power Rangers i GoBoty :) I w zasadzie dla mnie te seriale są kultowe :) Oczywiście ni w ząb nie znałem i w sumie do dzisiaj nie znam niemieckiego, tak więc podobała mi się tylko "akcja". Po latach zobaczyłem w Polsacie Power Rangers po polsku i to było straszne... :)
Z pozostałych seriali pamiętam że wrażenie zrobiły na mnie Centurions, He Man, MASK i inne. Transformers mi jakoś uciekły.
Za to pewnego dnia u kuzyna obejrzałem The Movie! To rzeczywiście było coś. Do tego stopnia że natychmiast przegrałem kasetę i dość często była oglądana. Do dzisiaj zdarza mi się obejrzeć ten film.
Poza filmem, świat Transformerów poznałem głównie z komiksów TM-Semic i chociaż nie specjalnie zbierałem je regularnie, to podobnie jak Klej nawet dzisiaj lubię je przeczytać i dalej te historie dają radę. I również ubolewam nad tym że omija się te komiksy zapewne ze względu na licencje...
Klejpull pisze:
pn mar 06, 2017 10:00 am
Jako stary fan który się na nim wychował, chętnie odstawiłbym do ramy stary serial G1 niczym obrazy Giotta, kiwnąłbym z nostalgią że coś świetnego zaczęli, ale cieszyłbym się że te czasy minęły i te obecne są lepsze ;)
I pod tym mogę się podpisać :)
sid pisze:
śr mar 29, 2017 12:50 am
najzabawniesze jest to ze wszystkie seriale o których mowa powyżej powstały tylko po to żeby sprzedwać zabawki, nic wiecej.
Ciekawe prawda? Takie trochę zamknięte koło się tworzy: figurki nie chcą się sprzedawać bez serialu, natomiast serial nie powstałby gdyby nie figurki.
sid pisze:
śr mar 29, 2017 12:50 am
przed 1981 r. reklamowanie produktów dla dzieci czy szeroko pojęty product placement były zakazane i surowo tępione.
I tu również jest pewien paradoks. Mogło by się wydawać że takie prawo powinno gwarantować że powstaną wartościowe i ciekawe fabularnie produkcje. A tu proszę powstają całe fandomy i marka ciągle żyje od 30 lat, a zbudowana jest na serialu który powstał jako reklama!
A o produkcjach sprzed 81 chyba nikt nie pamięta :)
Z drugiej strony technika pewnie też zrobiła swoje :)

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość