10 najdroższych figurek

10 najdroższych figurek

Zbieranie figurek to bardzo ciekawe hobby. Nigdy nie wiesz czy kawałek plastiku, który kupiłeś w dzieciństwie po kilku latach nie stanie się tak wartościowy, że będzie mógł sfinansować Twoją nowiutką willę z basenem albo przynajmniej wakacje nad Bałtykiem. Ta niesamowita właściwość naszych skarbów od lat daje kolekcjonerom dobry pretekst do nowych zakupów („Kochanie, to nie zabawka, to inwestycja!”) Poniżej przedstawiam dziesięć figurek, które na aukcjach osiągnęły tak absurdalne ceny, że warto pięć razy przegrzebać pudła na strychu w poszukiwaniu starych zabawek i upewnić się czy za ich równowartość nie kupimy nowego auta. Zanim jednak zaczniecie przewracać dom do góry nogami zapoznajcie się z niniejszą lekturą. Na pewno da Wam dobrą motywację do poszukiwań:)

Reklama

Reklama
10. Mego Elastic Batman – $15,000

   elastic19_469x500      W latach siedemdziesiątych dość dużą popularnością cieszyły się wysoce elastyczne i rozciągliwe figurki z serii Mego. Można było wśród nich znaleźć między innymi Myszkę Miki, Kaczora Donalda i Caspra – przyjaznego ducha. Kiedy jednak producent wziął na tapetę mrocznego rycerza, firma Kenner była tak bardzo niezadowolona z rezultatu, że Mego musiało zrezygnować z projektu. W związku z tym na dzień dzisiejszy ostały się prawdopodobnie jedynie dwie sztuki Mego-Batmanów. Każda z nich warta co najmniej 15 tysięcy USD.

9. Masters of The Universe Laser Power He-Man – $21,000

laser_power_he-man_espada_luminosa1Prawdopodobnie nie będę daleki od prawdy gdy powiem, że marka Masters of The Universe w zasadzie umarła w 1987 roku (miała po latach swój powrót, ale mówię teraz o klasycznym MOTU). Głównymi przyczynami było połączenie poważnej nadprodukcji figurek, tragicznego filmu aktorskiego i licznych błędów decyzyjnych Mattel. Kiedy jednak w USA MOTU już od dawna wąchało kwiatki od spodu, Europa wciąż pozostawała pod wpływem serii. Zaowocowało to kilkoma ostatnimi figurkami wydanymi w 1988 roku. Dwie z nich to Laser Light He-Man i Laser Light Skeletor. Pierwszy z nich osiągnął jakiś czas temu na aukcji internetowej porażającą kwotę 21.000 USD. Nieźle!

8. Transformers G2 Menasor – $26,815

1404803044_1Konstrukcyjnie Menasor w wersji G2 to dokładnie ta sama figurka, co jej odpowiednik z pierwszej generacji. Różni się jedynie malowaniem, kolorem plastiku oraz naklejkami. Podobnie jak pierwsze wydanie, składa się on z pięciu figurek, z których każda posiada oddzielny tryb pojazdu i robota. Po połączeniu wszystkich robotów otrzymujemy tryb gestalta (jedną dużą figurkę) Co ciekawe sprzedawany komplet nie posiadał w zestawie głowy dla tego trybu. Mimo to osiągnął cenę niemal 27 tysięcy USD. Myślę, że pomógł w tym fakt, iż oficjalnie G2 Menasor nigdy nie został wydany (tylko jedna z figurek składowych – Breakdown – trafiła do sprzedaży jako exclusive BotConu 1994), a w zestawie z modelami sprzedawca załączył wydany przez Hasbro wewnętrzny dokument, który ich dotyczył. A myślałem, że to Masterpiece są drogie…

Reklama

Reklama
7. Darth Vader with Double-Telescoping Lightsaber – $30,000

$(KGrHqV,!qcFGlD1hijYBRp8RI3kLQ~~60_12GE80103lgGwiezdne Wojny to prawdziwa kopalnia złota. Pierwsza fala figurek z filmu do dziś utrzymuje astronomiczne ceny, ale wśród sprzedawanych modeli zdecydowanym rekordzistą jest oryginalne wydanie Dartha Vadera. Produkowane w tym okresie figurki Obi-Wana, Luke’a i Vadera posiadały pewien nietypowy mechanizm – przesuwając dźwignię w nadgarstku zabawki można było wysunąć teleskopowy, składany w dwóch miejscach miecz, uzyskując w ten sposób efekt podobny do tego z filmów. Na nieszczęście fanów Star Wars mechanizm był tak bardzo delikatny, że przy pierwszej okazji zastąpiono go pojedynczym teleskopem. Światło dzienne ujrzała jednak mała partia modeli posiadających oryginalne rozwiązanie. Na świecie istnieje prawdopodobnie jedynie 15 figurek Vadera z podwójnie składanym mieczem. Niestety rynek został zalany morzem podróbek, które utrudniają odnalezienie autentycznego wydania. Jeżeli jednak jakimś cudem posiadasz tę figurkę w jej oryginalnym opakowaniu, możesz liczyć na 30.000 USD.

6. „Astronaut B” PEZ Dispenser – $32,205

pez-dispenserW Polsce dozowniki do cukierków PEZ nigdy nie zdobyły tak wielkiej popularności jak w USA. Za oceanem starsze egzemplarze potrafią jednak osiągać naprawdę astronomiczne ceny. Świętym Graalem kolekcjonerów jest zdecydowanie „Astronaut B” stworzony na potrzeby World’s Fair w 1982 roku. Prototyp nigdy nie został powielony jako sprzedawana masowo figurka. Na dzień dzisiejszy wiemy jedynie o istnieniu dwóch koncepcyjnych egzemplarzy. Jeden z nich sprzedano na aukcji internetowej za ponad 32.000 USD. Niestety nie wiemy, czy w zestawie była paczka cukierków do wypełnienia dozownika.

5. Star Wars Droids – Kleb Zellock (Salesman’s sample) – $50,099.00

klab-zellock-action-figureWywodząca się z „Gwiezdnych Wojen” seria figurek Droids bazuje na zapomnianym przez fanów serialu animowanym z lat 80-tych o tym samym tytule. Fakt, że na DVD wydano jedynie kilka odcinków sugeruje, iż Lucasfilm także nie był z niego szczególnie dumny. Tak czy inaczej Droids było nowinką w świecie Star Wars, więc firma Kenner chciała wycisnąć z niej ile się da. Wydano całą pierwszą falę figurek i zaplanowano nawet drugą, ale anulowanie serialu po jedynie trzynastu odcinkach było bezpośrednią przyczyną wyrzucenia pomysłu do kosza. Mimo to na rynek wypłynęło kilka prototypowych modeli. Najrzadszym z nich jest bez wątpienia Kleb Zellock, wydany tylko w jednym egzemplarzu, który przed sprzedażą można było oglądać jedynie na Toy Fair 1994/95. Kiedy figurka trafiła pod młotek osiągnęła porażającą cenę ponad 50.000 USD.

4. Hot Wheels Rear Loader Beach Bomb 1969 – $100,000

mattelJeżeli naprawdę interesuje Cię kolekcjonowanie samochodów z serii Hot Wheels, to ten konkretny egzemplarz jest zapewne w stanie zagwarantować Ci nocne polucje. Spójrzcie na jego wściekle różowy kolor! Figurka była jednym z prototypów danych pracownikom Mattel. Zgodnie z krążącymi w internecie informacjami model sprzedano za 70-100 tys. USD. Co ciekawe w 2002 roku The Hot Wheels Collectors Club wydało specjalną limitowaną edycję tego cudaka. Wartości oryginału nie przebije, ale bez wątpienia dostarczy niemal identyczne wrażenia estetyczne.

3. G.I. Joe 1963 Prototype – $200,000

Original 1964 Hand-Crafted GI Joe Prototype Leads Trio Of Important Early 'Joe' Figures At Heritage AuctionsFani G.I. Joe także mają o czym śnić w nocy. Oryginalny prototypowy Joe powstał w 1963 roku, a jego ojcem był Don Levine. Zapewne nie mógł wtedy nawet w najśmielszych snach spodziewać się, że zbudowana na stole ping-pongowym, wyposażona w 21 punktów artykulacji i ręcznie uszyty mundur 11,5 calowa figurka osiągnie astronomiczną cenę 200.000 USD. Model został wystawiony na aukcję 7 sierpnia 2003 roku przez Heritage Comics Auctions of Dallas w Texasie. zakupił go biznesmen z Baltimore – Stephen A. Geppi. Mam nadzieję, że dobrze mu służy, bo to naprawdę drogi żołnierzyk.

2. Gundam Fix Platinum Toy Robot – $250,000

gundam1Nie zapomnieliśmy także o fanach Gundamów. Ginza Tanaka – projektant najdroższego na świecie bujanego fotela, został poproszony przez firmę Bandai o zaprojektowanie najcenniejszego zabawkowego robota. Stworzona w 2007 roku figurka mierzy zaledwie 12,5 cm wysokości. Waży za to oszałamiające 1,4 kilograma, co jest zasługą 89 wykonanych z platyny części składowych modelu. Jeżeli to nie robi na Was wrażenia, dołóżcie 0,15 karatowe diamenty w roli oczu. Niestety najdroższy zabawkowy robot świata nie został zaprojektowany, aby faktycznie być zabawką i nie można go nawet kupić. Służył jedynie promocji „normalnych” wydań figurki. Jak widać w Bandai zdecydowanie mają fantazję:)

1. Canturi Barbie – $302,500

Barbie-Stefano-CanturiPierwsze miejsce na naszej liście przypadło znanej i lubianej na całym świecie lalce Barbie. Prezentowany egzemplarz to jednak zdecydowanie najdroższa figurka Barbie jaką możesz kupić. Jest ona dziełem projektanta biżuterii Stefano Canturi, a elementem odróżniającym tę wersję od wszystkich innych jest naszyjnik z różowym diamentem. Na aukcji w Christie’s w Nowym Yorku cenę lalki wywindowano do ponad 302.000 USD. Co ciekawe wpływy ze sprzedaży przeznaczono na sfinansowanie badań dotyczących raka piersi. Całkiem niezły powód dla uzasadnienia wydania furgonetki pieniędzy na lalkę. Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami tego arcydzieła, zapraszam do obejrzenia filmu pokazującego je w akcji.

BONUS: Wyróżnienia

Główna lista skupia się na figurkach i zabawkach okołofigurkowych, ale postanowiłem wzbogacić ją o dwa dodatkowe wpisy dotyczące zabawek, na które natknąłem się podczas moich poszukiwań:

Pluszowy miś Steiff Louis Vuitton Teddy Bear – $2 100 000

teddy-1024x768To zdecydowanie najdroższy pluszowy miś na świecie. Został zaprojektowany i wykonany przez niemiecką firmę Steiff. W ramach wyposażenia otrzymał zestaw ubrań od Louis Vuitton oraz kosztującą małą fortunę walizkę podróżną tego samego projektanta. Miś został sprzedany na aukcji w 2000 roku. Osiągnął wtedy cenę 2.1 miliona USD, a zakupiła go Koreanka – Jessie Kim. Na dzień dzisiejszy pluszaka można oglądać w Muzeum misiów pluszowych, które znajduje się w Jeju w Korei Południowej. Jeżeli jakimś cudem znajdziecie w swojej szafie jakiegokolwiek misia wyprodukowanego przez Steiff, nawet bez loga LV, możecie być pewni solidnego zysku.

Lamborghini Aventador 1/8 Scale Model Car – $4 800 000

lamborghini-aventador-18-scale-model-carMoże i pokazywany model nie podchodzi pod typowe figurkowe zakupy, ale cena tego cuda wprawia w tak wielkie osłupienie, że nie mogłem go pominąć. Rzadko zdarza się, żeby zabawkowy samochód był wyraźnie droższy od „prawdziwego”. Tak właśnie jest w przypadku tego Lambo. Jeżeli macie wolne 5 milionów USD, możecie przeznaczyć je na model Aventadora, doprawiony platyną i diamentami. A mówią, że jak nie stać Cię na prawdziwe auto, to możesz chociaż kupić sobie zabawkę do oglądania…

To już wszystko w dzisiejszym rankingu. Zgadzacie się z naszą listą? A może uważacie, że kogoś pominęliśmy. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Reklama

Reklama