Figurki Hasbro – plany na ten rok

Część z Was dała się mocno wkręcić w nasz prima-aprilisowy żart jakie figurki Hasbro wypuści na rynek w H2 2015 (pod info o planach Hasbro na H2 2015ko000). Aby jakoś to wynagrodzić zwróciliśmy się – już na serio – do Hasbro Polska z pytaniami, które najczęściej pojawiają się w dyskusjach wśród kolekcjonerów. Z racji pierwszego kontaktu nie pytaliśmy o masę szczegółów, ale generalnie o serie.

Plany wydawnicze Hasbro na rok 2015/2016

Reklama

Reklama
G.I. Joe 50th Anniversary

Reklama

ManiacyFigurek (MF): Hasbro ma w planach sprzedaż w Polsce figurek z serii G.I. Joe? Np. w oparciu o współpracę z Toys R Us (jak w USA)? Jeśli nie – powodem jest strategia Grupy czy np. słabość tej serii / brandu w Polsce?

Hasbro (H): Nie planujemy wprowadzania na polski rynek produktów z serii G.I. Joe. Wynika to z nowej strategii Hasbro i koncentracji na innych markach z naszego portfolio.

G.I. Joe 2015Marvel

MF: Jak będzie wyglądać oferta produktowa Hasbro dla zabawek ze świata Marvel?

H: Oferta figurek ze świata Marvel z roku na rok się rozszerza w tempie odpowiadającym wzrostom sprzedaży. Jesteśmy bardzo zadowoleni z  ze sprzedaży segmentu klasycznych figurek bohaterów Avengers 30 cm oraz mniejszych rozmiarowo figurek 10 cm. W przyszłym roku pojawią się nowe postacie w tym segmencie.

Jednym z największych  sukcesów w tym roku było wprowadzenie figurek z serii Marvel Super Hero Mashers. Innowacyjna koncepcja budowania własnego bohatera z wielu wymiennych części to przełom w kategorii figurek akcji. Kontynuując tegoroczny sukces będziemy rozszerzać portfolio nie tylko o nowych bohaterów, ale również o nowe produkty. Z nowości pojawią się również w przyszłym roku całkowicie nowe figurki Spider-man.

figurki hasbro marvel super hero mashers figurki hasbro marvel super hero mashersMarvel Legends 6″

MF: Dużo osób pyta zwłaszcza o serię Marvel Legends, czyli 6″. Cechują się rozbudowaną artykulacją oraz posiadaniem części do złożenia osobnej figurki (tzw. build a figure). Obecnie w USA dostępna jest ta z BAF Ultron oraz niebawem będzie dostępna BAF Rhino. Będą dostępne w Polsce?

H: Zastanawiamy się nad taką możliwością, szacujemy potencjał rynku – decyzje w tym temacie będą podejmowane na początku przyszłego roku.

Reklama

Reklama
figurki hasbro marvel legends hulkbusterMarvel Infinite 3 3/4″

MF: Pytanie o serię Marvela 3 3/4″ tudzież 4″, dawniej zwane Marvel Universe obecnie Marvel Infinite. Podczas ToyFair oraz SDCC Hasbro pokazało wiele nowych bohaterów, ale w Polsce nie są dostępne w sklepach. Będą? Jeśli nie – z czego to wynika?

H: Sytuacja tych produktów jest podobna jak w przypadku powyższej grupy produktowej.

figurki hasbro marvel infinite 2015Transformers

MF: Które serie i jakie figurki Transformers planują Państwo wprowadzić do końca roku?

H: W tym roku pojawią się jeszcze nowe figurki z serii Transformers: Robots in Disguise – będą to produkty oparte o nowych bohaterów serialu czyli Minicony. Na Gwiazdkę pojawi się również Mega Optimus Prime – największa figurka Optimusa dostępna w tym roku.

figurki hasbro transformers mega optimus primeNatomiast 2016 będzie to przełomowy rok dla marki Transformers w Polsce – na rynek trafi kolekcjonerska wersja Generations Combiner Wars, która będzie dostępna już w styczniu. W portfolio znajdą się produkty z serii Legends, Deluxe, Voyager oraz Leader.

Nasz komentarz

Jako fan G.I. Joe mocno trzymałem kciuki, aby odpowiedź była inna. Jednak jeśli mam być szczery, byłbym zaskoczony odpowiedzią twierdzącą. Akurat G.I. Joe przeżywa obecnie lekki dołek, bowiem nawet w USA są dostępne jedynie w TRU lub niektórych sklepach on-line (np. BBTS.com). Najpewniej wszystko zależy od woluminu sprzedaży. Pierwsze preordery nowej serii 50th Anniversary rozeszły się dość szybko – najszybciej te z army buildingu lub 3pak z Alpinem. Niestety, fani G.I. Joe muszą dalej zaopatrywać się za granicą.

W przypadku Marvela osobiście czuję lekki niedosyt, ale z drugiej strony – są powody do optymizmu. Po pierwsze Hasbro skupia się stricte na zabawkach dla dzieci. Bo jakby nie patrzeć to są w gruncie rzeczy zabawki. Akurat seria Marvel Super Hero Mashers daje faktycznie wiele możliwości dla dziecka i sprzyja zakupom więcej niż jednej figurki. Nieskończona ilość kombinacji pomaga zarówno w budowaniu kreatywności jak i fantazji. Stąd decyzja o skupieniu się na promocji akurat tej serii jest w pełni racjonalna.

Po drugie. W przeciwieństwie do G.I. Joe nie otrzymujemy jednoznacznie negatywnej odpowiedzi. Gdyby nie było rozważania wprowadzenia większego zróżnicowania – czyli Marvel Legends 6″ czy Marvel Infinite 3 3/4″ – na pewno byśmy dostali jasny komunikat jak wyżej. Tutaj jest znak zapytania, co cieszy. Z drugiej strony smuci, bo ogrom ludzi chętnie kupiłoby – za przystępną cenę – figurki w Polsce, zamiast szukać na eBayu czy e-sklepach za granicą. Osobiście obstawiam, że wiele zależy od… Star Wars 6″. Podobna skala, też Hasbro, też nośna nazwa. Zresztą podobnie jak 3 3/4″. Im więcej tego stuffu zejdzie, tym większa szansa na poszerzenie oferty o kolejne figurki z tych rozmiarów: Marvel to nośna marka. Zatem nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuku i lub kupować Star Wars :).

W przypadku Transformers zdziwienia nie ma. Obok Star Wars jest to bodaj jedyna seria ciesząca się stałą atencją tak Hasbro jak i kupujących. Oferta jest w miarę aktualna, aczkolwiek okrojona: nie wszystko co wychodzi w danej serii jest dostępne w Polsce. Wprawdzie nie miałem okazji dopytać, ale literalnie analizując zdanie o Combiner Wars, dostępne figurki to: „Legends, Deluxe, Voyager oraz Leader” – czyli Devastatora w planach nie ma. O to jednak dopytamy przy kolejnej okazji, by rozwiać wątpliwości.

Reasumując:

  • G.I. Joe – nie ma szans
  • Marvel – temat rozwojowy, ale bez konkretów obecnie
  • Transformers – było, jest i będzie :).

Na pewno zrodziły się przy tym kolejne pytania. Jeśli tak, wrzucajcie w komentarzach niżej (logując się przez Disqus). Przeanalizujemy i jeśli będzie okazja zwrócimy się do Hasbro, aby uzyskać kolejne szczegóły.

Reklama

Reklama