Figurki Dragon Ball – gdzie kupić oryginalne

Tekst przygotował Dominik Połomski dla facebook’owej grupy figurki Dragon Ball – zapraszamy do dołączenia do tej społeczności :)!

Gdzie kupić figurki Dragon Ball – poradnik

Kiedy ktoś wrzuci zdjęcie swojej kolekcji na grupę, często pada pytanie „gdzie kupić figurki Dragon Ball?”. Otrzymuję również sporo tego typu wiadomości prywatnych. Wychodząc Wam naprzeciw, postanowiłem stworzyć ten „mini poradnik” mówiący o tym gdzie kupować oraz na co zwracać uwagę.
Reklama

Reklama
Podstawowe porady

Reklama
Przed samym poszukiwaniem odpowiedniej oferty, warto się zastanowić co konkretnie chcemy – czy poszukujemy konkretnej postaci/serii, a może liczymy, że coś nam po prostu wpadnie w oko. Do tego idealnie nada się Google grafika, jak i strona myfigurecollection.net, gdzie znajdziemy dokładną nazwę serii itp.

Gdzie kupować? – tutaj tak naprawdę jest parę możliwości

  • W przypadku posiadania znajomości w Kraju Kwitnącej Wiśni polecam przeglądać: auctions.yahoo.co.jp – największy wybór oraz najlepsze ceny. Zasadnicza wada z naszego punktu widzenia, to wysyłka do Japonii, skąd później ktoś nam musi to wysłać. Istnieje także możliwość skorzystania z pośrednika w postaci buyee.com, jednak wtedy oferta przestaje być tak atrakcyjna.
  • Brak nam znajomości? To nie problem, nadal możemy bez problemu nabyć figurkę. Począwszy od cdjapan.jp, amiami.com, mandarake.co.jp, do hlj.com – tutaj mamy pewność, że kupimy oryginał. Istnieje także możliwość zakupu na amazonie/Ebayu, co jest chyba najwygodniejszą metoda, jednak tutaj trzeba dobrze wiedzieć co bierzemy, aby nie zakupić podróbki.

A naklejka?

Na co zwracać uwagę kupując na ebayu/amazonie? Istotny jest kraj wysyłki, ponieważ w przypadku towaru z Japonii (niezależnie od miasta) istnieje niemal 100% szansa kupna oryginalnej figurki. Jednakże występują one także w Hong Kongu, Filipinach, Tajwanie oraz Chinach- tutaj istotna będzie naklejka TOEI.
Każda figurka, zarówno od Bandai, Banpresto, Megahouse, X-plus… posiadają naklejkę Toei. Proponuje wystrzegać się aukcji, gdzie zdjęcia pudełka są tak umiejętnie robione, aby przypadkiem nie uchwycić naklejki lub jej braku. W przypadku braku fotki z naklejką, zawsze można napisać do sprzedawcy, aby takową podesłał. Same naklejki mogą mieć różne kolory, zależnie od kraju bądź wartości. Na naszej stronie znajdziesz kilka przydatnych tekstów, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakupami na eBay lub nie bardzo wiesz kiedy się płaci VAT i cło sprowadzając coś do Polski.
Reklama

Reklama
Aliexpress/wish – co z nimi?

Właściwie wszystko i nic, Ali jest to serwis wszelakiej maści wyrobów z Chin w tym i figurek. Czy możemy dostać tam oryginał? Tak, lecz nie oczekujcie kwoty 5$. Te faktycznie oryginalne kosztują porównywalnie (czasem nawet drożej) do tych na ebayu.

Wish, podobnie jak Ali, z tym wyjątkiem, że tutaj oryginalnej figurki raczej nie uświadczycie. Uważajcie też na dziwne oferty na Allegro, gdzie nierzadko sprzedający dolicza wysoką marżę za zakup figurki na Ali i podanie Waszego adresu jako dostawy.

Nie chcę sprowadzać figurki zza granicy – co wtedy?

W Polsce także są sklepy oferujące oryginalne figurki Dragon Ball od europejskiego dystrybutora. Chyba najbogatrszą ofertę posiada sklep DystryktZero.pl. Jednocześnie ostrzegam przed Allegro czy innymi „januszopami”, które nie zostały wymienione powyżej (co nie oznacza, że każdy inny na 100% sprzedaje podróbki). Znajdziesz na nich bardzo często podróbki w zawyżonych cenach, niejednokrotnie wprowadzając w błąd w temacie rzekomej oryginalności.

Dlaczego mam brać oryginalne?

Po pierwsze: wsparcie producenta, chociaż zdaję sobie sprawę, że zdecydowana większość osób ma na ten aspekt, delikatnie mówiąc, wylane.

Po drugie – kupujący również zyskuje. Przede wszystkim: jakość – tutaj zależna od modelu/roku produkcji. Nie ulega natomiast wątpliwości, że oryginalne figurki cechują się lepszym plastikiem, jakością w malowaniu, brakiem krzywizn, czy także nie posiadają wybrakowanego plastiku, który często znajdziemy na chińskich zamiennikach.

Jak sprawdzić oryginalność figurki Dragon Ball

Wiele osób pytało mnie, jak poznać czy kupiło się figurkę oryginalną czy podróbkę. Otóż na pudełku powinna być złota lub srebrna (zależnie od wartości, bądź kraju pochodzenia) naklejka kota – jest to znak firmowy TOEI ANIMATION. Warto tutaj zaznaczyć, iż naklejka z drugiej strony (gdy ją lekko podważymy) musi mieć logotyp. Warto tutaj nadmienić, że figurki Dragon Ball pochodzące z europejskiej dystrybucji nie posiadają naklejki TOEI, cała reszta jest bez zmian. Poniżej galeria naklejek i ich warianty.

Po otworzeniu pudełka, na wieczku musi znajdować się pieczątka z numerem seryjnym, dodatkowo prócz zewnętrznego pudła, w środku znajduje się zabezpieczenie w postaci grubszego kartonu, a w nim dopiero figurka w folii. Dodatkowo zaznaczam, że na japońskich oryginałach jest napisane „Made In China”. Japończycy robią swoje figurki w Chinach tak samo jak większość firm światowych (jest taniej), ale materiały do ich produkcji są najwyższej jakości, dlatego widać różnicę, kiedy się postawi koło siebie figurkę oryginalną oraz podróbkę. W zdecydowanej większości różnią się kolorami, nadlewkami plastiku bądź ubytkami, a także krzywiznami samej figurki.

Przy braku pudełka, po samych figurkach także jesteśmy w stanie rozpoznać czy jest oryginałem czy podróbką. W zależności od serii różnice między figurkami będą inne. Raz będzie to zły kolor podstawki, innym razem podstawka (gdy nie powinno jej być), kolejnym razem zestaw dwóch figurek zamiast jednej, odmienne kolory od rzeczywistych. Do tego dochodzą oczywiście krzywizny, bądź nadlewki/ubytki wspomniane wcześniej. Tutaj parę przykładów – https://imgur.com/a/SqXkm

A co jeśli nadal nie mam pewności?

W przypadku większej ilości zapytań, wątpliwości śmiało pisać. Dodatkowo jeśli poszukujecie konkretnych figurek/najlepszej okazji także jestem w stanie pomóc. Chwilę już zbieram (jeszcze trochę i stuknie 2lata), przez ten czas trochę się dowiedziałem, chętnie się tą wiedzą podzielę.
Ponadto jeśli chcesz kupić figurki na Allegro, ale nie masz pewności czy sprzedaje sklep lub ktoś zakupi za Twoją kasę na AliExpress, polecamy tekst traktujący o dropshippingu: co to jest, jak wyłowić takie oferty i z czym się wiąże.
Tymczasem udanych łowów, niech kolekcja rośnie! Jeśli już zbierasz lub masz więcej zapytać – zapraszamy na grupę kolekcjonerów figurek Dragon Ball na FB!
Reklama

Reklama